خبر

انصراف سرمایه‌گذاران از بکارگیری «صندوق پروژه» در طرح های ریلی

انصراف سرمایه‌گذاران از بکارگیری «صندوق پروژه» در طرح های
ریلی

نورالله بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: در بورس ابزارهای متنوعی برای تامین مالی پروژه های ریلی وجود دارد در این زمینه قرارداد کلی با سازمان بورس داریم تا برحسب شرایط هر پروژه بتوانیم ابزارهای بورسی را با پروژه راه‌آهن هم‌راستا کرده و به فراخور زمان و پروژه ها از این ابزار استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از ابزارها انتشار اوراق است که توسط شرکت‌های ریلی در حال انجام بوده و راه آهن در فراهم کردن شرایط اقتصادی شدن این پروژه ها نقش مهمی دارد.

وی بیان کرد: کار اصلی ما این است که این شرکت‌ها در وضعیت مناسبی قرار بگیرد تا صورتهای مالی آنها مثبت شود و در ادامه بتوانند سهام خود را عرضه کنند. این اقدام به صورت تدریجی در حال انجام است.

وی یادآور شد: مسئله دوم استفاده از ابزارهای بدهی تحت عنوان اوراق بدهی، استثنا  و… است. اینها عملیاتی شده و چهار پروژه بزرگ از محل این ابزارها تامین مالی شده طراحی و آماده سازی این ابزارها کار بسیار پیچیده ای است که توسط شرکت‌های تامین سرمایه،  سرمایه‌گذاران و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

وی اضافه کرد: صندوق پروژه ابزار دیگری است که راه آهن جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن بود و موافقت اصولی آنرا گرفتیم، اما این ابزار عملیاتی نشد.

مقام مسئول راه آهن جمهوری اسلامی ایران درباره دلیل عملیاتی نشدن صندوق پروژه گفت: ما در راه آهن از این ابزار استقبال و با بورس هم توافق کردیم، اما سرمایه گذارانی که باید در راه آهن از این ابزار استفاده می کردند، انصراف دادند.

وی ادامه داد: انصراف به این دلیل بود که بازدهی اقتصادی مورد بورس را پروژه نمی توانست فراهم کند و ریسک های را به همراه داشت.

وی تاکید کرد: الان در راه آهن جمهوری اسلامی ایران به دنبال استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ برای فراهم کردن بازدهی مناسب برای بهره گیری از صندوق پروژه برای اجرای طرح ها هستیم.

وی درباره ماده ۱۲ نیز افزود: بر اساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، کسانیکه در راه آهن صرفه جویی می کنند می‌توانند صرفه جویی ناشی از مصرف سوخت را دریافت کنند که به ازای هر تن کیلومتر ۱٫۲ سنت دلار پرداخت می شود. این ماده باعث شده بهره وری راه آهن حداقل ۲ برابر شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا