خبر

۳۰ درصد بازار فعلی ارزندگی دارند

۳۰ درصد بازار فعلی ارزندگی دارند

547048 438 - ۳۰ درصد بازار فعلی ارزندگی دارند
به گزارش آبرند به نقل از پول نیوز، حمید میرمعینی، کارشناس بازار سرمایه درمورد سهم‌هایی که P به E آن‌ها بسیار بالاتر از حد معمول است گفت: واقعیت این است که P به E برخی سهم‌ها در آن دوره‌ای که به شکلی افسارگسیخته در حال رشد بود به صورت حبابی رشد کردند و قیمت‌ها نیز مبتنی بر برخی مدل‌های ارزش گذاری رشد کردند. از زمانی که دوره رشدبازار بود و قیمت‌ها حباب گونه شد مبتنی بر پارادایم حاکم و ارزش گذاری دارایی‌ها شکل گرفتند.

وی افزود: نهایتا با فروکش کردن التهابات بازار ارز و با ورود بایدن به کاخ سفید دوباره این پارادایم تغییر کرد و ما طبق مدل‌های ارزش گذاری بر اساس سودآوری شرکت‌ها حرکت کردیم. اما مسئله‌ای که اکنون مطرح است این است که دوباره پارادایم ارزش گذاری که براساس سودآوری بود درحال تغییر است و درآمد محور شده است. این با پارادایم قبلی تطبیق پیدا نمی‌کند، زیرا دو جریان به شدت مختلف هستند و هیچکدام نمی‌توانند در زمانی که یک پارادایمی حاکم است، موثر باشد.

میرمعینی ادامه داد: آن زمانی که پارادایم دارایی‌ها تغییر کرد ما همچنان هشدار می‌دادیم که این‌ها معاملاتی پربازده نخواهد بود و نمی‌تواند با P به E‌هایی که به شرکت‌ها اختصاص داده شده بازدهی داشته باشد بلکه ریزش خواهد داشت؛ بنابراین آن زمان بازار دچار اشتباه محاسباتی شد و برخی نیز در این جریان ضرر‌های کلانی کردند.

 


بیشتر بخوانید: دامنه نوسان نامتقارن یکی از دغدغه‌های جدی سازمان بورس


این کارشناس بازار سهام تاکید کردکه این سهم‌ها تعدادشان کم نیست و یکی از آن‌ها حکشتی است. این سهم‌ها به لحاظ دارایی ارزشمند هستند، اما آن دارایی تا زمانی که بازده مورد انتظار را پوشش ندهد یک دارایی ناکارآمد است و در پارادایم‌های ارزش گذاری قرار نمی‌گیرد. به طورمثال اگر یک سهمی داشته باشیم و بخواهد سالانه فقط یک میلیون تومان بازدهی داشته باشد به این معناست که بد ارزش گذاری شده است و دارایی که قرار است سودش سالی یک میلیون تومان باشد اصلا به سمت ارزش گذاری نمی‌رود.

او بیان کرد: به همین واسطه زمان رشد شارپی بازار این سهم‌ها دچار ارزش گذاری حبابی شدند. تقریبا یکی از مهم‌ترین دلایلی که بازار این اوضاع را تجربه می‌کند عمدتا ناشی از همان دورانی است که دچار اشتباه تحلیلی و ارزش گذاری بودیم که بی جهت و بدون پشتوانه قیمت‌ها رشد پیداکردند و شرایط نیز نتوانست تداوم رشد را تضمین یا تثبیت کند و ما به این روز دچار شدیم. اما همه بازار را نمی‌توان به یک نگاه دید.

میرمعینی در انتها گفت: شاید ۳۰ درصد بازار فعلی ارزندگی دارند، اما این مقدار نیز تحت فشار سایر سهم‌ها هستند و زیر ارزش ذاتی معامله می‌شوند. اکنون متاسفانه علی رغم اینکه همه فکر می‌کنند که بازار باید همیشه رو به رشد باشد اینطور نیست، اما اکنون بازار راه خود را گم کرده است و باید ببینیم چه زمانی راه خود را پس می‌گیرد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا