خبر

کرونا 681 هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد

کرونا ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم؛بخش خدمات اقتصاد که به عنوان فاز سوم از توسعه در اقتصاد کشورهای توسعه یافته، بعد از بخش کشاورزی و صنعت (فازهای اول و دوم توسعه در گذر زمان)، جایگاه مناسبی در دهه های اخیر به خود اختصاص داده که در عصر حاضر برخی از اقتصاددانان از آن به عنوان موتور رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته نیز یاد می کنند.

اما همزمان با شیوع ویروس کرونا, بخش زیادی از مشاغل در سراسر جهان آسیب دیدند و در ایران نیز از آنجایی که ۵۰ درصد سهم اشتغال از آن خدمات است, این حوزه آسیب بیشتری دید.

مطابق آمارهای ارائه شده مرکز آمار,  سهم اشتغال در بخش در بخش زنان در بخش خدمات حدود ۲میلیون و ۲۶۷ هزار و ۱۲۵ نفر و در بخش صنعت در بخش زنان حدود ۱میلیون و ۰۳۳ هزار و ۳۷۲ نفر و در بخش کشاورزی در بخش زنان حدود ۶۱۹هزار و ۶۷۷۷ و سهم اشتغال در بخش خدمات برای مردان حدود ۱۰ میلیون و ۰۸۰هزار و ۷۷۵ نفر و سهم اشتغال مردان در بخش صنعت ۶ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۸۹۶ نفر و در سهم اشتغال مردان در کشاورزی حدود ۳میلیون و ۳۵ هزار و ۶۶۴ نفر است.  

در مجموع تعداد شاغلان بخش خدمات در کل کشور در زمستان ۹۸ حدود ۱۲ میلیون و ۳۴۷هزار و ۹۰۰ نفر بوده است.

اما در زمستان ۹۹ مطابق آمار ارائه شده مرکز آماربررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ۹۹، بخش خدمات با ۵۰٫۴درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳٫۸ درصد و کشاورزی با ۱۵٫۸ درصد قرار دارند.

اما به خاطر شیوع کرونا مقایسه مدت مشابه سال قبل حاکی از این است که تعداد شاغلان بخش خدمات در زمستان ۹۹ به ۱۱ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۵۶۲ نفر کاهش یافته است. یعنی در سایه بیکاری های بیش از یک میلیون نفری نیروی کار درکرونا حدود ۶۸۱ هزار و ۳۳۸نفردربخش خدمات در مدت زمانی یک ساله زمستان ۹۸ تا ۹۹ بیکار شده اند.

در حالت کلی نیز نرخ بیکاری زمستان ۹۹ به دلیل افت مشارکت «تک رقمی» شد. گزارش مرکز آمار ایران حاکی از این است که با کاهش ۱٫۵ درصدی مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری زمستان ۹۹نیز به ۹٫۷ درصد رسیده است. کاهش نرخ مشارکت به معنی این است که تعداد زیادی از یافتن شغل دلسرد شده و از صف جویندگان کار خارج شده اند. در صورتی که اگر افراددلسرد شده در بازار کار باقی می مانند نرخ بیکاری تک رقمی نبود.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - کرونا 681 هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد

 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - کرونا 681 هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - کرونا 681 هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا