خبر

اقتصاد چین رشد بی سابقه 18.3 درصد را در سه ماهه اول 2021 ثبت کرد

اقتصاد چین رشد بی سابقه ۱۸٫۳ درصد را در سه ماهه اول ۲۰۲۱ ثبت
کرد

به گزارش آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از سی ان ان، در حالیکه دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین با قدرت از بحران مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا خارج می شود، این کشور قوی ترین رشد سه ماهه خود را به ثبت رساند.

تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه اول سال جاری میلادی ۱۸٫۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت که بیشترین رشد را از زمانی که چین سوابق اقتصادی خود را در سال ۱۹۹۲ شروع به ثبت کرد، نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، علت این رشد اقتصادی، افزایش خرده فروشی، تولیدات صنعتی و سرمایه گذاری در دارایی های ثابت بوده است.

به گفته اقتصاددانان، این جهش بزرگ نشان دهنده کسادی عمیق فعالیت در اوایل سال ۲۰۲۰ است اما چین را در مسیر رشد اقتصادی بین ۸ تا ۹ درصد در سال ۲۰۲۱ نگه می دارد. این رقم بالاتر از هدف رسمی دولت چین یعنی بیش از ۶ درصد است.

لیو آیهوا، سخنگوی اداره آمار ملی چین روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت: ما کاملاً مطمئن هستیم که می توانیم روند فعلی بهبود را در طول سال حفظ کنیم.

فروش خرده فروشی طی سه ماهه اول نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد جهش داشت در حالی که سرمایه گذاری دارایی های ثابت در مناطق شهری نزدیک به ۲۶درصد افزایش یافت. تولیدات صنعتی بیش از ۲۴ درصد افزایش یافت.

لری هو، اقتصاددان ارشد چین در گروه Macquarie، در گزارش تحقیقی روز جمعه گفت: در این مرحله رشد بسیار قوی باقی مانده است چرا که شرکت هایی متضرر از شیوع کرونا مانند بخش مصرف و [هزینه های سرمایه ای] در حال رسیدن به سایر بخش ها هستند.

به گفته رسانه های غربی، طی همین دوره سه ماهه در سال ۲۰۲۰، تولید ناخالص داخالی چین ۶٫۸ درصد کاهش یافته بود که بدترین عملکرد اقتصادی این کشور در طول ۴۴ سال گذشته محسوب می شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا