بانک

بانکداری چیست؟

آبرند: مجله اینترنتی تخصصی صنایع و کسب و کار ایران: بانکداری را می توان مدیریت در رابطه با تجهیز و تخصیص منابع مختلف در بازار پول معرفی کرد. در تعریفی دیگر می توان گفت تمام فعالیت هایی مانند سیاست گذاری، سازماندهی، برنامه ریزی و اجرا که در عملیات بانکی انجام می گیرد را بانکداری می گویند. پیدایش بانکداری را می توان در دوران رنسانس ایتالیا دانست.

در ایران بانک داری به یکی از مشاغل پر سود تبدیل شده است و می توان گفت یکی از امیدوار کننده ترین صنایع در بورس محسوب می شود و دلیل این موضوع را می توان در این دانست که اخبار مقطعی و حتی شایعه های بازار کمترین تاثیر را بر روی آن دارد. البته گاهی ممکن است افت اندکی در سهام های مربوط به این حوزه را شاهد باشیم اما اغلب جزء سهام های پر سود در بازار بورس به شمار می آیند.

روش های مختلف بانک داری

2 2 - بانکداری چیست؟

انواع بانکداری

موضوع بانکداری در دنیا دارای انواع مختلفی است. مثلا در ایران شاید همه ی شما نام بانکداری اسلامی را شنیده اید که یکی از انواع بانکداری محسوب میشود. در این تقسیم بندی ۴ روش وجود دارد.

در روش اول چند بانک بزرگ را در کنار هم قرار می دهند و این بانک ها منابع خود را از طریق توافقنامه های باز خرید شده یا تعهدات استقراضی تامین می کنند.

در نوع دوم که نوع عمده نامیده می شود بانک هایی را دربرمی گیرد که به منابع مالی بین بانکی و استقراضی وابسته اند. در این مدل میزان اتکا به سپرده های مشتریان بسیار کم است.

مدل بعدی از بانک های خرد تشکیل می شوند. این بانک ها از طریق استراتژی تنوع بخشی به منابع مالی خود، توانسته اند به رشد خود در دوران بحران های مالی هم ادامه دهند.

مدل چهارم تقریبا شبیه مدل قبلی است و تنها تفاوت آن ها در این است که مدل سوم به بازار قرضه تکیه دارد ولی این مدل وابسته به سپرده مشتریان است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بورس

امیدواریم مطلب بانکداری چیست؟ مفید بوده باشد لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات با دیگر کاربران آبرند به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا