تجارت الکترونیک

پرداخت آنلاین

 

پرداخت اینترنتی یا پرداخت آنلاین به پروسه ای گفته می شود که طی آن، کاربر با استفاده از اطلاعات کارت بانکی خود اقدام به پرداخت وجه می کند. معمولا برای پرداخت اینترنتی اطلاعاتی مانند شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و کد اعتبارسنجی CVV2 نیاز است. شماره کارت، تاریخ انقضا و کد CVV2 بر روی کارت موجود هستند و رمز دوم نیز می بایست از طریق باجه های خودپرداز ATM دریافت شود. اطلاعات کامل پرداخت آنلاین بشرح زیر است:

 • شماره کارت : عددی معمولا ۱۶ رقمی که بصورت کاملا مشخص بر روی کارت بانکی درج شده است.
 • تاریخ انقضا : مدت اعتبار کارت بصورت ماه و سال
 • کد اعتبارسنجی CVV2 : کد ۳ سا ۴ رقمی که بر روی کارت بانکی درج می شود.
 • رمز دوم : رمزی ۵ رقمی یا بیشتر که با دستگاه ATM تخصیص داده می شود.

یکی از سوالات پر تکرار کاربران این است که درگاه پرداخت اینترنتی چیست ؟، در این مقاله میخواهیم جواب سوال درگاه پرداخت اینترنتی چیست رو دهیم و انواع درگاه پرداخت اینترنتی رو معرفی کنیم و در انتها ویژگی های درگاه های پرداخت اینترنتی رو بررسی کنیم. اگر میخواهید به جواب این سوالات برسید پیشنهاد میکنم این مقاله رو تا انتها مطالعه کنید.

درگاه پرداخت اینترنتی چیست

قبل از اینکه در مورد درگاه پرداخت اینترنتی توضیح دهیم باید بدونیم پرداخت اینترنتی چی هستش بعد در مورد درگاه صحبت می کنیم.

پرداخت اینترنتی چیست
پرداخت اینترنتی به صورت خلاصه و مفید یعنی پرداخت پول به صورت اینترنتی در قبال دریافت کالا یا خدمات رو پرداخت اینترنتی می گویند. یعنی بدون مراجعه به بانک یا فروشگاه با استفاده از شماره کارت بانکی و رمز دوم کارت انجام می شود.

درگاه پرداخت اینترنتی چیست
پس تا الان متوجه شدیم پرداخت اینترنتی چی هستش، حال بریم جواب سوال درگاه پرداخت اینترنتی چیست رو دهیم. حالا برای پرداخت اینترنتی باید از درگاه استفاده کنیم. یعنی شما وقتی میخواهید هزینه یک محصول یا خدمت رو به صورت اینترنتی پرداخت کنید باید از طریق درگاه پرداخت اینترنتی این کار رو انجام دهید. درگاه پرداخت این امکان را برای صاحبان فروشگاه های اینترنتی فراهم می آورد تا هزینه محصولات و خدمات خود را از طریق پایانه های بانکی دریافت نمایند. با استفاده از درگاه های پرداخت اینترنتی مشتری می تواند با یک شماره کارت و رمز دوم هزینه کالا و خدمات رو بدون مراجعه به بانک و فروشگاه پرداخت کند.

نکته: توسط یک درگاه پرداخت می توانید فروشگاه خود را به درگاه های پرداخت بانکی وصل نموده و مبلغ محصولات یا خدمات خود را از این طریق از خریداران دریافت کنید. مبلغ تراکنش های انجام شده به صورت آنی از حساب خریدار کسر شده و یک روز پس از انجام تراکنش به حساب پذیرندگان واریز می گردد.

ویژگی درگاه پرداخت اینترنتی
امکان انجام تراکنش های خرید ، پرداخت قبوض ، شارژ آنی سیم کارت تلفن همراه
امکان انجام پرداخت قبوض به صورت گروهی
سامانه گزارشگیری online
امکان ارائه وب سرویس نمایش گزارش تراکنش ها به صورت online
امکان انجام عملیات خرید با شناسه اختصاصی
امکان پیاده سازی آسان و سریع در انواع محیط های مدیریت محتوای تحت (cms )
امکان پیاده سازی در محیط های (net و java )
امکان استفاده از نشان اختصاصی توسط پذیرنده
امکان استفاده از درگاه امن ( به صورت رمزنگاری شده )
ثبت نام و رهگیری دریافت درگاه در سریعترین زمان ممکن

انواع درگاه پرداخت اینترنتی
بعد از اینکه گفتیم درگاه پرداخت اینترنتی چیست و ویژگی هاشو رو به صورت لیست ارائه دادیم، حال باید انواع درگاه پرداخت اینترنتی رو بررسی کنیم. به صورت کلی دو نوع درگاه پرداخت اینترنتی داریم:

درگاه مستقیم
درگاه غیر مستقیم

پرداخت مستقیم:
در این روش پرداخت، کاربر بعد از اضافه کردن محصول به سبد خرید و تکمیل خرید به صورت مستقیم به یکی از بانک ها مثل ملت، ملی، پارسیان و … وصل می شود. یعنی ما به صورت مستقیم از بانک مربوطه درگاه پرداخت دریافت کرده ایم. مثل سایت خودمون که به صورت مستقیم به درگاه بانک ملت وصل می شود.

پرداخت غیر مستقیم:
یک مدل درگاه پرداخت داریم که به غیر مستقیم معروف است یعنی ما به جای گرفتن درگاه از بانک، از واسط درگاه میگیریم. وقتی مشتری میخواهد هزینه محصول را پرداخت کند ابتدا به سایت واسط بانک وصل می شود و سپس به بانک اصلی، در این روش باید مدیر فروشگاه درصدی (معمولا بین ۱ تا ۲٫۵ درصد) به عنوان کارمزد به سایت واسط پرداخت کند.
شاید بپرسید خوب چه کاریه برم از واسط درگاه پرداخت بگیرم و کارمزد پرداخت کنم. باید این رو اضافه کنم برای گرفتن درگاه مستقیم باید سایت شما نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشد. واقعا گرفتن نماد اعتماد بسیار سخت و طاقت فرسا است. ولی برای گرفتن درگاه بانک غیر مستقیم فقط اسکن شناسنامه و کارت ملی کافیه است.

چند شرکت برای درگاه مستقیم داریم؟
در حال حاضر تعداد شرکت های PSP در ایران حدودا ۱۲ مورد است. (شرکت های PSP شرکت هایی هستند که از سوی بانک مرکزی مجاز به انجام فعالیت و ارائه درگاه پرداخت اینترنتی هستند.) که عبارت هستند از:

شرکت به پرداخت ملت
شرکت آسان پرداخت پرشین
شرکت الکترونیک کارت دماوند
شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد
شرکت پرداخت الکترونیک سامان
شرکت پرداخت نوین آرین
شرکت تجارت الکترونیک پارسیان
شرکت خدمات نوین داده ورزی سداد
شرکت سایان کارت
شرکت فن آوا کارت
شرکت کارت اعتباری ایران کیش
شرکت مبنا کارت آریا
توجه: مجموعه وردپرسی شو از شرکت به پرداخت بانک ملت درگاه مستقیم گرفته است.

چگونه درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم بگیریم؟
برای گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم باید موارد زیر نیاز است:

دارا بودن مجوزهای معتبر شغلی حقیقی و یا حقوقی مربوط به فعالیت
داشتن نماد اعتماد الکترونیک
رعایت قوانین تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران
عدم منع فعالیت از نظر نظام بانکی
داشتن وب سایت طراحی شده
توجه: لازم به ذکر است که جهت داشتن درگاه پرداخت حتما می بایست به سایت www.enamad.ir مراجعه کرده و نماد اعتماد الکترونیک را دریافت کرد، چراکه درصورت عدم دریافت نماد، بانک ها نیز درگاه پرداخت را غیر فعال خواهند کرد.

چند سایت برای پرداخت غیر مستقیم داریم؟
در حال حاضر تعداد سایت های واسط به شدت زیاد شده است و روز به روز در حال افزایش است. اما تعدادی از این سایت های واسط برای درگاه پرداخت غیر مستقیم از بقیه بهتر و سابقه بیشتری دارند مثل:

زرین پال
آریان پال
چگونه درگاه پرداخت اینترنتی غیر مستقیم بگیریم؟
اگر میخواهید درگاه پرداخت اینترنتی غیر مستقیم بگیرید کافیه در سایت های واسط ثبت نام کنید و اطلاعات درخواستی رو پر کرده و درگاه خود را دریافت کنید. معمولا نهایت گرفتن یک درگاه غیر مستقیم ۲۴ ساعت است.

پرداخت اینترنتی قبوض

سالهاست که دیگر پرداخت قبوض به روش های سنتی انجام نمی شود. در حال حاضر یکی از بهترین روشها، پرداخت اینترنتی قبوض است. اغلب بانک های در سایت و اپلیکیشن های خود امکان پرداخت قبوض را فراهم کرده اند. توسط این ابزارها می توان به راحتی اقدام به پرداخت قبوض تلفن ثابت و همراه، آب، برق و گاز کرد.

 در زیر آدرس صفحات مخصوص برای پرداخت اینترنتی قبوض بانک ها آورده شده است:

پرداخت اینترنتی بیمه تامین اجتماعی

برای پرداخت حق بیمه خود بصورت آنلاین و اینترنتی می توانید بصورت زیر اقدام نمایید:

 1. ورود به سامانه یکپارچه تامین اجتماعی
 2. منوی بالا » عملیات بیمه شدگان » درخواست برگ پرداخت
 3. تعیین مدت پرداخت به ماه و کلیک بر روی ثبت درخواست
 4. منوی بالا » عملیات بیمه شدگان » دریافت برگ پرداخت
 5. کلیک بر روی آیکون موجود در زیر امکانات در جدول
 6. پرداخت با درگاه بانک رفاه

پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

برای پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور بصورت زیر اقدام نمایید:

 1. ورود به سامانه پرداخت عوارض
 2. وارد کردن کدملی، نام و نام خانوادگی، تعیین نوع خروج از کشور و تلفن همراه
 3. کلیک بر روی گزینه پرداخت

پرداخت اینترنتی تخلفات و جرائم رانندگی

برای پرداخت اینترنتی تخلفات رانندگی بصورت زیر اقدام نمایید:

 1. ورود به سامانه استعلام تخلفات رانندگی
 2. وارد کردن کد ۸ رقمی درج شده در کارت مالکیت خودرو
 3. انتخاب کل موارد یا مواردی از تخلفات که مایل به پرداخت آنها هستید.
 4. گزینه “بانک ملی” و کلیک بر روی پرداخت

 

پرداخت اینترنتی فروشگاه های اینترنتی

می توان گفت در حال حاضر همه فروشگاه های اینترنتی و سایت هایی که در آنها خدمات پرداخت وجود دارد شیوه پرداخت بصورت آنلاین و اینترنتی است. توجه داشته باشید که در برخی سایت ها ممکن است درگاه پرداخت آنلاین جعلی بوده و در خطر فیشینگ باشید. پیشنهاد می شود خرید و پرداخت های اینترنتی خود را تنها و تنها از فروشگاه های اینترنتی دارنده نماد اعتماد الکترونیکی انجام دهید.

سایر خدمات پرداختی

پرداخت اینترنتی در حالتهای دیگر نیز قابل انجام است. با گسترش اپلیکیشن ها، امکان پرداخت آنلاین با اپلیکیشن ها نیز فراهم شده است. شیوه پرداخت تا حدودی شبیه به موارد مطرح شده است اما باز هم موردی که باید به آن توجه داشته باشید این است باید موارد امنیتی زیر را رعایت نمایید:

 • اپلیکشن ها را تنها از مراجع معتبر و اصلی دریافت نمایید.
 • مطمئن باشید که گوشی تلفن همراه شما ویروسی نیست.
 • از اعتبار سرویس دهنده اطمینان لازم را کسب نمایید.

در انتها لازم به ذکر است با وجود راحت تر شدن پرداخت های اینترنتی، توجه به امنیت و رعایت آن می تواند این راحتی را برای ما بصورت معنی داری فراهم نماید. در انتها اگر سوال، ابهام و یا نظری در مورد پرداخت اینترنتی دارید لطفا آنرا در بخش نظرات با ما مطرح نمایید. تلاش ما بر این خواهد بود تا به بهترین نحو ممکن شما را راهنمایی کنیم.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا