اقتصاد

پول جایگزین مبادله کالا

آبرند: مجله اینترنتی تخصصی صنایع و کسب و کار ایران: پول مهم‌ترین مسئله روزمره برای همه انسان‌هاست که در زمان‌های قدیم وجود نداشت و گذشت زمان و نیاز انسان باعث پیدایش و سپس رشد آن گردید. کمتر پیش می‌آید که به فکر معنای آن بیفتیم، تعریفی که از آن بهتر است بدهیم این است که آن را با خدماتی که ارائه می‌دهد تعریف کنیم می‌توان پول را همین اسکناسی که در دستانمان است و سکه‌هایی که داریم و یا سپرده‌های بانکی که افراد دارند تعریف کرد ومعمولا در طول زمان اعتبار خود را حفظ می‌کند.

استفاده‌های مشخصی که از آن می توان داشت یکی مبادله یعنی خریدوفروش است و دیگری یک واحد اندازه‌گیری برای حساب‌وکتاب. معمولاً اکثر قیمت‌ها بر اساس همین معیار سنجیده می‌شود و به عنوان یک وسیله سنجش در اقتصاد نقش زیادی را ایفا می‌کند.

اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم می‌بینیم که حکومت‌ها برای نمایش قدرت خود سکه ضرب می‌کردند، هر چه ضرب سکه رونق پیدا می‌کرد حکومت‌ها بااقتدار بیشتری به کار خود ادامه می‌دادند و بعدها با تغییر و تحولاتی که صورت گرفت کم‌کم سکه جای خود را به اسکناس داد.

جایی که انتشار می‌یابد، باید ازلحاظ قانونی قدرت داشته باشد و معمولاً ناشر آن باید دولت باشد. یکی از چیزهایی که ارزشمند است و قابلیت این را دارد که باعث ذخیره‌سازی شود پول است.

به خاطر اینکه می‌تواند به هر کالایی تبدیل شود یکی از نمایندگان نگهداری ثروت در هر جامعه‌ای است و به خاطر همین خصوصیاتش از زمان‌های دور تابه‌حال از بااهمیت‌ترین عامل‌های تنظیم‌کننده کارهای اقتصادی می‌باشد.

اسکناس‌ها و سکه‌هایی که در هر کشور سبب تبادل و خریدوفروش می‌شود را پول رایج آن کشور می‌نامند، در هر فعالیت کوچک و بزرگ درزمینهٔ اقتصادی نقش مهمی را بر عهده دارد از ضرب‌المثل‌های قدیمی و رایجی که همه ما کم‌وبیش به گوشمان خورده است می‌توان به جنبه‌های مثبت و منفی آن پی برد، به‌طور مثال “پول مثل چرک کف دست است” یا “پول علف خرس نیست” و …

6 2 - پول جایگزین مبادله کالا

پول وسیله‌ای برای رفاه زندگی

معمولاً خرج کردن و خرید کردن باعث شادی می‌شود. بازار گردی و خرید کردن نوعی درمان در روانشناسی محسوب می‌شود، البته به‌شرط اینکه از روی عقل و منطق باشد. خرج کردن برای دیگران هم مسرت‌بخش است به‌خصوص زمانی که کمک به نیازمندان برای ما یک ارزش اخلاقی به‌حساب بیاید؛ و مسلماً برای رفاه زندگی پول داشتن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و درنهایت آن را باید به شیوه‌ای مناسب و عقلانی که با شرایط خودمان سازگاری و انطباق داشته باشد خرج کرد.

شاید این وسیله مهم‌ترین چیز در زندگی هر انسانی نباشد اما قطعاً روی مواردی ازجمله درمان، لباس، تحصیل و … اثری مستقیم دارد. پول‌ها انواع مختلفی دارند مثلاً، پول‌هایی که ارزشمندی آن‌ها فقط به حکومت بستگی دارد را پول بدون پشتوانه می‌نامند و پول‌هایی که در حساب‌های بانکی هر فردی است را پول بانکی می‌گویند. اسکناس رایج‌ترین شکل پول اعتباری به‌حساب می‌آید و خاصیت این نوعش این است که به مقدار زیاد می‌توان آن را چاپ کرد، نوعی دیگر نیز داریم که راحت می‌تواند به طلا و یا پول‌های کشورهای دیگر بدل شود که به آن پول قوی می‌گویند به‌طور مثال یک نوع از این پول‌های قوی دلار آمریکا می‌باشد.

بیشتر بخوانید: نکاتی در استفاده از پول راکد

بیشتر بخوانید: انواع ریسک سرمایه و طبقه بندی افراد ریسک پذیر

بیشتر بخوانید: انواع مشاغل زودبازده

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی