خبر

پایان جهنمی اردیبهشت

پایان جهنمی اردیبهشت

194189 508 - پایان جهنمی اردیبهشت

آبرند به نقل از اقتصاد۲۴: برای پیش بینی بورس امروز –چهار‌شنبه ۲۹ اردیبهشت- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس هزار و ۱۰۳ واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و ۱۷۳ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۳ هزار و ۷۸۶ واحد بالا آمد و در رقم ۴۰۲ هزار و ۷۹۲ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۸ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۷۷۵ واحد رسید.

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، ۶۹ نماد رشد قیمت و ۳۱۵ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۱۵ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۷۲ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های پتروشیمی غدیر (شغدیر)، فراوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) و توسعه معادن و فلزات (ومعادن) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پگاه گیلان (غگیلا)، زغال سنگ پروده طبس (کزغال) و سرمایه‌گذاری مس سرچشمه (سرچشمه) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نماد‌های کاذر (فراورده‌های نسوز آذر)، غبشهر (صنعتی بهشهر) و شاملا (معدنی املاح ایران) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر)، سیمان ساوه (ساوه) و فراوری زغال سنگ پروده طبس (کپرور) بیشترین کاهش قیمت را داشتندو

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد عرضه ۳ هزار و ۱۶۴ میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به روز قبل ۲.۶ درصد کاهش یافته است.


بیشتر بخوانید: رکورد بیشترین ریزش شاخص بورس کل شکست


کاهش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات سه‌شنبه ۲۶۶ نماد صف فروش و تنها ۱۰ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه ۷ درصد کاهش یافت و در رقم ۱۳۵ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۳ درصد کاهش یافت و ۳ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضا‌ها

در روز سه‌شنبه شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر) با صف خرید ۱۰۷ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فگستر، کزغال (زغال سنگ پروده طبس) و شصدف (صنعتی دوده فام) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۳۳ میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، بنو (بیمه تجارت نو) و کویر (فولاد کویر) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته شاخص کل برای سومین روز پیاپی افت کرد و شاخص هم وزن پنجمین روز نزولی را ثبت کرد. به این ترتیب بورس به مسیر نزولی خود ادامه می‌دهد. آن هم در شرایطی که مصوبات دولت و شورای هماهنگی سران قوا این امید را ایجاد کرده بود که با تزریق نقدینگی قیمت‎‌ها در بازار رشد کنند.

ناظران علت تداوم روند نزولی بورس را چشم انداز منفی فعالان بازار نسبت به آینده اقتصاد ایران می‌دانند. عاملی که انتظارات سهام داران را نسبت به بورس بدبینانه کرده و شاهد موج سرمایه‌گذاری در رمزارز‌ها هستیم. در واقع نه تنها انتظارات نسبت به بورس منفی شده بلکه سهام داران به بازار سهام بی‌اعتماد شده‌اند.

روز گذشته علاوه بر مازاد عرضه و تداوم صف‌های فروش شاهد افزایش خروج پول حقیقی نیز بودیم. ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار به ۵۰۷ میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در ۷ روز معاملاتی گذشته است. دیروز نماد‌های بزرگ و شاخص‌سازی مانند فملی، کچاد، ومعادن، تاپیکو، فارس، اپال و وپارس رشد کردند، اما نتوانستند شاخص را بالا بکشند چرا که سمت نزولی بازار پرتعدادتر و قوی‌تر بود و نماد‌های بزرگی از جمله خودرو، وتجارت، اخابر، خساپا و وبصادر افت قیمت داشتند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد بورس اردیبهشت ماه را نزولی به پایان ببرد.

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا