خدماتکسب و کار

معرفی مشاغل رادیولوژی، سونوگرافی و ماموگرافی و تحصیلات لازم برای هر یک

در این مطلب از قسمت مشاغل آبرند سعی می کنیم مشاغل رادیولوژی، سونوگرافی و ماموگرافی را معرفی کنیم و به تحصیلات و تخصص لازم برای هر یک بپردازیم. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

هر کدام از تخصص های رادیولوژی، سونوگرافی و ماموگرافی به تشخیص صحیح و قطعی بیماری های مختلف به ما کمک می کنند که هر کدام در زمینه ای خاص کاربرد دارد.

شغل رادیولوژی

در شغل رادیولوژی، افراد رادیولوژیست پزشکان متخصص در زمینه تصویربرداری پزشکی هستند. آنها تصاویر پزشکی را برای کمک به تشخیص و معالجه بیماران اجرا و تفسیر می کنند.

رادیولوژیست ها از فناوری های تصویربرداری پزشکی مانند اشعه ایکس ، سی تی اسکن و MRI برای تشخیص و تصمیم گیری های درمانی در مورد مشکلات بهداشتی بیماران استفاده می کنند.

رادیولوژیست ها پزشکان دارای مجوز کاملی هستند که حداقل یازده سال از آموزش عالی را بگذرانندکه شامل یک برنامه کارشناسی ارشد، برنامه دکترای پزشکی و ارزیدنتی است. علاوه بر این، باید تمام پزشکان مجوز تمرین را  در زمینه رادیولوژی بگیرند. بسیاری تصمیم می گیرند که توسط هیئت تخصصی پزشکی آمریکا مجوز بگیرند.

تحصیلات لازم برای شغل رادیولوژی دکتری پزشکی از دانشکده پزشکی معتبر و مدرک رزیدنتی است.

شغل سونوگرافی

سونوگرافی های تشخیصی پزشکی که به عنوان متخصصان یا تکنسین های سونوگرافی نیز شناخته می شوند، متخصصان بهداشت هستند که از امواج صوتی برای تولید تصاویر داخل بدن بیمار استفاده می کنند.

این به پزشکان اجازه می دهد اندام ها را برای علائم بیماری یا عفونت معاینه کنند که از این طریق می توان برای تهیه یک برنامه درمانی استفاده کرد. سونوگرافی ها می توانند در قسمت های خاصی از بدن مانند شکم یا بافت پستان متخصص شوند و یا با متخصص زنان و زایمان مشورت کنند، جایی که قبل از تولد از نوزادان در حال رشد عکس می گیرند. برای تشخیص ناهنجاری های موجود در تصویر که ممکن است یک مسئله بهداشتی باشد، باید به سونوگرافی ها توجه کافی به جزئیات داشته باشید. همچنین باید بتواند بیماران را اداره کند و راحتی و ارتباطات شفافی از روند سونوگرافی داشته باشد.

برای کار سونوگرافی، لازم است که یک مدرک سونوگرافی پزشکی کسب کنید. برنامه سونوگرافی پزشکی بیشتر به عنوان مدرک کاردانی یا لیسانس در دسترس است، اگر چه برنامه های گواهی کوتاه تر گزینه ای برای کسانی که قبلاً دارای مدرک پزشکی مرتبط هستند، می باشد. تحصیلات سونوگرافی بسته به نوع مدرک، ۲-۴ سال طول می کشد. دوره هایی که معمولاً شامل می شوند:

  • آناتومی مقطعی انسان
  • فیزیک و ابزارهای سونوگرافی
  • سونوگرافی شکم
  • سونوگرافی زنان و زایمان

اکثر برنامه های آموزشی معتبر همچنین شامل کارآموزی یا تجربه بالینی هستند که به دانشجویان اجازه می دهد مهارت های خود را در موقعیت های واقعی توسعه دهند و از آنها استفاده کنند.

شغل ماموگرافی

فناوری ماموگرافی با انجام مطالعات تصویربرداری ماموگرافی وظیفه تشخیص ناهنجاری های بافت پستان را بر عهده دارد. ماموگرافی نوعی تصویربرداری است که از یک سیستم پرتونگاری با دوز کم برای گرفتن تصاویر استفاده می کند که در تشخیص زودهنگام بیماری های پستان در زنان کمک می کند. برای مشاغل اصلی در ماموگرافی، متقاضیان به مدرک دانشگاهی در فناوری رادیولوژی نیاز دارند. برخی از کارفرمایان متقاضیان را برای تکمیل برنامه تخصصی گواهینامه ماموگرافی ترجیح می دهند که یک گواهی نامه پس از همکار است. کلیه برنامه ها شامل آموزش گسترده از طریق تجربیات کارآموزی بالینی است.

متقاضیانی که به دنبال آموزش رسمی در این رشته هستند، می توانند در برنامه های مدرک کارشناسی یا گواهینامه هایی که توسط سازمان ثبت جهانی فن آوری های رادیولوژی (ARRT) به رسمیت شناخته شده اند، ثبت نام کنند. کارآموزی مبتنی بر برنامه درسی و کار بالینی توسط هر دو برنامه مورد نیاز است. در طول تجربه های بالینی، دانشجویان با ماشین های ماموگرافی کار می کنند و با بیماران در تعامل هستند.

در این مبحث تلاش کردیم که مشاغل رادیولوژی، سونوگرافی و ماموگرافی را به طور مختصر معرفی کنیم، امیدواریم که استفاده کافی را برده باشید.

بیشتر بخوانید: تکنسین آزمایشگاه چه کاری انجام می دهد و به چه تحصیلاتی نیاز دارد؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی