عمومی

BlockFi به سرپیچی از شانس ها ادامه می دهد

BlockFi به سرپیچی از شانس ها ادامه می دهد

انتظارات برای Collision، جشنواره سالانه تکریم فناوری تورنتو، بسیار عالی بود برای ستاره جوان فین تک، فلوری مارکز، یکی از بنیانگذاران BlockFi، که انتظار می رفت یکی از سرفصل های امسال باشد. این اولین برخورد حضوری در سه سال گذشته بود که طی آن جهش های بزرگی در زمینه هایی مانند Web3، هوش مصنوعی ، یادگیری ماشینی و کریپتوکارنسی. مارکز این صورت حساب را کاملاً پر کرد. او که دختر مهاجران آرژانتینی بود، از مسیر سنتی بانکداری برای غوطه ور شدن در امور مالی رمزنگاری اجتناب کرده بود و شرکتی که او در سال ۲۰۱۷ به ایجاد آن کمک کرد، به یکی از دنباله دارهای دنیای رمزارز تبدیل شده بود. اما چند روز قبل از شروع کنفرانس در ۲۰ ژوئن، نام او ناگهان از برنامه ناپدید شد. این شامل نقش او در جلسه ای به نام “چه چیزی برای تغذیه یک تکشاخ در حال رشد” بود.

شاید به این دلیل که در هفته های قبل از برخورد، BlockFi دیگر یک تکشاخ نبود – در سال ۲۰۲۱ به ۳٫۸ میلیارد دلار ارزش داشت – مارکز را از صحنه خارج کرد و وارد بزرگترین درام زندگی تجاری او کرد. در ژانویه سال جاری، او و هم بنیانگذارش، زک پرینس، سریع‌ترین شرکت در حال رشد را در Inc. 5000 اداره می‌کردند. در فوریه، آنها موافقتنامه‌ای را با کمیسیون بورس و اوراق بهادار امضا کردند که در حالی که یکی از آنها را مختل کرد. آنها فکر می کردند که محبوب ترین محصولات آنها راه را برای نظارت نظارتی که مدت ها به دنبال آن بودند هموار کردند. آنها به درستی پیش می رفتند.

اما در ماه ژوئن، آنها متوجه می شدند که در برابر جزر و مدی شنا می کنند که کل صنعت کریپتو را به زیر خود می کشاند. او در مصاحبه ای با شرکت در اواخر ژوئیه گفت: “چیزی که در شغلم بیشتر دوست دارم این است که [همیشه] یک شغل جدید پیدا می کنم.” “قبلا هر شش ماه بود. حالا هر ماه است.” این درست پس از پلتفرم کریپتو FTX بود، و بنیانگذار آن، سام بانکمن-فرید، BlockFi حافظ حیاتی را پرتاب کرد که به آن اجازه می‌دهد به مسیر رشد بازگردد: یک خط اعتباری ۴۰۰ میلیون دلاری، در ازای گزینه‌ای برای خرید شرکت. /p>

BlockFi یک پلتفرم تجارت ارز دیجیتال و خدمات مالی است که برای پل ارتباطی مالی سنتی به اقتصاد کریپتو طراحی شده است. از همان ابتدا، استراتژی این شرکت ابهام زدایی از رمزنگاری و تبدیل ارز دیجیتال – که توسط فناوری مقاوم در برابر توضیح بلاک چین امکان پذیر شده است – به چیزی رایج تر تبدیل شده است. BlockFi سعی نمی کرد پرتوهای ماه رمزنگاری شده را در یک شیشه بگیرد و آنها را به عنوان انرژی بفروشد. در عوض، این شرکت می‌خواست محصولاتی را ارائه دهد که برای اکثر مصرف‌کنندگان آشنا بود، مانند کارت‌های اعتباری و حساب‌های بهره‌دار، با استفاده از رمزنگاری به عنوان پایه دارایی.

این استراتژی به وضوح کار می کرد. درآمد BlockFi در سال ۲۰۲۱ به ۵۰۰ میلیون دلار، عمدتاً از طریق وام دادن و تجارت نزدیک شد که ۲۵ برابر بیشتر از سال قبل بود که خود موشک ۲۰X بود. مانند سایرین در این عرصه، از جمله بایننس، کوین‌بیس، و شبکه سلسیوس، رشد بلاک‌فای به قیمت بیت‌کوین و سایر سکه‌های رمزنگاری وابسته بود. این قیمت‌ها در سال گذشته افزایش یافت زیرا کریپتو در میان مصرف‌کنندگان، مؤسسات وال استریت، صندوق‌های تامینی و حتی صندوق‌های بازنشستگی ضعیف مورد پذیرش قرار گرفت. در همین حال، روزی که معامله‌گران به مهمانی‌های خود ادامه می‌دادند و از اخلاق HODL کریپتو (برای زندگی عزیز نگه دارید) استقبال کردند.

زمستان‌های کریپتو مرتباً رخ می‌دهد. و با رونق های بزرگتر دنبال شد. صنعت انتظار داشت امسال هم همین اتفاق بیفتد. اما زمستان رمزنگاری ۲۰۲۲ بسیار بدتر از بدترین رویاهای هر کسی بود. ارزش بازار کریپتو از اوج ۲٫۹ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ به کمتر از ۱ تریلیون دلار در ژوئن ۲۰۲۲ کاهش یافت. چندین شرکت رمزنگاری، از جمله Three Arrows Capital، Voyager Digital و Celsius Network، به عنوان مدل های تجاری ناپایدار خود ورشکست خواهند شد – و این استفاده از آنها است. اصطلاح سخاوتمندانه–تخریب شده است.

اکثر شرکت‌ها ۵۰۰۰ استارت‌آپ با سرعت بالایی مواجه می‌شوند – پول نقد کوتاه می‌شود، محصول شکست می‌خورد، بدهی همراه با بی خوابی افزایش می یابد. تعداد کمی هستند که با معکوس شدن ناگهانی BlockFi روبرو شوند. در کریپتو، نوآوران لزوما افرادی با پیشینه در امور مالی سنتی نیستند. در واقع، غیرعادی نیست که اخلالگران از خارج از بخشی که آنها را مختل می کنند آمده باشند. اما وقتی تازه واردها رفتار غیرمنطقی دارند، اقتصاد می تواند دنبال شود، که بخشی از اتفاقی است که در زمستان کریپتو رخ داد. مارکز خاطرنشان می کند: «بدیهی است که با توجه به شرایط اقتصادی، برنامه های همه به شدت تغییر کرده است. با کمی دست کم گرفتن.

برای مدتی، حتی وقتی بیت کوین در اوایل سال ۲۰۲۲ به سمت جنوب چرخید، BlockFi به نظر می رسید. به همراه موتور این شرکت برای کاهش سرعت برنامه ریزی کرده بود، زیرا می دانست که SEC ممکن است حساب بهره BlockFi (BIA) خود را در ایالات متحده هدف قرار دهد، BlockFi همچنین افزایش سرمایه دیگری را برای گسترش ترازنامه و اعطای وام برنامه ریزی کرده است. مارکز که معاون ارشد عملیات BlockFi است، می‌گوید: «ما در واقع، در نیمه آخر سال گذشته، بر سودآوری و معیارهای مالی خود، حتی قبل از رکود اقتصادی متمرکز بودیم. در واقع، برای ماه می، شرکت به سود رسید.

اما در ۵ می، توکن‌های رمزنگاری به نام Luna و TerraUST، موجود در پلت فرم وام انکر، شروع به سقوط کرد. UST به عنوان یک استیبل کوین صورت‌حساب شد که ارزش آن را می‌توان با دلار مرتبط کرد. اما همچنین یک سکه الگوریتمی بود – به جای دارایی های سخت، توسط کد پشتیبانی می شد. زمانی که UST با شکستن دلار، به زیر ۱ دلار رسید، خسارت جانبی ایجاد شد. لونا در عرض چند روز از حدود ۱۱۶ دلار در ۵ آوریل به کمتر از ۱۰¢ سقوط می کند. بیت کوین به کاهش خود ادامه داد، از اوج خود نزدیک به ۷۰۰۰۰ دلار در اواخر سال ۲۰۲۱ به حدود ۴۰۰۰۰ دلار در اوایل ماه مه به کمتر از ۲۰۰۰۰ دلار در ۱۸ ژوئن.

با وجود آشفتگی، مارکز و پرینس فکر کردند که یک سازمان سایبری مقاوم در برابر زمستان ساخته اند. BlockFi یک شرکت مالی متمرکز (CeFi) است که ساختار آن بیشتر شبیه یک بانک است و دارای کمیته حسابرسی و ریسک است که به هیئت مدیره گزارش می دهد. این کمیته مملو از افراد وال استریت بود که بحران مالی سال ۲۰۰۸ را تجربه کرده بودند. مارکز می گوید: «ما لونا را به مشتریان آمریکایی خود پیشنهاد نکردیم. ما در معرض مستقیم آن رویداد بازار نبودیم.» این ساختار قدیمی محل تمسخر و تمایز طرفداران مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. آنها نیازی به واسطه در رمزارزها نمی بینند، زیرا هر تراکنش از طریق بلاک چین ثبت می شود، که رمزگذاری محکم آن اعتماد را بی ربط می کند.

بنابراین آیا حتی نیاز به شرکت هایی مانند BlockFi وجود دارد؟ کارن مک گراث، استادیار امور مالی در کالج مدیریت فریمن، دانشگاه باکنل، می گوید: “این سوال جالبی است.” “شما در حال ایجاد یک بسته بندی مالی سنتی برای ارزهای دیجیتال هستید، زمانی که کل جذابیت ارزهای دیجیتال اساساً امور مالی غیرمتمرکز است. به نظر من این فوق العاده طعنه آمیز است.” اما سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند راه خود را برای ورود به ارزهای دیجیتال آسان‌تر کنند، مایلند به شرکت‌های CeFi با کیف پول دیجیتال خود اعتماد کنند. او می‌گوید: «بنابراین من مطلقاً نمی‌بینم که آنها از بین بروند.

امید در cryptoverse این بود که Anchor/ انفجار Terra/Luna یکباره بود. با این حال، واقعیت این است که بسیاری از شرکت‌ها به صورت متقابل وثیقه، سرمایه‌گذاری متقابل، و اساساً در هر سطحی متقابل هستند: سرمایه‌گذاران، بدهکاران و طلبکاران. همه آنها در این درد سهیم خواهند بود.

این در ۱۲ ژوئن آشکار شد، زمانی که یکی از رقبای BlockFi، Celsius Network، برداشت ها را متوقف کرد. با استناد به شرایط “دشوار” بازار. صندوق تامینی Three Arrows Capital (3AC) مستقر در سنگاپور، که میلیاردها دلار از دیگر شرکت‌های ارز دیجیتال از جمله سلسیوس و بلاک‌فا وام گرفته بود، موقعیت بزرگی در Luna/UST داشت و به زودی ورشکسته شد. ۳AC یک ماه بعد درخواست انحلال داد، بنیانگذاران آن ناپدید شدند.

اگرچه BlockFi و Celsius اساساً پروفایل های ریسک متفاوتی داشتند، مشتریان BlockFi شروع به این کردند. به سمت خروجی ها بروید مارکز خاطرنشان می کند: «برای یک سرمایه گذار خرد دشوارتر است که تفاوت بین این دو شرکت را بداند. زمانی که پلتفرم خود را تعطیل کردند، باعث افزایش برداشت از پلتفرم ما شد که به نظر من طبیعی است. شما می بینید که این نوع اتفاقات در بانکداری نیز رخ می دهد. این در حال تبدیل شدن به یک وحشت بانکی قدیمی در یک محیط جدید بود.

تعلیق سلسیوس نیز درست قبل از اعلام BlockFi اتفاق افتاد. اخراج ۲۰ درصد از ۸۵۰ کارمند خود – که مارکز می گوید برای کمک به شرکت برای رسیدن به سودآوری پایدار برنامه ریزی شده بود. مارکز می‌گوید: «زمان بسیار بدی بود که این اتفاق در همان روز با درجه سانتیگراد رخ داد. “اما شما فقط از خواب بیدار نمی شوید و اخراج نمی کنید.” به همین ترتیب، BlockFi یک میلیارد دلار در معرض ۳AC قرار داشت، همانطور که درجه سانتیگراد بود. BlockFi وثیقه به ارزش ۱٫۳ میلیارد دلار داشت (حداقل در ابتدا)، و زمانی که ۳AC یک تماس حاشیه را از دست داد، BlockFi شروع به باز کردن وثیقه کرد. پرینس توییت کرد تا پاسخ سریع را تبلیغ کند.

اما فشارها ادامه داشت و تلاش‌های مالی BlockFi با مقاومت بیشتری روبرو می‌شد. در درجه اول به این دلیل که وام دهندگان جدید خواستار قرار گرفتن در رأس خط تولید در صورت ادامه روند کاهشی بازار بودند. BlockFi می خواست از مشتریان محافظت کند – و یک سیگنال بازار ارسال کند. پس از شروع سال در بحث با JPMorgan در مورد عرضه عمومی، شاهزاده و مارکز در عوض پیشنهادی را دریافت کردند که این معیارها را برآورده می کرد: یک تسهیلات اعتباری ۲۵۰ میلیون دلاری توسط FTX و Bankman-Fried، یک میلیاردر ارز دیجیتال مستقر در باهاما که می ترسید آسیب بیشتری به صنعت وارد شود. پخش کننده ای مانند BlockFi folded. مشتریان BlockFi تحت این توافقنامه محافظت خواهند شد – هر گونه ادعای FTX تابع بود.

اما یک شرکت مالی که تمایل خود را به طور عمومی اعلام می کند. سرمایه بیشتر در طول بحران صنعت نیز می تواند زنگ خطر را به صدا درآورد. مشتریان عصبی می شوند و فرار می کنند و سعی می کنند اولین کسانی باشند که از در خارج می شوند. پرینس در فید توییتری خود سعی کرد با صحبت کردن در مورد قدرت ترازنامه ای که قرارداد FTX ارائه می کرد، جلوی روند را بگیرد. و در یک پادکست فن‌بوی کریپتو به نام (هشدار کنایه‌ای) On the Brink، او ادعا کرد که BlockFi قوی است، حتی اگر شرکت‌های دیگر شکست بخورند. اما، با اشاره به بحران مالی که شرکت‌هایی مانند Bear Stearns و Lehman Brothers را از بین برد، اجازه داد: “برخی مشابه با ۲۰۰۸-۹ وجود دارد. این یک نسخه رمزنگاری از آن است، و فکر نمی‌کنم تمام شده باشد.”

مطمئناً اینطور بود. مدت کوتاهی پس از پادکست او، CNBC داستانی را منتشر کرد که در آن به یک تماس سرمایه گذار فاش شده اشاره کرد که در آن یکی از شرکت کنندگان ادعا می کرد که BlockFi به قیمت ۲۵ میلیون دلار فروخته می شود و سرمایه گذاران آن از بین می روند. اگرچه این ادعا درست نبود، اما فشار بر BlockFi بدتر شد. “به عنوان بنیانگذار، وظیفه ما این است که به طور مداوم برای هر مسیر بهینه سازی کنیم، درست است؟” مارکز می گوید. “شما همیشه به دنبال گزینه های دیگر هستید.” نتیجه یک معامله گسترده با FTX بود: خط اعتباری BlockFi به ۴۰۰ میلیون دلار افزایش می‌یابد و FTX بسته به معیارهای مختلف عملکرد، گزینه خرید شرکت را تا سقف ۲۶۰ میلیون دلار دریافت می‌کند. اما مشتریان BlockFi دوباره با رویکرد محافظه‌کارانه BlockFi نسبت به یک دارایی سوداگرانه کامل شدند. پرینس در توییتی نوشت: «به عنوان یک اصل، ما به حفاظت از سرمایه مشتری اعتقاد داریم. انجام این کار هم تجارت خوبی بود و هم به طور کلی خدمات مالی کریپتو را ارتقا داد.

یک اصل وال استریت وجود دارد که می‌گوید بازار می‌تواند طولانی‌تر از آن غیرمنطقی باشد. تو پول داری. BlockFi سرمایه خوبی داشت و یک میلیارد دلار از سرمایه گذاران نخبه ارزهای دیجیتال از جمله Coinbase Ventures، SoFi، Bain Capital Ventures و Winklevoss Capital جذب کرد. این بانک از نظر عملیاتی سالم بود، نه بیش از حد اهرم، و ۱۰ درصد از سپرده‌ها را همیشه در دسترس نگه می‌داشت – به اندازه هر بانک تجاری محافظه‌کار بود. مارکز خاطرنشان می‌کند: «ما به پردازش همه برداشت‌ها ادامه دادیم، و تا به امروز هم انجام می‌دهیم.»

و همه اینها، ظاهراً مهم نبود، یک بار درجه سانتیگراد و ۳AC بازار را به شکل مارپیچی درآوردند.

- BlockFi به سرپیچی از شانس ها ادامه می دهد

مارکز و پرینس از جهات مختلف به بانکداری بلاک چین رسیدند. پس از آمدن به ایالات متحده، والدین مارکز در پیتسبورگ ساکن شدند، جایی که پدرش مدرک MBA را از پیت گرفت و مادرش دستیار تدریس شد. برنامه های این زوج برای بازگشت به آرژانتین و شروع شغل در آنجا به دلیل اقتصاد بی ثبات آن کشور در آن زمان (و اکنون) تضعیف شد. بنابراین آنها به میامی نقل مکان کردند، جایی که فلوری در آنجا به دنیا آمد.

مارکز، ۳۱ ساله، می‌گوید که فشار معمولی را که بر یک کودک وارد می‌شود، جذب کرده است. مهاجرانی که در مدرسه از بچه های دیگر بهتر عمل کنند. در کرنل، او در رشته حقوق تحصیل کرد، اما پس از صحبت با وکلا در مورد حرفه آنها، به امور مالی روی آورد، که راه سریع تری برای پرداخت وام های دانشجویی او ارائه کرد. او که نتوانست پیشنهادی از بانکی که سال آخر کارآموزی خود را در آنجا کار کرده بود دریافت کند، به عنوان مدیر روابط با سرمایه گذار در یک صندوق تامینی مشغول به کار شد.

سپس به خیابان باند، یک استارت‌آپ فین‌تک که به کسب‌وکارهای کوچک وام می‌داد، رفت و با صاحبان آرایشگاه‌ها و کافی‌شاپ‌ها در تماس تلفنی بود و می‌دانست چگونه وام‌هایشان را پذیره‌نویسی کنند یا اگر مشکل داشتند، کار کنند. از برنامه های بازپرداخت زمانی که گلدمن ساکس تیم باند استریت را در سال ۲۰۱۷ استخدام کرد، مارکز می توانست به راحتی به شرکت بلو چیپ بپیوندد. یا درون آن ناپدید شد. اما یک نفر باید سبد ۱۲۵ میلیون دلاری باند استریت را مدیریت می کرد. دستش را بالا آورد. او اکنون رئیس خودش و صاحب کسب و کار بود.

اما، یک کسب و کار غروب آفتاب، زیرا مجموعه به زودی از بین می رود. او تصمیم گرفت شب‌هایش را با مدیریت مجموعه و روزها را به مدیریت شبکه‌اش بگذراند و به دنبال ایده‌ها و افرادی برای شروع یک کسب‌وکار جدید باشد. یکی از این مخاطبین پرینس بود که برای شریک راه اندازی در AngelList، وب سایتی برای استارت آپ ها، تبلیغ کرده بود. آنها یکدیگر را از طریق ارتباطات فین تک خود می شناختند. او یک ایده داشت. و یک مشکل.

مشکل زمانی رخ داد که او برای خرید یک ملک سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۷ درخواست وام داد. به نظر می رسد پرنس شخص خوبی است. خطر. او قبلاً به عنوان معاون ارشد Zibby (در حال حاضر Katapult)، که یک وام دهنده اجاره به مالک است، در حرفه فین‌تک به خوبی تثبیت شده بود. او با اعداد و ارقام، هزینه تحصیل خود را ابتدا در دانشگاه اوکلاهاما و سپس در دانشگاه ایالتی تگزاس، با برنده شدن به عنوان یک بازیکن پوکر آنلاین، تامین کرد. پرینس در سن آنتونیو بزرگ شد، جایی که قبل از اینکه علایقش به امور مالی تبدیل شود، یک تنیسور با رتبه ملی در پیست نوجوانان بود. اما پس از فارغ التحصیلی در سال ۲۰۰۸، مشاغل مالی با کمبود مواجه شد، بنابراین او به یک استارتاپ فناوری پیوست که در حال توسعه تبلیغات برنامه‌ای بود و سپس به سمت وام‌دهی آنلاین در Orchard Platform، یک فروشنده کارگزار، رفت.

پرینس که ۳۶ سال دارد، در سال ۲۰۱۴ سرمایه گذاری روی رمزارزها را آغاز کرد و فکر می کرد که این ابزار – مانند رایانه های شخصی در اوایل دهه ۸۰ – در شرف ایجاد جهش است. علاقه‌مندان به عموم مردم. اما زمانی که او بیت کوین و اتریوم را در میان دارایی‌های خود قرار داد، وام‌دهنده‌اش مخالفت کرد و آن‌ها را به‌عنوان اسکرپ کنفدراسیون‌های روز آخر بدون ارزش واقعی تلقی کرد. پرینس در یک ویدیوی شرکتی توضیح داد که این لحظه لامپ او برای راه اندازی BlockFi بود. هر طبقه دارایی به محصولات بدهی و اعتباری برای سرمایه گذاران نیاز دارد. کریپتو نیز خواهد بود. صبح روزی که مارکز تصمیم گرفت با پرنس صحبت کند، پیشنهادی از گلدمن در جیب خود داشت. او در این ویدئو گفت: “من کاملاً مطمئن بودم که قرار است به آنجا بروم.”

نظر او این بود که بازاری برای شرکتی وجود دارد که می تواند شکاف بین امور مالی سنتی و ارزهای دیجیتال را در بر بگیرد. او بر اساس تجربه خانواده‌اش می‌دانست که میلیاردها نفر در سراسر جهان از بانکداری محروم هستند. تامین مالی مبتنی بر بلاک چین، که دولت ها و واسطه های بانکی را کنار می گذارد، می تواند نقطه ورود آنها باشد. برای مثال، آنها می‌توانند با ارز محلی خود، استیبل کوین‌های دارای پشتوانه دارایی بخرند، که می‌تواند پوششی را در برابر تورم شدید ایجاد کند و در عین حال به وثیقه برای وام تبدیل شود.

این دو در تفکر خود تنها نبودند. تعدادی از فروشگاه‌های وام‌دهنده کریپتو شروع به رشد کردند، از جمله Lendingblock و CoinLoan. اما آنها به زودی یک تیم ۱۲ نفره و ۱٫۵ میلیون دلار سرمایه اولیه تشکیل دادند. هنگامی که آنها اولین وام با پشتوانه رمزنگاری خود را در ژانویه ۲۰۱۸ دادند، بیت کوین در یکی از دوره های دوره ای خود بود و به ۱۷۰۰۰ دلار رسید. آن تابستان، شرکت ۵۲.۵ میلیون دلار سرمایه تازه جذب کرد که بخش عمده آن برای وام دادن بود. تا پایان سال، بیت کوین به ۳۰۰۰ دلار کاهش یافت. پرینس، مدیر عامل BlockFi، این رکود را “بی رحمانه” توصیف کرد، اما هیچ پیش فرضی وجود نداشت. BlockFi اولین زمستان رمزنگاری خود را پشت سر گذاشته بود. این پیش‌بینی کاملاً آفتابی به نظر می‌رسید.

ورود به کار وام مانند افتتاح یک نانوایی نیست. تابع مقررات بانکی فدرال و ایالتی است. و این فقط در ایالات متحده است، اما در هر دو سطح فدرال و ایالتی، مقررات و رگولاتورهای کمی برای کریپتو وجود دارد. این انتخابی را برای بازیکنان ایجاد کرد که بسیاری از شرکت‌های فناوری جدید با آن روبرو هستند: راه‌اندازی کنید و بعداً مجوز نظارتی بخواهید یا سعی کنید تنظیم‌کننده‌ها را همراه خود بیاورید.

اما، پس از ابداع یک محصول وام با استفاده از سرمایه خارجی، او و پرینس همچنین می خواستند یک محصول پس انداز ایجاد کنند که مانند هر بانکی، یک مجموعه سرمایه مستمر برای وام ایجاد کند. این محصول، BIA، در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. هیچ چیز پیچیده‌ای در مورد حساب‌ها وجود نداشت: مشتریان خرده‌فروشی – عموماً آن‌هایی که از سرمایه‌گذاران معمولی از فناوری آگاه‌تر هستند – رمزارز خود را در BlockFi پارک می‌کردند و نرخ‌های بهره‌ای بسیار بالاتر از نرخ بهره کسب می‌کردند. نرخ‌هایی که بانک‌ها ارائه می‌کردند، البته بدون بیمه FDIC.

BlockFi سعی نمی‌کرد پرتوهای ماه کریپتو را در یک شیشه ثبت کند و آنها را به عنوان بفروشد. انرژی. می خواست محصولاتی آشنا برای مصرف کنندگان ارائه دهد.

و–در این مورد–بدون تایید نظارتی، شرط این است که ایالات متحده رگولاتورها به زودی می آیند. این موضوع برای نیمی از مشتریان BIA BlockFi که خارجی بودند مطرح بود. در واقع، BIAها به ویژه در کشورهایی که نقدینگی یک موضوع است و استقراض و وام دادن به دلار آمریکا بسیار گران است، جذاب بود. بلاک‌فای می‌توانست نرخ‌های بالای خود را بپردازد، زیرا کریپتو را با نرخ‌های بالاتر به موسسات وام می‌داد. به دلیل نوسانات کریپتو در برابر سایر کلاس‌های دارایی، ریسک نیز بالاتر بود. پرینس به طور واضح در مورد اجتناب از “عدم تطابق دارایی و بدهی” (دریافت دلارهای رمزنگاری شده و وام دادن) و همچنین ریسک مدت (قرض گرفتن کوتاه و قرض دادن طولانی) صحبت می کند، هر دو مسائل مربوط به مشتریان نهادی: بانک های سرمایه گذاری، صندوق های تامینی، و صندوق های بازنشستگی که به رمزارز نیاز دارند. تجارت اختصاصی یا مشتریان خود. BlockFi می‌گوید که بیشتر وام‌های سازمانی آن برای کمتر از یک سال و مدت باز است، به این معنی که می‌تواند در صورت نیاز برای پرداخت وام‌ها وام دریافت کند.

از آنجایی که مشتریانش قبلاً کیف پول های دیجیتالی برای نگهداری رمزارز خود داشتند، پلتفرم معاملاتی قدم منطقی بعدی بود. دور سری A 18.3 میلیون دلاری BlockFi در جولای ۲۰۱۹ بودجه راه اندازی آن را تامین کرد. اکنون مشتریان می توانند علاوه بر استقراض و وام دادن، بیت کوین و اتر را نیز معامله کنند. تا زمانی که BlockFi راند B خود را در فوریه ۲۰۲۰ اعلام کرد، این شرکت دارای ۶۵۰ میلیون دلار تحت مدیریت بود که ۱۶۰ درصد از زمان بسته شدن دور A افزایش یافته است. و این فقط آغاز ماجرا بود. تا پایان سال، درآمد حدود ۲۰۰۰۰ درصد افزایش یافت و شرکت ۵ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت داشت. این یک کارت اعتباری پاداش کریپتو با Visa معرفی کرد. و همه اینها روی حباب بیت کوین اتفاق افتاد که از ۷۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۰ به حدود ۶۸۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ رسید.

حتی اخبار بد حداقل در ابتدا برای BlockFi خبر خوبی به نظر می رسید. در ماه فوریه، با پرداخت ۵۰ میلیون دلار جریمه به SEC و ۵۰ میلیون دلار دیگر به تعدادی از ایالت‌ها به دلیل فروش آنچه آژانس «اوراق ثبت‌نشده» نامید، موافقت کرد. این اتفاقاً محبوب ترین محصول BlockFi، BIA بود. حکم SEC بسیار فنی بود، اما با این وجود، BIA (برای مشتریان ایالات متحده) را یک قرارداد سرمایه گذاری و BlockFi خود را یک شرکت سرمایه گذاری ثبت نشده در نظر گرفت. این تصمیم به اتفاق آرا نبود، و کمیسیونر Hester M. Peirce در مخالفت خود نوشت: “آیا رویکردی که ما در رابطه با وام‌دهی کریپتو اتخاذ می‌کنیم بهترین راه برای محافظت از مشتریان وام‌دهی کریپتو است؟ فکر نمی‌کنم این باشد.” با این حال، گری جنسلر، رئیس SEC، روشن کرده است که می‌خواهد آژانسش تنظیم‌کننده ارزهای دیجیتال باشد.

با این حال، پرنس و مارکز و سایرین در این صنعت، حکم رضایت را یک گام بزرگ به جلو در نظر گرفتند – مهر تاییدی فدرال. پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار بهای پیوستن به باشگاهی بود که JPMorgan Chase، Merrill Lynch و BofA به آن تعلق داشتند. پرینس در توییتی نوشت: نقطه عطف امروز نمونه دیگری از تلاش ما برای تضمین وضوح مقررات است. او همچنین یک محصول جدید به نام BlockFi Personalized Yield را برای افراد با ارزش خالص اعلام کرد. هنگامی که این شرکت بیانیه مورد نیاز S-1 را ارائه کرد، می‌تواند ارائه حساب‌های سودآور را به همه واردکنندگان از سر بگیرد.

این ۱۰۰ میلیون است. مطمئناً در ماه ژوئن مفید بود، زیرا ترازنامه BlockFi فشرده شد. این شرکت هنوز به اندازه کافی بزرگ نبود که بتواند موفقیت قابل توجهی را جذب کند. با وجود مدیریت ریسک، BlockFi 80 میلیون دلار از وثیقه ۳AC خود را از دست داد. با افزایش برداشت‌ها و کاهش حجم معاملات با سقوط قیمت کریپتو، این شرکت به طور فزاینده‌ای در بند بود. مارکز و پرینس اکنون در حالت بحران بودند – که آنها را به آغوش بانکمن-فرید و FTX سوق داد. مارکز از خلاص شدن از ورشکستگی تقریباً آرام می‌گوید: «فکر می‌کنم بیشتر از آنچه بسیاری از مردم در دهه‌ها یاد می‌گیرند یاد گرفته‌ام و فقط در یک بحران مالی در راس یک شرکت بودم.»

بنکمن-فرید در توضیح سرمایه‌گذاری‌های خود در شرکت‌های رمزنگاری در حال مشکل، در کنفرانس بلومبرگ کریپتو گفت که از آنجایی که صنعت در حال انجام یک مرتب‌سازی بسیار مورد نیاز است، او مایل بود برای برخی از شرکت ها پول بسوزاند تا آنها را با این فرض که ارزش پس انداز کردن داشته باشند، حفظ کند. او عمیق‌تر در کتاب‌های آنها غوطه‌ور شد و سپس بیشتر روی آن‌هایی سرمایه‌گذاری کرد که دارایی‌ها و بدهی‌ها تقریباً برابر بودند، با حاشیه خطا بیش از ۲۰ میلیون دلار، بده یا بگیر.

او BlockFi را در آن دسته قرار می دهد. سرمایه گذاری او تضمینی برای ماندگاری BlockFi به عنوان یک نهاد مستقل نیست: FTX می تواند در اکتبر ۲۰۲۳ از این گزینه استفاده کند. اما Bankman-Fried در هیئت مدیره BlockFi حضور نداشت. و این توافق یک دریچه فرار دارد: در هر زمانی قبل از آن تاریخ، مارکز و پرینس می توانند با پرداخت دو یا سه برابر قیمت فروش توافقی FTX، بسته به عملکرد شرکت، این گزینه را کنار بگذارند. پرینس در پادکست Animal Spirits گفت: «این خارج از محدوده احتمالی نیست که ما بتوانیم این گزینه را دوباره بخریم، و به عنوان یک شرکت مستقل به کار خود ادامه دهیم و به صورت عمومی معامله شود.

و بنابراین، اساساً، آنها در حال راه اندازی مجدد استارتاپ خود هستند، با ۸۵ تا ۹۰ درصد از دارایی آنها از بین رفته است، اما با بیش از ۶۵۰۰۰۰ حساب و ۳٫۹ میلیارد دلار دارایی های تحت مدیریت، از ۱ آگوست. مارکز می گوید که این شرکت بر روی دریافت حساب BlockFi Yield خود از طریق فرآیند نظارتی تمرکز خواهد کرد. آنها همچنین در حال برنامه ریزی برای ایجاد رمپ های بیشتر برای مشتریان غیر آمریکایی هستند. و با منقرض شدن تعدادی از رقبا، این بازار یک بازار وام دهندگان است.

با این حال، BlockFi یک بازیگر اصلی – JPMorgan بعدی است. چیس یا بانک آمریکا – باید به همه خدمت کند، نه فقط به ۱ درصدی که از فناوری آگاه هستند. منصفانه است که بپرسیم آیا محصولی مانند BIA’s BlockFi می تواند به اندازه سی دی ها در دهه ۱۹۸۰ مورد قبول واقع شود یا خیر. و اگرچه BlockFi ممکن است مقررات را بپذیرد، بسیاری از بازیگران در این صنعت به دنبال آن خواهند بود، که می‌تواند به مشتریان بالقوه برای اعتبار جریان اصلی آسیب برساند.

کاوش بیشتر در ۵۰۰۰ شرکتgif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - BlockFi به سرپیچی از شانس ها ادامه می دهد” class=”sc-fznyAO kbGjxZ icon-container” alt=”BlockFi به سرپیچی از شانس ها ادامه می دهد”>مستطیل

از شماره سپتامبر ۲۰۲۲ مجله Inc.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا