خبر

پشت‌پرده گرانی مرغ/ مرغ در ماه رمضان ارزان می‌شود؟

پشت‌پرده گرانی مرغ/ مرغ در ماه رمضان ارزان می‌شود؟

به گزارش آبرند به نقل از تجارت‌نیوز با وجود این مرغ نه تنها ارزان نشد که حالا قیمت آن چند نرخی شده است و به صورت آزاد به بیشتر از ۴۰ هزارتومان برای هرکیلوگرم فروخته می‌شود و بهای مرغ قطعه‌بندی شده به ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان هم می‌رسد.

این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که بسیاری از کاربران فضای مجازی با انتشار تصاویر معدوم‌سازی جوجه‌های یک روزه در فروردین سال ۹۹ معتقدند که علت کمبود مرغ به این ماجرا برمی‌گردد. البته مرغداران هم در طول سال بارها نسبت به سرانجام بازار مرغ هشدار داده و گفته بودند که دخالت نابه‌جای دولت در این بازار موجب نابه‌سامانی‌های متعدد در پروسه تولید شده است.

آنها به دخالت در قیمت‌گذاری، فساد در بازار نهاده‌ها و خوراک دام و طیور وارداتی، جهش قیمت مواد اولیه تولید، توزیع بی‌موقع مرغ منجمد در بازار و … اشاره کرده و گفته بودند که تولید مرغ برای بسیاری از مرغداران مزیت خود را از دست داده و حدود ۶۰ درصد از مرغداران از جوجه‌ریزی رویگردانی کرده‌اند.

مرغداران نسبت به نابه‌سامانی بازار مرغ در نوروز ۱۴۰۰ هشدار داده و ماجرا حتی به تجمع مرغداران مقابل ساختمان وزارت کشاورزی کشید اما متولیان این هشدارها را جدی نگرفتند و حالا مرغ مدتهاست تیتر خبرساز رسانه‌های ایران است و به نظر می‌رسد که این نابسامانی در ماه رمضان هم ادامه‌دار باشد.

مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت کشاورزی دیروز عصر در نشست بررسی مشکلات ساماندهی گوشت مرغ گفته بود که در سه ماه گذشته ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در کشور انجام شده و پیش‌بینی می‌شود که ماه رمضان آرامی را در بازار مرغ شاهد باشیم.

این در حالی است که برومند چهارآئین، مدیرعامل سابق اتحادیه مرغداران گوشتی به موج گفته بود که برای جلوگیری از افزایش قیمت گوشت مرغ، ماهانه حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی می‌شود.

با این حساب در سه ماه گذشته ماهانه حدود ۴۱ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شده که این میزان کمتر از نصف روال همیشگی بوده است.

برای اطلاعات بیشتر گزارش انجماد مرغ و فروش مرغ سبز ممنوع شد را بخوانید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا