خبر

کم کاری خاندوزی در نظارت بر بورس

کم کاری خاندوزی در نظارت بر بورس

378347 496 - کم کاری خاندوزی در نظارت بر بورس

اقتصاد۲۴– محسن زنگنه در ارزیابی خود از وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: وضعیت بازار بورس متاثر از سه موضوع است.

وی با بیان اینکه باید راهبردی کلی برای مسائل اقتصادی کشور داشته باشیم، گفت: از این رو باید گفت که اقتصاد پیش بینی پذیر نیست لذا بورس و بازار سرمایه خوب، بازاری است که قابل پیش‌بینی باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن تاکید مجددا بر این نکته که بازار بورس ما قابل پیش بینی نیست، بیان کرد: صرف نظر از سبز و یا قرمز شدن چراغ بورس، همواره پیش بینی پذیر بودن این بازار حائز اهمیت است.

این نماینده مجلس اظهارکرد: پیش‌بینی بازار سرمایه در تحلیل‌های تکنیکال و غیر تکنیکال امری موثر است و این مسئله یکی از مسائل بیرونی بازار سرمایه قلمداد می‌شود و به بازار سرمایه ربطی ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصمیم‌گیری برای شرکت‌ها را یکی دیگر از عوامل تاثیر پذیر در بازار سرمایه دانست و گفت:به عنوان مثال شرکت‌ها نمی‌دانند فردا دولت در زمینه فولاد، پتروشیمی، آلمینیوم و خودروسازی چه تصمیمی خواهد گرفت؛ حتما تعدد تصمیم‌گیری‌ها در قیمت و در سود شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد.


بیشتر بخوانید: عزل فوری یک مدیر بورسی


این نماینده مجلس ادامه داد: همچنین اگر زمانی نرخ گمرکی پایین و یا بالابرود این موارد در سود و زیان یک شرکت تاثیرگذار است.

وی در ادامه با اشاره به ضعف ساختاری بورس و قوانین آن تصریح کرد: ما در دولت قبلی هم به این نکته تاکید کردیم که بازار سرمایه ما ضعف‌های جدی دارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: متاسفانه در حاشیه این ضعف ساختاری برخی از شرکت‌ها و صندوق‌ها سیگنال‌گیری می‌کنند و تاثیر خود را بر بازار می‌گذارند.

وی بیان کرد: همچنین متاسفانه قوانین بورسی ما از آن شفافیت، نظارت و پایداری لازم برخوردار نیست و این موضوع داخلی است که باید وزارت اقتصاد و سازمان بورس آن را برطرف کنند که تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: هنوز اقدامی درباره ساماندهی بازار سرمایه از سوی دولت و مسئولین مشاهده نشده است و چیزی ندیده‌ایم البته دولت در برنامه تحول اقتصادی به این موارد خوب اشاره کرده است و راهکار‌هایی برای آن پیشنهاد شده است، اما تاکنون اتفاق خاصی در عمل رخ نداده است.

منبع: بازار

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا