کسب و کار

توضیحات لازم برای رسیدن شغل مربی ورزشی

آبرند: مجله اینترنتی تخصصی صنایع و کسب و کار ایران: همانطور که میدانید مربی ورزشی به فردی گفته می شود که از تخصص و حرفه کافی برخوردار است و می تواند با رعایت اصول و دستورالعمل های لازم، آموزش افراد یا تیم ورزشی خاصی را برعهده بگیرد. از ملزومات این حرفه، اطمینان از سلامت جسمی است به گونه ای که برای انجام حرکات با هیچ گونه محدودیتی مواجه نباشد.

به طور کلی مربی ورزشی در خلال آموزش و ارائه تکنیک ها و حرکات، افراد مبتدی را به حرفه ای تبدیل میکند و اعتماد به نفس آنها را تقویت می کند. فردی که این شغل و حرفه را انتخاب می کند باید چندین مشخصه را دارا باشد تا در این عرصه به موفقیت چشمگیری دست یابد. برخی از آنها عبارت است از:

  • گذراندن دوره آموزشی به صورت تخصصی
  • قوی بودن
  • علاقه مند بودن به این تخصص
  • داشتن مهارت کافی
  • دقیق بودن در کارها و با برنامه ریزی عمل کردن

نکته: هنگامی که از مربی ورزشی سخن به میان می آید تمامی رشته های ورزشی نظیر بدنسازی، آمادگی جسمانی، فوتبال، فوتسال، والیبال و… را شامل می شود حال آنکه اخذ این مدارک نیازمند به سپری کردن کلاس های مربیگری میباشد و نکته قابل توجه این است که گذراندن و طول دوره آموزشی آنها با یکدیگر متفاوت می باشد.

چگونگی دریافت مدرک برای شغل مربی ورزشی:

نخستین قدم برای اخذ مدرک مربی ورزشی داشتن علاقه به این حرفه است که می تواند در موفقیت فرد نقش بسزایی داشته باشد. به طور کلی ورود به این حرفه مستلزم داشتن مدارک تحصیلی بالا و مرتبط با این حرفه است.

پیش از انتخاب و اقدام برای شغل مربی ورزشی و اخذ مدرک مربوطه باید مدتی در رشته مورد نظر فعالیت داشته باشید تا اینکه تمامی نکات را به صورت حرفه ای و اصولی یادگیری نمایید. نکته قابل توجه این است افرادی که تحصیلات آنها دیپلم است و خواهان ورود به حیطه و شغل مربی ورزشی هستند ابتدا به صورت حق التدریس مشغول به کار می شوند و سپس در خلال جلسات آموزشی به صورت رسمی استخدام می شوند.

برخی از گرایش ها و رشته هایی تحصیلی که افراد می توانند از طریق آنها مربی ورزشی شوند عبارتند از:

  • رشته تربیت بدنی در هنرستان
  • رشته ریاضی و تجربی دبیرستان به گونه ای که در زمان انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه گزینه تربیت بدنی را در نظر داشته باشند.
  • از طریق فدراسیون های مختلف نیز می توان این مدارک را دریافت کرد و در این زمینه به فردی متخصص تبدیل شد.

شخصیت های مناسب این شغل
در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI : 

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در دنیای حقیقی کار کرده و کارهای ملموس انجام دهد. همچنین کار کردن مطابق با رویه ها و مقررات موجود را می پسندد و دوست دارد در موضع قدرت و سرپرستی باشد و نتیجه کار خود را به صورت واقعی و ملموس ببیند.

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد به دانش آموزان جوان تر و کودکان آموزش دهد.

ISFJ این تیپ شخصیتی به آموزش علاقه دارد زیرا می تواند به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او ترجیح می دهد با کودکان و خردسالان سروکار داشته باشد.
ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان، تفریح و کارهای نشاط آور است. او به اکنون بها می دهد و می خواهد با دیگران سروکار داشته باشد.

ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. وجود محیطی مفرح همراه با استقلال و انعطاف بالا در شغل، برای او جذاب است. این تیپ شخصیتی به آموزش به بچه ها هم علاقه دارد و می تواند در مدارس مربی یا معلم ورزش خوبی شود.

ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد. او می تواند در سطح دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان به خوبی به کار آموزش بپردازد.

فرصت شغلی و بازار کار مربی ورزشی
تعدادی از مربیان ورزشی در مدارس کار می کنند. برخی نیز با داشتن تجربه و سرمایه کافی ورزشگاه ها و باشگاه های شخصی احداث می کنند.

در مجموع فرصت های شغلی بسته به نوع ورزش متفاوت است . شغل های تمام وقت بیشتر در ورزش هایی مانند فوتبال، کشتی، والیبال و ..( ورزش های حرفه ای که کشور ما درآنها وضعیت خوبی در جهان دارد) وجود دارد. معمولا در این حیطه فرصت شغلی محدود و رقابت برسر آنها بسیار شدید است. در اغلب ورزش های دیگر مشاغل پاره وقت وجود دارند.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مربیان ورزشی بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۴۹٫۷ در صدی داشته و برای آینده رشد متوسطی در آن پیش بینی می شود.

درآمد مربی ورزشی
درآمد مشخصی برای مربیان ورزشی در کشور اعلام نشده است اما همچون بازیکنان رشته های مختلف ورزشی، در صورتی که یک مربی در سطح حرفه ای و ورزش های مطرح همچون فوتبال یا کشتی مربی گری کند، دارای درآمد خوب و قابل قبولی خواهد بود اما در سطوح پایین تر یا ورزش هایی که طرفداران کمتری دارد درآمد مربیان ورزشی به شدت افت پیدا می کند.
درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه مربیان ورزشی ۲۸٫۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳٫۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۲۸,۴۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه مربیان ورزشی ۴۴٫۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – مربی های تمام وقت بسته به توانایی ها و تجربیات شان بین ۱۸٫۰۰۰ تا ۳۰٫۰۰۰ دلار درآمد دارند. مربیان پاره وقت نیز بسته به سطح کار و تعداد افراد زیر نظرشان درآمد های متفاوتی دارند. نرخ دستمزد ساعتی آنها می تواند بین ۱۵ تا ۳۰ دلار باشد.

در نهایت…

امروزه ارگان هایی همچون اداره تربیت بدنی، آموزش و پرورش، تربیت معلم، باشگاه های ورزشی و… در صدد استخدام مربی ورزشی هستند از این رو افراد با در نظر گرفتن توانایی ها و قابلیت های خود به این مراکز مراجعه کرده و فرصت شغلی برای خود ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید: انواع شغل های پولساز

بیشتر بخوانید: راههای بازاریابی و فروش در ایران به چه صورت میباشد؟

بیشتر بخوانید: انواع مشاغل زودبازده

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی