خبر

ارتقای یک پله‌ای ذخایر مس ایران در سال 1400

ارتقای یک پله‌ای ذخایر مس ایران در سال ۱۴۰۰

به گزارش آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم، اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در نشست خبری با اشاره به اینکه  این شرکت  در سال گذشته ۱۰۱ هزار متر حفاری عمقی در کشور انجام داد که نتیجه این اکتشافات یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار نیم درصد بوده است، اظهارداشت: این اکتشافات باعث شد تا ذخیره مس از ۸ میلیارد تن عبور کند.  البته ذخایر مس کشور ۳۶٫۵ میلیون تن بود که با اکتشافات ۲ سال اخیر به بیش از ۴۰ میلیون تن رسیده است. 

وی با اشاره به رکورد تولید ۲۸۰ هزار و ۳۰۰ تنی تولید کاتد مس گفت:  در تولید آند هم  ۳۵۴ هزار تن تولید داشتیم که  این رقم به معنای رشد ۱۶ درصدی در این حوزه است.  در تولید کنسانتره هم به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید رسیده ایم.

*سه طرح مهم شرکت ملی مس برای جلوگیری از کمبود مس در بازار

سعد محمدی با تاکید بر تامین کامل مس و جلوگیری از بروز کمبود، افزایش تقاضا و افزایش قیمت آن گفت: امسال ۳ طرح مهم افتتاح خواهد شد، معدن و کارخانه کنسانتره در آلو، معدن و کارخانه دره زار و کارخانه تکمیلی سرچشمه حدود ۸۰۰ میلیون دلار به درآمد شرکت مس اضافه خواهند کرد که با هزینه پایین تاثیر به سزایی در تامین سود کشور خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: ظرفیت فعلی کارخانه‌های کنسانتره ما یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن است که ظرف ۴ سال آینده این میزان به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن خواهد رسید. امیدواریم ظرفیت کاتد کشور به ۶۰۰ هزار تن ارتقا پیدا کند که جایگاه ما را از شرایط فعلی با ۲ میلیارد دلار درآمد به حدود ۴و نیم میلیارد دلار می رساند. این اتفاق ما را در بین ۱۰ شرکت برتر دنیا قرار خواهد داد. 

مدیرعامل شرکت ملی مس با تاکید بر رکورد شکنی در حوزه صادرات گفت: امروز الکتریسیته ۱۹ درصد از مصرف انرژی جهان را در اختیار دارد که تا ۳۰ سال آینده در جهان به ۴۹ درصد خواهد رسید. مهم‌ترین عنصر در این زمینه عنصر مس است پس زمینه برای افزایش تولید مس وجود دارد. ۳۵ درصد خودرو‌های جهان برقی خواهند شد و با توجه به اینکه ۸۹ کیلوگرم مس در این خودروها استفاده می شود، شرکت های خودروسازی مصرف کننده عمده مس خواهند شد. با توجه روند افزایش جمعیت و مصرف سالانه مس، حداقل مصرف ۵ میلیون تن مس را شاهد خواهیم بود. عیار۹۹٫۹۹۹ مس تولید شده در ایران شرایط تبدیل شدن به یک بنگاه بزرگ را برای شرکت ملی ایجاد خواهد کرد.

 سعد محمدی گفت:  ابتدای سال قیمت سهام مس حدود ۷۰۰ تومان بود و در پایان سال به هزار و ۳۰۰ تومان رسید. ما متعهد هستیم که در یک بازه زمانی یک ساله اهداف خود را محقق کند. افرادی که به هر دلیلی سهام خود را نگهداری کنند با طرح‌های توسعه‌ای، با رشد و سود‌دهی مواجه خواهند شد. توسعه‌ و افزایش درآمد بیانگر اتفاقی مثبت است و قطعا شرایط مساعدی ایجاد خواهد شد.  

*به جای اخذ حقوق دولتی شرکت‌ها را موظف به تولید و اشتغال زایی کنید

وی با اعلام اینکه قیمت حقوق دولتی شرکت ملی مس زیاد است و باید روی آن کارشناسی شود، گفت: سرمایه گذاری های انجام شده نیاز به توجه و همراهی دارد تا از سرمایه گذاران حمایت شود. حقوق دولتی حداکثر ۴ درصد است و عدد ۹ درصد امروز ما بیش از تصور است. بهتر است در ازای حقوق دولتی شرکت‌ها را موظف به تولید و اشتغال زایی کنند.

مدیر عامل شرکت ملی مس گفت: ما قطعا نیازمند ماشین آلات جدید و بهبود تجهیزات هستیم تا بهره‌وری و هزینه‌های تولید را کاهش دهیم. باید متناسب با افزایش و گسترش تولید تجهیزات مناسب برای رقابت بین‌المللی داشته باشیم. ۱۵ دستگاه اکتشافی و حفاری عمیق جدید خریداری شده میزان اکتشافات ما را به طور چشمگیری بهبود خواهد بخشید. 

 *برنامه جامع مس تدوین شد/ برای تحقق اهداف با برخی مشکلات قانونی روبه رو هستیم

سعد محمدی با اشاره به شعار سال تشریح کرد: حقوق دولتی می‌تواند یکی از عواملی باشد که شرکت‌ها را به سمت تولید و اشتغال سوق دهد. اسید سولفوریک به جای تبدیل از گوگرد، از فرایند ذوب جدا می‌شود.اسید تولید شده در صنایع مس ارزان فروخته می‌شود مشکلی نیست، ما برای حمایت از تولید کننده‌های اسید قیمت را هم افزایش دادیم. در تلاش هستیم تا تولید اسید فسفریک را راه‌اندازی کنیم و در بازار‌های جهانی به فروش برسانیم. ضمن این که این اسید توان تبدیل شدن به کود فسفاته را دارد. برنامه جامع مس نوشته و تدوین شده و زیر بنا‌ها برای رسیدن به اهداف در حال تامین است، اما انتشار سندی پخته، جامع به زمان نیاز دارد. ما با برخی مشکلات قانونی مواجه هستیم که باید بررسی و برطرف شود.

مدیر عامل شرکت ملی مس با اشاره به اکتشاف ۷۲۰ میلیون تنی مس پرفیری در سریدون، در نزدیکی سرچشمه گفت: این شرکت   جزو اولین شرکت‌هایی بود که اقدام به ارائه پیش بینی سود کرد. اختلاف سود محاسبه شده مربوط به برنامه شرکت برای خرید قراضه بود که آن را انجام ندادیم. این موضوع از طریق کودال شفاف سازی شد و در حقیقت اشتباهی در محاسبات صورت نگرفته است. میزان سود شرکت مس به راحتی در مقایسه با سال‌های گذشته قابل پیش بینی است. خام فروشی باید تعریف شود. عیار نیم درصد مس فرآوری شده و به کنسانتره تبدیل می‌شود. این بعد از ذوب مجددا پالایش شده و به ورق کاتد تبدیل می‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: برنامه‌های توسعه‌ای شرکت در قالب ۲۹ پروژه با سرمایه‌گذاری ۲٫۴ میلیارد یورو و ۳۰ هزار میلیارد تومان تعریف شده است.

 منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا