آیا حساسیت عاطفی یک ویژگی شخصیتی است؟|روان‌شناسی

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه


شکی درباره این واقعیت وجود ندارد که برخی از مردم نسبت به دیگران احساسات شدیدتری دارند و حساس‌ترند. طبق گفته الین آرونِ (Elaine Aron) روان‌شناس، داشتن سطح بالایی از حساسیت عاطفی یک وضعیت واقعی است و به همین دلیل اصطلاح انسان بسیار حساس (Highly Sensitive Person) یا به اختصار HSP به وجود آمده است.

اما آیا این اصطلاح یک حالت واقعی را توصیف می‌کند؟ یا این اصطلاح ساخته شده تا افراد درون‌گرا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند؟ آرون در وب‌سایت خود بیان می‌کند که افراد بسیار حساس نیاز دارند تا در روزهای پرمشغله کمی از فضا فاصله بگیرند و به تخت‌خواب یا فضایی خصوصی پناه ببرند؛ آن‌ها بیش از دیگران زندگی خود را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که در شرایط ناراحت‌کننده یا سخت قرار نگیرند.

ساشا که در لندن زندگی می‌کند می‌گوید: «من دوست ندارم فیلم‌های غمگین‌کننده ببینیم چون این احساس غم ساعت‌ها پس از پایان فیلم در من می‌ماند، حتی وقتی فکر می‌کنم فیلم یک عنصر واقعی نیست». ساشا معمولا فقط نیمه اول فیلم‌هایی مانند تایتانیک را می‌بیند و پیش از این‌که این فیلم‌ها وارد قسمت‌های غم‌انگیز بشوند آن‌ها را قطع می‌کند. او برعکس افرادی که خود را غرق فیلم می‌کنند، گریه می‌کنند و با شخصیت‌ها هم‌ذات‌پنداری می‌کنند بیان می‌کند که: «من ترجیح می‌دهم خود را در وضعیت شادی نگه دارم و درگیر احساسات ناخوشایند ناشی از فیلم نشوم». ساشا جزو آن دسته افرادی است که آرون به آن‌ها افراد بسیار حساس می‌گوید. اما این ویژگی فقط به معنی حساس بودن نیست بلکه میزان بالایی از هم‌ذات‌پنداری و هم‌دلی را نیز در پی دارد. یک تست در وب‌سایت آرون وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا میزان حساسیت خود را در زندگی درک کنید.

نتایج اولین پژوهش آرون در سال ۱۹۹۷ منتشر شد و از آن زمان تاکنون پژوهش‌های زیادی در مورد افراد بسیار حساس انجام شده است. برای مثال نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۷ انجام شده نشان می‌دهد گرچه تئوری «افراد بسیار حساس» به مسئله اضطراب اجتماعی ربط دارد اما در نهایت یک ویژگی متمایز شخصیتی است.

 

با این حال، اِی.جِی. مردسن (A.J. Marsden)، استادیار روان‌شناسی و خدمات انسانی در کالج Beacon در فلوریدا، معتقد است که حساسیت بسیار بالا یک ویژگی اوتیستی است. او می‌گوید: «از آن‌جایی که پژوهش‌هایی که روی ویژگی‌های اوتیستی انجام می‌شود هنوز در مراحل ابتدایی خود است، هنوز نکات زیادی در این زمینه وجود دارد که ممکن است ما از آن درک کافی نداشته باشیم. آیا حساسیت بسیار بالا یک ویژگی شخصیتی است یا بخشی از بیماری اوتیسم است؟ چه ویژگی‌ها و اختلال‌هایی از حساسیت بسیار بالا ناشی می‌شود؟ گرچه هنوز پرسش‌های بسیاری بی‌پاسخ است اما ما اکنون می‌دانیم که افراد با حساسیت بسیار بالا دارای این ویژگی‌ها هستند: حساسیت بیش از حد به محرک‌های خارجی، فرایند شناختی عمیق‌تر و واکنش‌های شدید احساسی. از آن‌جایی که این نوع افراد اطلاعات را عمیق‌تر از دیگران پردازش می‌کنند، به محیط اطراف خود حساسیت بیش‌تری نشان می‌دهند».

اما رشل آنونزیاتو (Rachel Annunziato)، استادیار روان‌شناسی در دانشگاه فوردهام، معتقد است که حساسیت بسیار بالا از نظر بالینی قابل تشخیص نیست. او می‌گوید: «به طور کلی، به نظر می‌رسد این ایده‌ها زمانی توجه ما را به خود جلب می‌کنند که شخصیت ما را توصیف می‌کنند. چنین چیزی شبیه این است که شما در مورد شخصیت خود در یک کتاب شخصیت‌شناسی مطالبی بخوانید و با خود بگویید حرف‌های این کتاب کاملا درست است».

نظر شما چیست؟ آیا حساسیت بسیار بالا یک ویژگی شخصیتی مانند تمام ویژگی‌های دیگر است یا نشانه‌های اختلال در خود دارد؟ این چنین افرادی را در نزدیکی خود می‌شناسید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما درمیان بگذارید.لینک منبع

  • نویسنده
    A-brand
  • تعداد بازدید
    14 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید