خبر

گزارش 30 مورد از یک بیماری ناشناخته در انگلیس پس از تزریق واکسن آسترازنکا

گزارش ۳۰ مورد از یک بیماری ناشناخته در انگلیس پس از تزریق
واکسن آسترازنکا

به گزارش آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم، گزارش یک بیماری ناشناخته میان افرادی که واکسن ویروس کرونا از نوع آسترازنکا AstraZeneca را دریافت کرده‌اند و موجب لختگی خون غیرمعمول می‌شود مقامات بهداشتی اروپا را گیج کرده است.

انگلیس اکنون ۳۰ مورد از این بیماری را گزارش کرده است که نسبت به ۵ مورد اولیه افزایش نشان می‌دهد، این در حالی است که هیچ مورد از این بیماری میان افرادی که واکسن فایزر Pfizer را دریافت کرده‌اند دیده نشده است.

نیویورک تایمز نیز گزارش داد که هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط لخته شدن خون با واکسن آسترازنکا وجود ندارد.

به هر حال این موضوع هنوز سازمان‌های ناظر در انگلیس را به‌اندازه کافی نگران نکرده است تا از توزیع این واکسن جلوگیری کنند چرا که این موارد به‌ندرت اتفاق می‌افتد. در انگلیس، از هر ۶۰۰ هزار نفر دریافت‌کننده واکسن آسترازنکا یک نفر دچار بیماری لختگی خون شده است.

هنوز هم، آژانس‌های دارویی انگلیس و اتحادیه اروپا، که سازمان تنظیم‌کننده آن هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهد، در حال بررسی این موضوع هستند.

ماهیت غیرمعمول این موارد لختگی خون این است که غالباً با افت پلاکت همراه هستند که می‌تواند خونریزی شدیدی را به‌همراه داشته باشد.

بر اساس این گزارش، برخی از مقامات بهداشتی اروپا از کمبود اطلاعات در این باره مردد و خسته شده‌اند.

سرپرست یک تیم پزشکی که این موارد را در اسلو بررسی می‌کند، گفت: ما باید حدس و گمان را درباره اینکه رابطه‌ای بین این بیماری و این واکسن وجود دارد یا خیر متوقف کنیم.

وی افزود: همه این موارد سه تا ۱۰ روز پس از تزریق آسترازنکا این علائم را داشتند. ما هیچ عامل تحریک‌کننده دیگری پیدا نکردیم.

سازمان تنظیم‌کننده مقررات دارویی نروژ نیز اعلام کرد که احتمالاً این ارتباط وجود دارد.

آژانس دارویی انگلیس جمعه‌شب گفت که هفت نفر پس از دریافت واکسن AstraZeneca بر اثر لخته شدن خون فوت کرده‌اند اما با وجود این، توصیه خود را برای استفاده از آن تمدید کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم+

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا