عمومی

40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

۴۰ بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال ۲۰۲۳

راه اندازی کسب و کار کوچک خود می تواند با پاداش هایی همراه باشد. برای اولین بار، شما این فرصت را دارید که با مستقل بودن از روسا، مدیران یا سرپرستان، طبق شرایط خود کار کنید و زندگی کنید. راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان همچنین می‌تواند به یافتن معنا و هدف واقعی در زندگی کمک کند و در عین حال به شما در ایجاد یک جامعه، ایجاد شغل و کمک به اقتصاد محلی‌تان کمک کند.

انواع بالقوه‌های کوچک وجود دارد. ایده های تجاری برای کشف که می تواند برای شما مناسب باشد. بسیاری از ایده‌های کسب‌وکار کوچک برای راه‌اندازی به سرمایه‌های کوچک نیاز دارند، اما تا حد زیادی به مهارت‌های شما و همچنین دانش قبلی شما در مورد کسب‌وکار بستگی دارد.


چه چیزی یک ایده خوب برای کسب و کار کوچک را می سازد؟

یک ایده تجاری موفق باید به دنبال ایجاد شکاف در بازار باشد. این بدان معناست که شما باید محصولات یا خدماتی را به مشتریان ارائه دهید که به رفع نیاز مداوم به یک پایگاه مشتری قابل شناسایی کمک می کند.

باید مقیاس پذیر باشد، به این معنی که می توانید تولید را گسترش دهید یا به مشتریان بیشتری خدمت کنید بدون اینکه بر کیفیت یا کیفیت شما تأثیر منفی بگذارد. جریان درآمد. به همان اندازه مهم این است که کسب و کار شما برای شروع باید ارزان باشد و برای شروع به سرمایه مالی کمی نیاز دارد. ویژگی های اضافی یک ایده خوب برای کسب و کار کوچک عبارتند از:

پیشنهاد شما باید تقاضای کافی در بازار داشته باشد: برای داشتن یک محصول و خدمات بادوام باید تقاضای کافی برای آن در بازار وجود داشته باشد در غیر این صورت هیچ سودی ایجاد نخواهد کرد. به همان اندازه مهم، بازار باید به اندازه کافی پایدار باشد که شاهد فروش های مکرر باشد، در غیر این صورت ممکن است به طور بالقوه کسب و کار شما بدون مشتری باقی بماند.

توانایی ایجاد سود: نیازهای ایده کسب و کار کوچک شما از نظر تجاری قابل دوام باشد و سود ایجاد کند. فعالیت در نقطه ضرر یا سر به سر مانع از رشد کسب و کار یا بقای آن می شود. شما باید بدانید که هزینه ساخت محصول خود از جمله هزینه های نیروی کار، هزینه های تولید، ورودی ها و در نهایت چقدر آن را می فروشید.

باید مطمئن شوید که سود سالمی کسب می کنید. نه تنها به بازگشت سرمایه اولیه شما کمک می کند، بلکه به رشد کسب و کار شما نیز کمک می کند. بهترین کسب و کارها نه تنها سود می کنند بلکه پتانسیل رشد بیشتر را نیز نشان می دهند. اگر می‌خواهید درباره ایده‌های کسب‌وکار فصلی بیشتر بدانید، مقاله ما را بررسی کنید ۳۲ ایده کسب و کار زمستانی .

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

فهرست نهایی ایده های کسب و کار کوچک< /h2>

آیا در فکر ایجاد جهشی به سمت کارآفرینی در سال ۲۰۲۳ هستید؟ آیا می خواهید کسب و کاری راه اندازی کنید اما نمی دانید چگونه کسب و کار راه اندازی کنید؟ اگر بله، در اینجا ۴۰ ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال ۲۰۲۳ وجود دارد.

۱٫ کسب و کار پیاده روی سگ

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

اگر سگ‌ها را دوست دارید و پیاده‌روی سگ در فضای باز می‌تواند یک ایده کسب‌وکار کوچک سودآور باشد. بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی هستند که نمی‌توانند سگ‌هایشان را راه بروند و نمی‌خواهند حیوانات خانگی‌شان در داخل خانه نگهداری شوند. با راه‌اندازی یک کسب‌وکار سگ‌بازی، می‌توانید به دوستان پشمالوی خود ورزش کنید و در این فرآیند پول بیشتری کسب کنید.

می‌توانید برای پیاده‌روی‌های روزانه یا هفتگی با کسب‌وکار سگ‌بازی، هزینه کمی دریافت کنید. نه تنها تقاضا برای راه رفتن سگ زیاد است، بلکه این کسب و کار نیز مانع نسبتاً کمی برای ورود دارد. تنها چیزی که نیاز دارید آموزش مناسب، وسایل و تجهیزات و دوستدار حیوانات است.

اگر واقعاً در کاری که انجام می‌دهید ماهر هستید، می‌توانید از ارجاع‌های خوب مشتریان خود برای جذب مشتریان بیشتر و افزودن بیشتر استفاده کنید. خدماتی مانند کسب و کار نظافت حیوانات خانگی. می‌توانید خدمات خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی و آگهی‌های تبلیغاتی محلی بازاریابی کنید و با فروشگاه‌های حیوانات خانگی، دامپزشکان، و نظافت‌کنندگان حیوانات خانگی شریک شوید.

<. span class="ez-toc-section" id="2_Consulting_Business"/>۲٫ مشاوره کسب و کار

اگر در کسب و کار تخصص دارید، می توانید خدمات خود را به عنوان مشاور ارائه دهید تا با ارائه اطلاعات بینش و راهنمایی به دیگران کمک کنید. برای شروع کسب و کار مشاوره خود باید مهارت ها و نقاط قوت خود را ارزیابی کنید تا جایگاه خود را انتخاب کنید.

به عنوان یک مشاور، طیف متنوعی از خدمات را ارائه می دهید، از منابع انسانی گرفته تا توسعه استراتژی، فناوری، حسابداری، و موارد دیگر در حالی که به سایر کسب و کارها برای بهبود و رشد کمک می کند. برای موفقیت شما باید نیازهای بازار و نقاط دردناکی را که مشتریان شما تجربه می کنند تجزیه و تحلیل کنید تا در تلاش مشاوره خود موفق تر شوید.

برای شروع کار. در این ایده تجاری، باید یک وب سایت و حضور در رسانه های اجتماعی برای ارتقای خدمات خود ایجاد کنید. همچنین می توانید با مشاغل محلی تماس بگیرید و خدمات مشاوره خود را مستقیماً ارائه دهید. یکی از بهترین ایده‌های کسب‌وکار کوچک است که می‌توانید در زمان آزاد خود کار مشاوره خود را شروع کنید و به تدریج به یک شرکت مشاوره کامل تبدیل شوید.

۳٫ کسب و کار کیترینگ

یک کسب و کار کیترینگ هزینه های راه اندازی کمتری را در مقایسه با افتتاح یک رستوران یا غذاخوری ارائه می دهد. با یک کسب و کار پذیرایی خانگی، می‌توانید ساعات کاری خود را تنظیم کنید و غذاهایی را که در خانه آماده می‌کنید، تنظیم کنید.

می‌توانید کارهای آماده‌سازی را در خانه انجام دهید و همه چیز را به محل رویداد بیاورید. پخت و آبکاری نهایی یا می توانید تمام پخت و پز را از آشپزخانه خانه خود انجام دهید و ظروف تکمیل شده را به محل برگزاری تحویل دهید. علاوه بر اینکه به شما امکان می‌دهد هزینه‌ها را در مقایسه با آجر و ملات خود کاهش دهید، می‌توانید بین ارائه خدمات پذیرایی در محل و خارج از محل، گزینه دیگری را نیز در اختیار داشته باشید.

با کیترینگ در محل، غذا در محل رویداد پخته و تکمیل می‌شود، در حالی که با کیترینگ خارج از محل، غذا در جای دیگری طبخ می‌شود و سپس به محل رویداد آورده می‌شود. همیشه به یاد داشته باشید که این ایده کسب و کار کوچک به شدت بر اساس ارجاعات عالی است که از کیفیت عالی و رضایت مشتری ناشی می شود. به عنوان یک کسب و کار مبتنی بر مواد غذایی، باید مطمئن شوید که تمام مجوزهای لازم را دارید و همچنین بیمه شده اید.

۴ . تجارت کامیون مواد غذایی

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

یک غذا اگر دوست دارید در حال حرکت غذا درست کنید، کسب و کار کامیون می تواند یک سرمایه گذاری مفید باشد. با یک تجارت کامیون مواد غذایی، نیازی به صرف زمان و هزینه برای راه اندازی یک مکان اختصاصی ندارید. می‌توانید فقط با یک وسیله نقلیه، تجهیزات آشپزی و برخی مواد عالی شروع کنید.

نه تنها آیا می توانید پول خوبی از کسب و کار کامیون مواد غذایی خود به دست آورید، اما می توانید کسب و کار خود را بر اساس تقاضا در دوره های مختلف روز یا هفته به مکان های مختلف ببرید و گزینه های بیشتری برای جذب مشتریان به شما می دهد.

این ایده تجاری است. هزینه ای کمتر از یک سوم هزینه باز کردن یک رستوران آجری دارد که از نظر سرمایه گذاری اولیه به شما صرفه جویی می کند. اگر کارآفرینی با فکر غذا هستید و می‌توانید در اوقات فراغت خود بدون خطر تعهد کامل به کسب‌وکار به‌عنوان یک کنسرت تمام وقت، گزینه‌ای عالی باشد. احکام، مجوزهای تجاری، و استانداردهای ایمنی.

۵٫ دوره های آنلاین کسب و کار

با ظهور تکنولوژی و اینترنت، می توانید دوره های آنلاین را با سرمایه اندکی ارائه دهید. در دنیای پرمشغله امروزی، مردم به دنبال فرصت‌هایی برای کسب مهارت‌های جدید و آموزش آنلاین هستند، زیرا به آنها انعطاف‌پذیری بیشتری برای یادگیری چیزهای جدید می‌دهد.

اگر مجموعه مهارت‌ها یا دانش خاصی دارید، ممکن است افراد به دلیل آن علاقه مند شوند. با ارائه یک دوره آنلاین مقداری پول نقد اضافی به دست نمی آورید؟ تنها چیزی که نیاز دارید این است که یک موضوع دوره عالی و یک پلتفرم برای ایجاد و راه اندازی دوره آنلاین خود طراحی کنید.

ارائه دوره های آنلاین می تواند راهی عالی برای کسب درآمد اضافی باشد، مشروط بر اینکه قبلا تدریس داشته باشید. تجربه. وقتی نوبت به چیزی که می‌توانید آموزش دهید، محدودیت آسمان است، می‌توانید دوره‌هایی در مورد مهارت‌های تجاری، هنر، طراحی گرافیک، موسیقی و موارد دیگر ارائه دهید!

از آنجایی که دوره های آنلاین محدود به منطقه خاص شما نیست، می توانید مشتریان جهانی ایجاد کنید. همچنین می‌توانید دوره‌های خود را با ارائه آموزش‌ها، محتوای ویدیویی، کتاب الکترونیکی و منابع دیگر تقویت کنید.

۶٫ خدمات دیجیتال مارکتینگ

در دنیای رقابتی امروز، کسب‌وکارها به شدت به بازاریابی دیجیتال برای کمک به برندهایشان برای دستیابی به مخاطبان و تبلیغ محصولات یا خدماتشان نیاز دارند.

اگر در بازاریابی دیجیتال مهارت دارید، می‌توانید خدمات خود را برای کمک به کسب‌وکارها برای دستیابی به مخاطبان هدف از طریق تبلیغ آنها و ارتباط با مشتریان بالقوه با استفاده از اینترنت و رسانه‌های اجتماعی ارائه دهید. مزایای بازاریابی دیجیتال مشهود است زیرا مقرون به صرفه تر از بازاریابی سنتی است. علاوه بر این، آنها به کاربران کمک می‌کنند تا موفقیت را اندازه‌گیری کنند و تغییرات بازاریابی را به دلخواه خود انجام دهند.

تقاضای زیادی برای خدمات بازاریابی دیجیتال وجود دارد، زیرا کسب‌وکارهای بیشتری به سمت عملیات آنلاین حرکت می‌کنند تا از آن بهره ببرند. بازار و برندهای خود را تقویت کنند. شغل شما شامل بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)، ایجاد و مدیریت حساب های رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، خرید رسانه ای، و مدیریت شهرت آنلاین مشتری شما خواهد بود.

یکی از بهترین راه ها برای شروع ایده کسب و کار بازاریابی دیجیتال شماست. این است که وبلاگ خود را راه اندازی کنید تا مهارت ها و نمونه کارهای خود را برای جذب مشتریان بالقوه به نمایش بگذارید. با رشد کسب‌وکارتان، می‌توانید با راه‌اندازی تیم‌های راه دور و جستجوی دستیاران مجازی، نیازهای کارکنان خود را برآورده کنید.

۷٫ سرویس تمیز کردن

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

راه اندازی یک کسب و کار نظافت از نظر مالی خوب است. مشوق ها به لطف تقاضای زیاد برای خدمات نظافتی. راه اندازی این نوع کسب و کار هزینه کمتری دارد و به وسایل اولیه و حمل و نقل نیاز دارد.

یک کسب و کار خدمات نظافتی هوشمند به دنبال جذب هر دو خواهد بود. صاحبان خانه و مشاغل و امیدواریم مشتریانی تکرار شونده ایجاد کنید. شما می توانید با افتتاح خدمات نظافت سیار شانس خود را برای موفقیت در یک ایده کسب و کار کوچک افزایش دهید. با تجهیزات مناسب، می‌توانید خدمات بیشتری را با حداقل سرمایه‌گذاری اضافی ارائه دهید.

ایده‌های کسب‌وکار کوچک مانند خدمات نظافتی به شما این امکان را می‌دهد تا بر اساس برنامه زمانی خود کار کنید و کسب‌وکار خود را با سرعت خود توسعه دهید. با این حال، علیرغم اینکه شروع و مقیاس این نوع تجارت آسان است، رقابت بین خدمات نظافتی می تواند شدید باشد. برای متمایز شدن، باید مطمئن شوید که نام تجاری شما درست است و امتیازات قیمت گذاری شما برای منطقه محلی شما رقابتی است.

آنچه خدمات نظافتی را به یک ایده تجاری خوب تبدیل می کند این است که کسب و کار تکراری را از خصوصی دریافت می کنید. خانه ها و موسسات تجاری برای تقویت رشد و سود شما.

۸٫ کسب و کار محوطه سازی

اگر علاقه مند به باغبانی هستید، ممکن است بخواهید به یک تجارت محوطه سازی فکر کنید. بسته به مهارت شما، کار محوطه‌سازی شما می‌تواند مستلزم یک سرویس کوتاه کردن و پیاده‌روی ساده باشد، یا می‌تواند مناظر زیبایی را با آب‌نماها، مناطق حیات‌وحش، و حتی حفره‌های گلف ایجاد کند.

در مورد تجهیزات به تجهیزات استاندارد باغبانی نیاز خواهید داشت که شامل بیل، ماله، هرس و چرخ دستی است. پس از سرمایه‌گذاری در این موارد، عملاً برای سال‌ها آماده می‌شوید.

راه‌اندازی خدمات محوطه‌سازی خانگی مزایای بسیاری دارد. اولاً، می‌توانید به اندازه‌ای که می‌خواهید زمان زیادی برای کسب‌وکار اختصاص دهید و اجازه دهید ایده‌های کسب‌وکار کوچکتان به‌طور ارگانیک رشد کنند. علاوه بر این، از آنجایی که در جامعه خود کار می کنید، می توانید یک رفت و آمد کوتاه داشته باشید و بتوانید ایده های کسب و کار کوچک دیگری مانند مهد کودک، خدمات مراقبت از چمن، کسب و کار گل و موارد دیگر را در خود ایجاد کنید.

این خط کسب و کار به شما مشتریانی را از خانواده های کوچک گرفته تا استراحتگاه ها، هتل ها و حتی شرکت ها ارائه می دهد. با توجه به ماهیت بصری بودن کسب و کارتان، فراموش نکنید که چند عکس عالی از کارهای قبلی خود را در تمام مواد بازاریابی خود بگنجانید. می‌توانید از طریق بازاریابی مستقیم سنتی از طریق بروشورها و بروشورها و با توزیع خانه به خانه آنها، روابط خود را با مشتریان بالقوه ایجاد کنید.

۹٫ بستنی‌فروشی

باز کردن و راه‌اندازی یک کسب‌وکار بستنی‌فروشی می‌تواند راهی سرگرم‌کننده برای راه‌اندازی کسب‌وکار شما باشد. می‌توانید چندین ایده کسب‌وکار عالی را برای کسب‌وکارتان بر اساس طعم‌ها و چاشنی‌ها بچرخانید تا غذاهای خاصی مانند ژلاتو، بستنی بستنی، اسموتی، تاکو بستنی، مخروط سگ‌دار و غیره ایجاد کنید. حتی می‌توانید جایگزین‌هایی مانند کم کالری، بدون قند، بدون لاکتوز و گیاهی ارائه دهید.

در حالی که ممکن است کسب‌وکار شما در تابستان رونق بگیرد، ممکن است تعجب کنید که میل به بستنی سالیانه است. گرد با این حال، درآمد شما بسته به موقعیت مکانی، اندازه و سایر عوامل بازار در منطقه شما متفاوت خواهد بود.

برای شروع، نیازی به طعم‌ها یا محصولات خاص زیادی برای موفقیت ندارید، باید روی آن تمرکز کنید. دو چیز خوشحال کردن مشتریان و کسب سود. یک کسب و کار بستنی دارای ساختار تجاری ساده ای است که راه اندازی و ایجاد کسب و کار را نسبتاً آسان می کند.

راه اندازی و داشتن یک فروشگاه بستنی به تجربه کمی نیاز دارد و نیازی به گواهینامه یا مدرک خاصی ندارد و آنچه شما نیاز دارید کار سخت است. عزم و اراده برای رسیدن به موفقیت. می‌توانید ساختار کسب‌وکارتان را با ارائه تحویل، ارائه تبلیغات، و پیشنهادهای ویژه، شرکت در جشنواره‌های غذا و موسیقی و میزبانی رویدادهای سرگرم‌کننده برای جذب جمعیت در طول فصل‌های ناب تغییر دهید.

۱۰٫ مدیریت املاک

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

با راه اندازی دارایی خود کسب و کار مدیریت، شما با نظارت و مدیریت عملیات روزانه اموال یا املاک به صاحبان املاک کمک می کنید. به عنوان یک مدیر دارایی، کسب و کار شما مسئول جمع آوری اجاره، رسیدگی به درخواست ها، رسیدگی به درخواست های تعمیر و نگهداری، تنظیم بودجه برای ملک، پردازش درخواست های اجاره، و موارد دیگر خواهد بود.

قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار مدیریت املاک، باید هزینه‌های سرمایه و عملیاتی را برای راه‌اندازی کسب‌وکار مدیریت املاک خود در نظر بگیرید، این نوع کسب‌وکار به‌طور متوسط ​​با برچسب قیمت ۱۹۲۶۷$.

مالکان شلوغ دارایی مزیت استخدام مدیر دارایی را می بینند. زیرا نیاز به نزدیک بودن آنها را برطرف می کند و الف به طور فعال ملک را مدیریت کرده و بر سایر جنبه های تجارت خود تمرکز کنند. اگر شما یک حلال طبیعی مشکلات هستید، مدیر املاک بودن می تواند یک ایده تجاری سودآور برای کشف باشد.

از خدمات شما بسیار قدردانی می شود زیرا صاحبان ملک در ازای آن بر سرمایه گذاری در املاک با کیفیت به جای مدیریت آن تمرکز می کنند. نمونه کارها از املاکی که در حال حاضر مالک آنها هستند.

۱۱٫ مربی شخصی

مشتریان زیادی وجود دارد که افرادی در آنجا به دنبال مربیان شخصی، توصیه های سلامتی، نکاتی در مورد تغذیه و کاهش استرس هستند. اگر به تناسب اندام علاقه دارید و دوست دارید با مردم کار کنید؟

می‌توانید یک مربی شخصی عالی باشید و به افراد کمک کنید تا تناسب اندام داشته باشند و احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند. برای شروع کسب و کار آموزشی شخصی خود، باید گواهینامه دریافت کنید. شما این امکان را دارید که با باشگاه‌های ورزشی کار کنید تا خدمات خود را ارائه دهید، افراد را در خانه‌هایشان آموزش دهید، یا شاید در مرکز خود آموزش دهید. شهرت و ارجاعات شخصی می تواند به افزایش مشتریان شما کمک کند، همچنین می توانید آموزش مجازی را از طریق اسکایپ و سایر پلتفرم ها برای دسترسی به پایگاه های مشتریان گسترده تر ارائه دهید.

کلمه کلیدی در آموزش شخصی ارائه یک برنامه آموزشی شخصی سازی شده است که در آن موارد را رعایت کنید. نیازهای خاص مشتری خود و همچنین هرگونه شرایط سلامتی را در نظر بگیرید. شما همچنین باید بتوانید شرایط پزشکی مشتریان را در حین انجام تمرینات خود نیز تحت نظر داشته باشید. برای مشاهده پتانسیل بازار خود، باید کلوپ های سلامت، سالن های ورزشی و مراکز اجتماعی موجود در منطقه خود را بررسی کنید. به دنبال راه هایی برای ارائه برنامه های سفارشی باشید که

۱۲٫ طراحی گرافیک

اگر مهارت های دیوانه کننده ای در طراحی گرافیک دارید، می تواند برای راه اندازی کسب و کار طراحی گرافیک خود مفید باشد. تعداد فزاینده ای از کسب و کارها به دنبال خدمات طراحی گرافیکی برای مواد بازاریابی مانند آرم، بروشور، کارت ویزیت، بروشور، بنر و موارد دیگر هستند.

< span id="ez-clearholder-mobile-leaderboard-1"/>

اساساً وظیفه کسب و کار شما این است که به ترجمه هویت سازمانی مشتریان خود کمک کنید تا قابل تشخیص باشد و به ایجاد نظم و منطق در مواد بازاریابی چاپی کمک کنید. مسئولیت های شما همچنین شامل کار با چاپگرهای حرفه ای برای مشخص کردن رنگ ها، کاغذ و سایر فرآیندها خواهد بود. برای ارتقای مهارت‌های خود، می‌توانید نمونه کارهای خود را برای کسب‌وکارهای منطقه خود بفرستید و حتی از دوستان و خانواده بخواهید که خدمات شما را توصیه کنند.

علاوه بر این، می‌توانید به کسب‌وکارها در طراحی و توسعه صفحات رسانه‌های اجتماعی خود برای تبلیغ و ترویج کمک کنید. تبلیغات کسب و کار خود برای شروع با این ایده تجاری، باید مهارت های طراحی خود را به خوبی تنظیم کنید، خوشبختانه دوره های آنلاین زیادی وجود دارد که می توانید برای یادگیری آنها شرکت کنید. با این ایده تجاری، شما به معنای واقعی کلمه هیچ هزینه سربار ندارید و می توانید به صاحبان مشاغل کوچک کمک کنید تا وثیقه بازاریابی عالی ایجاد کنند.

۱۳٫ Dropshipping

Dropshipping یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ورود به تجارت الکترونیک است و یکی از سریع‌ترین ایده‌های کسب‌وکار کوچک در جهان است. با این مدل کسب و کار، شما به عنوان یک خرده فروش کالا را در انبار نگهداری نمی کنید. درعوض، شما سفارشات و جزئیات ارسال مشتریان را به سازنده یا شخص ثالثی که برای مشتری ارسال می‌کند، انتقال می‌دهید.

این تجارت نه تنها بسیار سودآور است، بلکه در مقایسه با کسب‌وکار سنتی خرده‌فروشی ریسک‌های کمتری نیز دارد. مدلی که در آن خرده‌فروشان از ابتدا تا انتها مسئولیت فرآیند انجام سفارش را بر عهده دارند.

Dropshipping فشار روی شما را کاهش می‌دهد و به شما امکان می‌دهد نگران نگهداری اقلام در انبار، بسته‌بندی و تکمیل نباشید. شما همچنین می توانید محصولات را از خانه یا گاراژ خود خارج کنید و ساعات کاری خود را تنظیم کنید. پلتفرم هایی مانند آمازون و eBay پشتیبانی قوی را برای شما ارائه می دهند تا بتوانید به راحتی تجارت dropshipping خود را راه اندازی کنید.

برای موفقیت در کسب و کار dropshipping، باید در انتخاب محصولات مناسب با حاشیه مناسب از تامین کنندگان قابل اعتماد مهارت داشته باشید. همچنین باید روی یک جایگاه خاص تمرکز کنید یا به دنبال روندهایی باشید که بتوانید از آنها برای کسب سود سرمایه گذاری کنید. ایده‌های کسب و کار خانگی زیادی وجود دارد که می‌توانید بر اساس مهارت‌ها و مهارت‌های خود امتحان کنید. بودجه.

۱۴٫ عکاس

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023< span id="div-gpt-ad-smallbiztrends_com-netboard-1-0" ezaw="250" ezah="250" class="ezoic-ad"/>

You should also consider becoming a stock photographer where you create stock pictures of popular themes such as finance, productivity, landscapes, and more and cash in from royalties and licensing fees.

۱۵٫ Event Planner

Event planners serve an essential business need where they can put their party experience to good use by planning, designing, and throwing events for both private and corporate clients. As an event planner, you will need to be well-organized, detail-oriented, and have great interpersonal skills.

As an event planner, you are required to wear several hats and include handling each and every aspect of the event including selecting locations, catering, security, and all other facets to create a memorable event. An important aspect of event planning entails having a great relationship with suppliers, talent, and a growing number of satisfied customers. On the latter point encourage customers to share their testimonials of your business and engage in social media marketing.

۱۶٫ Food Delivery Service

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

If starting your own restaurant seems a daunting task you should perhaps consider entering into the food delivery business. With a food delivery service, you can start your business with little rent, labor, and startup capital. As a business delivering food to people can help expand your customer base and increases your revenue while at the same time giving your customers a variety of options in terms of the food they want to be delivered to their homes and businesses.

You can get started with this business idea by first contacting local restaurants and seeing if they are willing to partner with you. You can also sign up for a food delivery service like DoorDash or uber eats.

۱۷٫ Daycare Service

There are lots of working parents who need the support of childcare providers. if you are passionate about looking after kids, whether part-time or full time your daycare solution can help you earn plenty of side income by looking after children while their parents are away.

To succeed you will need to identify the particular age group you’re comfortable caring for, have a passion for children, childproof your establishment, and have all the necessary certifications. Besides offering financial rewards childcare can be extremely gratifying as you get to be a part of a community that helps children learn, grow, and develop.

This can be a great home-based business idea where you can expand and offer a day nursery for children of different ages. You’ll, however, be expected to provide a basic educational program, refreshments and fun activities for the children.

۱۸٫ Affiliate Marketing

If you are a website owner, writer, blogger, or social media influencer you can create a side hustle through affiliate marketing. Affiliate marketers help to drive traffic to a business’s website and then earn a commission on any sales that they help generate.

Through affiliate marketing, you can literally earn money with little effort by simply adding tracked affiliate links into the text of your blog or website. To start all you have to do is have a captive audience and join an affiliate program and get paid commissions for new leads or sales you bring when readers click on the links.

Businesses love affiliate marketing because they only pay if a defined action occurs leading to an increase in sales. As a marketing affiliate, you can make some quick cash by providing your readers with great suggestions for products and services. To get started you will however find businesses that offer affiliate programs such as Amazon, Walmart, Target, Clickbank, and eBay.

۱۹٫ Freelance Copywriting

If you have a diverse knowledge of subjects and have a natural talent for churning out compelling content then you should consider offering your services by writing copy for businesses and publications. There is an abundance of demand for content for blogs, websites, press releases, social media, and publications with companies willing to pay for your services.

You can also increase your value by using Search Engine Optimization (SEO) skills to help your clients craft a strategy around specific keywords that their target audiences are already using in their online searches. With a freelance writing business, you have the luxury to work from the comfort of your own home without investing in office space.

۲۰٫ Real Estate

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

If you have a sharp eye for apartment buildings, commercial properties, or single-family homes and know how to flip them, then you should consider entering the real estate industry. Despite fluctuations in the market, historically the real estate sector remains among the best investment options available.

A real estate business affords you a flexible schedule, and a steady income provided that you know how to navigate the legal, financial, and commercial aspects of the business. What is important is that you will need to research your purchases thoroughly and be willing to hold on to properties for an extended period of time for them to appreciate in price.

۲۱٫ Interior Designing

There are more and more people looking for guidance in creating functional and aesthetically pleasing homes and workspaces. Choosing the right fixtures, desks, chairs, and lighting can be a challenge for many.

Does decorating excite you? does hunting for interior decoration items sound like something you would like to do for a living? Then why not offer your keen eye for function and aesthetics to help boost productivity and create some great ambiance? You can start by taking courses on interior design at community colleges and major universities.

You could also gain a lot of insight and information about interior design through books and websites. You can even consult catalogs to learn more about current trends and practices.

۲۲٫ Specialty Cake Baker

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

By starting your specialty cake bakery, you can create custom cakes for celebrations and special occasions. To start you will need some expertise in regards to baking, and cake making and have all the kitchen equipment needed to produce your cakes and cookies.

You ca n start your unique bakery from the comfort of your kitchen and if business booms you can opt for starting a commercial kitchen complete with commercial mixers and ovens. When it comes to customers you can start by taking orders from family and friends and selling your produce at local farmers’ markets, online, and at fares. If you are great with your hands and are good at crafts perhaps you can also consider some craft business ideas.

 ۲۳٫ Laundromat Business

Let’s face it not everyone has the time or the energy to do their laundry. There is a growing number of people looking for simple and reliable laundry services. To start however you will need to invest in low-cost and large-capacity laundry machines. Typically a laundromat business comes with simple operations and low labor costs as your customers provide much of the labor themselves.

With this business model, your customers pay you upfront for your service, making for a healthy cash flow. And because you require little inventory you won’t have money tied up in unused stock.

You will also need to learn the basics about detergents, fabric softeners, and how to correctly wash clothes without damaging them. Through time you can add on to your services such as folding clothes, full laundry services, and pickup and delivery to generate additional revenues.

۲۴٫ Translation Service

If you are fluent in more than one language then you can start a translation business where you can translate from one language to another. By providing translation services you help provide a valuable service to businesses needing translation services.

However, to effectively start a translation business you will need to decide on a niche that you are proficient at by specializing in a specific genre of translation, this could be legal, medical, or financial depending on the demand.

۲۵٫ Transcription Services

A transcription business offers its services by converting audio-recorded memos, notes, and manuscripts into a written or electronic text document. The business helps to serve a wide range of businesses in fields such as journalism, law, medicine, research, and corporate executives.

Equipped with some copyediting and proofreading skills this line of business can be a great way to start generating some steady income by provided that you can deliver the service within a limited period of time. You can start this kind of business with basic equipment such as an earphone and a laptop and test it out as a part-time job before undertaking it as a full-time project.

۲۶٫ Virtual Assistant

If you have strong organizational skills and can offer administrative, technical, and creative solutions then you should consider being a virtual assistant. As a virtual assistant, you can offer a range of services to businesses acting as remote workers and helping businesses with correspondence, managing schedules, acting as a social media manager, administrative services, business development, social media, marketing, or other tasks.

As a virtual assistant, you can offer these services to both individuals and businesses. This kind of business gives you more flexibility in your day-to-day life, more control over your future and freedom, and earn a supplemental income.

۲۷٫ Website Hosting Services

In an ever-connected world, many businesses are seeking online solutions to capture more markets and remain competitive. If you have website hosting experience and can write code then you can use your expertise to help them manage and host their website. What is required is that you are good with computers and have an eye for design and web development to start the business.

In today’s digital world, nearly every business needs a website this is where you can help other businesses create the perfect website for their needs. Web hosting offers a great business model and can generate some good profits in the long term. It comes with a recurring payment system as your customers will pay you monthly. Looking for a guide on how to start a website? Check out our article website startup guide.

۲۸٫ Bed and Breakfast Business

If you happen to live in a popular tourist area and have extra room to let out why not consider a Bed and Breakfast (B&B) business? Typically, a bed and breakfast business offers accommodation, typically owned and operated by a family or small team who also live on site.

The draw of B&Bs is that guests usually expect a homely atmosphere, a sense of individuality, and authentic food and beverage experiences. They are especially popular for weekends away, romantic trips, or special occasions such as traveling for a wedding. To succeed you will need to consider what guests will be traveling to your area and create special packages and themed stays that coincide with their interests in your area.

To further reach out to potential clients you will need to be available in local listings including platforms like Airbnb, and Booking.com.

۲۹٫ Franchisee

If you are not confident about managing and starting your own business perhaps you could consider entering a franchise business. By being a franchisee, you don’t necessarily need business experience to run a franchise and you are already buying into a successful business model with a clear plan to grow.

Franchisors will usually provide the training, resources, and support you need to operate their business model. As a franchisee, you will, however, need to pay an initial franchise fee to the franchisor for the rights to use their brand in addition to ongoing franchise fees for marketing, royalties, and more.

To begin you will have to do your own due diligence such as seeing if your franchise of choice is available in your area and whether the franchise model would do well in your area. Also, make sure to check for existing versions of any franchise in your area as many franchisees are unlikely to allow multiple franchises in the same market location.

۳۰٫ Clothing Store

svg%3E - 40 بهترین ایده کسب و کار کوچک برای شروع در سال 2023

If you have an eye for fashion and love helping people coordinate outfits, you may have considered starting a clothing store. What is important is that you should find a niche that will help you stand out from the competition.

Besides gauging the pulse of the latest fashion trends you will succeed if you also focus on better service and developing a competitive advantage. In addition, having some retail experience could come in handy

۳۱٫ Bookstore

If you are passionate about books and want to help customers find love in reading books why not be a literary entrepreneur? As a bookstore owner passion and knowledge combined with business acumen are the ingredients to success.

Once you have decided on your location, inventory, and startup capital focus on bringing in the crowds. You will need to attract customers with events, special promotions, and advertising that can feed into your success.

۳۲٫ Florist

Flower shops are a popular business as they serve a variety of needs, from decorating weddings and funerals to selling arrangements on major holidays and special events. If you have a passion for flowers and plants and know how to serve your target market consider opening a florist business.

You will need to first develop an understanding of the floral industry, and how it works, and capitalize on floral market trends. The floral business comes with various services that include flower care, flower arranging, floral design, merchandising, and flower delivery. Business ideas like these can also go on the road allowing you to generate great revenues by selling them at fairs, online, or farmers’ markets.

Running a flower business can be an excellent business idea once you wrap your head around your pricing, put costs down, and manage your customers. The key to your success is how you package your offerings and bring joy to people’s lives and expand touch points online as well as open side businesses such as floral design and event decoration.

۳۳٫ Gift store

A gift store can be a lucrative business venture provided that it offers unique items, and personalization and comes with a variety of price points. The market is abundantly clear millions of people buy gifts for friends every year whether for holidays, functions, anniversaries, or special occasions.

Gift shops have no shortage of items to sell and cover an endless range of items including toys, memorabilia, arts and crafts, greeting cards, home décor, and jewelry.

To successfully run your very own gift shop you will need to fine-tune your business against your local competition in addition to online retailers. You must be ready to distinguish yourself and think differently while properly planning and researching your business model. For more insights check out our article on 30 unique business ideas.

۳۴٫ Tax Return Preparer

Tax preparation isn’t an easy task for everyone. In fact, many businesses every year grapple with their tax returns. If you are a Certified Public Accountant (CPA) and have a foundational tax knowledge of taxes perhaps you should consider offering your services and helping others.

Tax preparation is a profitable business and comes with minimal expenses. You can start by first obtaining a Preparer Tax Identification Number with the IRS and completing the registration requirements in your state.

Practically all businesses are required to not only pay taxes but also record their financial dealings, conduct audits, pay bills and manage their finances you can also increase your revenue services by offering bookkeeping and accounting services as well.

۳۵٫ Videographer

Video content is a much sought-after service for both private and business purposes. Besides being a lucrative business, it allows you to express your creativity and tell stories through the medium of film.

The application for videography not only helps capture memories and important life events but is also a marketing tool for brands to raise their profile.

By starting your own video production company, you can produce the films you want while working flexible hours. If you have storytelling and filmmaking skills, you might be able to start a video production company with the right equipment with limited startup capital. Besides helping businesses with their video projects you can curate your own stock videos and license them out to others.

 ۳۶٫ Social Media Influencer

a social media influencer is someone who earns money by influencing the buying habits of others through social media channels like Facebook, Instagram, YouTube, LinkedIn, and Tiktok. Social media influencers communicate with people who follow them and partner with brands and businesses to help them connect their brands with customers.

Unlike celebrities who gain followers because of their music or movies, social influencers gain followers based on their ability to create specific niche content based on the interests of their followers. They achieve this through a myriad of ways that include sponsored social media posts, offering webinars, becoming brand ambassadors, making appearances in corporate events, affiliate marketing, podcasts, and more.

Social media influencers can have a following of few thousand to millions of followers. the amount of revenue social media influencers earn varies based on their niche, the particular social media platform they use, and their ability to create compelling content. For example, the average minimum price per post of Instagram influencers with 100,000 to one million followers was $185, while the average maximum price was $2,500 in 2022. In fact, the influencer market has grown significantly in recent years rivaling traditional advertising with global brands spending millions on hiring top influencers.

There is no requirement to be an influencer besides being able to create compelling content and having a huge following. Influencers today can be anyone from celebrities to bloggers, fitness trainers, and more. To start on your path to being a social media influencer you will first need to choose a particular network to focus on building your following. once you have achieved this you will need to build a theme around your content, it would be best if choose a theme that you are knowledgeable about so that you can build yourself as an expert. once you are set up make sure to churn out a continuous body of regular content to get your followers engaged and anticipate your posts.

 ۳۷٫ Podcasting

Podcasting can be a great way to market yourself and connect with potential customers who are interested in what you have to say. Essentially it combines the instant information exchange of blogging with audio files that can be played on a computer or mobile device. Podcasts are relatively easy to produce and allow people to show off their craft to anyone with an Internet connection. you can easily start generating revenues through ads, sponsored content, and even as an influencer.

In recent times podcasting has garnered immense popularity with podcasts have become the new talk radio on mobile devices. it has become so popular that close to 180 million Americans listen to podcasts, this amounts to a whopping 62% of Americans with most Americans averaging eight podcasts a week.

The value of podcasts is not lost on businesses as it allows them to build their authority, repurpose high-performing content, make deeper connections, and reach new audiences. they are ever more using podcasts for calls to action, use podcast reviews as testimonials, improve conversion rates, and more.

۳۸٫ Coffee Shop Owner

Coffee is considered one of the most popular drinks in the world with millions of people consuming it daily. People are ever more interested in getting their daily fix in trendy places and socializing over coffee. Besides your love for coffee java, you’ll want to create a community and boost your local coffee culture.

You can continue to grow the business by expanding beyond the standard coffee drinks by offering other drinks and pastries. The success of your coffee shop is hinged on the experience you want to offer, how you market yourself, your interior design, and the quality of your service, and is located in a heavy foot traffic area.

Make sure your offering goes beyond the staple offering of a coffee shop think about gifts, seasonal menus, and an interactive experience. To succeed in this business idea, you’ll need the basic equipment and Barista knowledge.

۳۹٫ Moving Service

A moving service helps businesses, individuals, or families transport physical goods from an existing location to a new one. It comes with services for packing, loading, moving, unloading, and unpacking helping people and businesses relocate. For your moving business to be successful you will need to have good organizational skills while making sure that cargo is handled without injury or damage to the contents.

To start your moving small business you don’t necessarily need direct experience in the moving business. What is important is that you will need to be a great leader, and have the experience and skill set to oversee and manage fast-paced, service-oriented operations which focuses on excellent customer service. Equally important make sure to treat each one of your customers well as there is no substitute that helps a business grow more than happy customers leaving amazing reviews and telling friends and family.

To get your moving small business idea up and running you will need good insurance, the right permits, manpower, and a moving van. When on the right track you can further grow your moving business by adding complementary services as well. s you can see, there are plenty of ways to capitalize on your interests, skills, and income goals within the moving industry.

There are also plenty of ways that you can specialize by starting a moving company that offers niche services and support to new and existing customers. you can opt to offer packing materials for purchase; offer packing and unboxing services; offer specialized services such as moving large, fragile, or antique cargo; offer temporary storage options; and provide a self-service option that includes trucks, materials, and equipment. This business idea might not generate as many customers as people on average businesses move every four to seven years you can increase your chances of getting clients by putting your business in directories, local listing, networking, and partnering with real estate agents.

۴۰٫ T-shirt Printing

A T-shirt printing business can start as a side hustle and grow into a full-fledged business. T-shirts are ubiquitous besides being a staple of casual wear they also help to reflect individual personalities, interests, and identities. They also serve various corporate goals such as branding, uniforms, promoting team spirit, marketing, and promotions

You don’t necessarily need any artistic or graphic design skills but having on e will increase the chances for your success. This type of business comes with low costs and risks and you can offer T-Shirts to multiple kinds of audiences, from tourists, mom and pop shops to corporations. You can get ahead of the competition by marketing online and start getting printing work done by third-party print service providers.

Like any other printing business t-shirt printing apart from the initial investment is very cheap to run, with costs coming down with proper maintenance of machines- the only recurring cost being ink and other printing material costs. You can start building your client ist by reaching out to your local businesses, charities, sports teams, hospitals, and more. You don’t need to stretch the capacity of your operation by focusing on distributions. you can opt to be solely a t-shirt manufacturer by producing your t-shirts en masse and then selling them to wholesalers. There are plenty of low-cost business ideas with high-profit potential.

 

How to Choose the Perfect Small Business Idea

If you have your heart set on starting your own business then you probably have got some lucrative business ideas circling in your head. Choosing the right small business idea to start can be challenging. There are many small business ideas that can be profitable. When working on your business idea, you must weigh various factors during the decision-making process, among these include:

Focus on your skills, experience, and passion: It is best that you choose a business that you already are passionate about and know about. Leveraging the skills and experience you already have can help increase your chances of success.

Research Your Small Business: After narrowing down the business ideas you’re passionate about, comes the research stage. At this stage, you will need to research different types of small businesses and get a feel for the effort and dedication they require.

Test your business idea: it is important before launching your business to first test it out. you should be asking questions like: Is there enough demand for the product or service in your market? Can you afford the startup costs? How will you stand out from competitors, and more? Testing your business idea gives you an understanding of whether you are really prepared to execute the business idea.

Identify what you will need to start the business: ask yourself if you have the necessary funds to start a business. Whether you will be doing all or most of the work yourself to keep costs down? Are your personal and business finances in order? Can you outsource some components of your business, do you have enough of a market to sustain your business, is your supply chain strong, etc?

Evaluate business-life fit: one of the reasons to start a small business is to be your own boss and pursue your passion. You will need to make sure that you have a balance between work and family life or risk getting burnt out or succumbing to stress.

Write your business plan: Before investing a significant amount of money and effort in your business idea you will need to craft your business plan. Learning how to write a business plan will help you identify, describe and analyze the business opportunity by probing through technical, economic, and financial feasibility. It not only brings clarity to your entrepreneurial endeavor but also helps to identify your future financial needs and acts as a guide to deciding courses of action.

Find the right financing: finding the seed money to finance your small business ideas can be stressful. This is because some traditional business loans will often require multiple years of business history for loans to get approval. You can source funds from microloans, grants, crowdfunding, or asking friends or family to invest in your business idea. For example, the Small Business Administration (SBA) offers grants for small businesses and advice as well. Equally important is that you keep your business finances separate from your private savings.

Weigh profitability: the financial health and longevity of your business lie in how profitable it is. When selecting a business idea it is important that you factor in profitability. Costs related to your product or service offering should include its necessity, market size, marketing costs, manufacturing costs, retail value, and scale of production. Before going all in you will need to understand your earning potential  of your business.

How to Protect an Idea for a Small Business

Very often startups overlook the need to protect their business idea and guarantee ownership of their products and services. A mark of a successful business comes from its uniqueness and the ability to distinguish itself from the competition. Your business idea besides having distinct Unique Selling Points (USPs) and being commercially viable should have legal protection. Depending on your business line, make sure you are legally protected in terms of patents, trademarks, copyright, and intellectual property rights.

Time to Start a Business

The best small business ideas are those that can be started quickly and easily. The best time to start a business is when you know you have clearly identified your target audience, are financially prepared, and you’ve developed a business plan. Testing your product or service will help you identify areas for improvement. In most cases starting a business can take between six months to a year.

What Is the Most Profitable Small Business?

Most profitable business ideas are products of a solid business model, hard work, and determination. Whether you enter a high-growth industry o a niche market there are several online tools and solutions that can help give your business that extra edge in terms of marketing, project management, accounting, and more. when it comes to profitable business ideas focus on a business where there is high demand and unmet supply. For example, food truck businesses are all the craze not only do they allow you more mobility but afford you the ability to tweak your offering for special events, around heavy foot traffic areas, or even during rush hours. if you play your cards right you will be able to grow a healthy client base by offering convenience, great customer service, and competitive pricing.

What Are the Easiest Online Business Ideas to Start?

Virtual assistant jobs and online e-commerce stores are considered some of the easiest online businesses to start. They not only offer easy start-up investments but also let you work on your own hours. Starting an online business is quick, easy, and cost-effective all you need is a laptop and an internet connection. For more insights check out our article business startup checklist.

What Small Business Idea Has the Lowest Startup Costs?

Small business ideas are the best way to start your own business. Despite many people aspiring to become entrepreneurs, many find it difficult to pursue their dream because of the significant costs associated with starting a business. However, there are many low-cost business ideas that one can launch with little or no cash required. Some excellent small business ideas can be straightforward to execute and they help you build an enduring brand. A great business idea can come with little or no startup capital and can include copywriting, virtual assistants, offering online courses, and digital marketing services.

Which business is most profitable for beginners?

In an ever more connected world, people are looking for products that they can get with minimal hassles. For savvy entrepreneurs dropshipping can be an easy, low-cost, business to start. Simply put dropshipping follows a fulfillment model where third-party supplies, stores, and ships the products to customers on your behalf. The perks of running a dropshipping operation are that it comes with low overhead, reduces your risk in terms of handling and storage, and is scalable where you can source products from one or more suppliers into your own online store.

What Businesses Will Grow in 2023?

If you’re looking for small business ideas for 2023, there are many businesses that you can get up and running with a shoestring budget. You might want to explore a business that is online based as it offers little investments and opens you to markets beyond your local area all you need is a special set of skills that you can market, a laptop, and the Internet. Businesses like content marketing, virtual assistants, and digital marketing are highly sought after as business look to expand their markets and engage more with their target audiences.

Image: Envato Elements


منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا