خبر

کرونا سبب خیر در بهبود فضای کسب و کار می‌شود؟

کرونا سبب خیر در بهبود فضای کسب و کار می‌شود؟

آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم- بحران شیوع کرونا در ایران با همه پیامد‌ها و آسیب هایی که در ابعاد انسانی،اقتصادی و اجتماعی به همراه داشت یک واقعیت تلخ را آشکار کرد؛ ضرورت تقویت دولت الکترونیک و تامین زیر ساخت های اینترنتی برای خدمات رسانی به مردم در مقابله با بحران هایی از این دست.

سال هاست در دولت های مختلف و از دهه ۸۰ خورشیدی تا کنون توسعه زیرساخت های ارتباطی و استفاده از فضای مجازی در حد شعارهاو ایده های انتخاباتی مطرح بود ولی نتیجه قابل دسترس و ملموسی برای استفاده کاربردی و عملی کاربران اینترتی جهت استفاده از خدمات بدون کاغذ و دیگر مزایای آن تا کنون دیده نشده است. خدمات الکترونیکی دولتی ناکافی، بخشی‌نگرانه، جزیره‌ای، انحصاری و بی رقیب بوده است.

 یکی از راه های اصلی از هم گسستن زنجیره شیوع کرونا جلوگیری از ازدحام مردم در نهادها و ارگان های دولتی است که در صورت تقویت زیرساخت های دولت الکترونیک به عنوان یک پدافند می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد. متاسفانه سازمان پدآفند غیرعامل و وزارت ارتباطات و فن آوری تا کنون به یک نقشه راه  و اتخاذ سیاست دقیق اجرایی مبتنی بر بهبود شرایط فضای کار از طریق گسترش و توسعه فضای مجازی در شرایط کرونایی موفق نبوده و یا در این باره از شفافیت و کارایی لازم برخوردار نیستند.

در همین مدت البته همین حداقل های خدمات مجازی و اینترنتی دولتی و انحصاری توانست تاحدی از مراجعات غیر ضروری مردم بکاهد.

این ویروس با تمام پیامدهای مخوف و ناگوار می تواند فرصت هایی جدیدی در مقابل این تهدید برای جوامع بشری ایجاد کند. چنانچه در کشورهای توسعه یافته به‌ویژه در نحوه برخورد دولت چین با کرونا این فرصت های جدید که تحت عنوان خدمات آنلاین و اپلیکشن ها تعریف می شد توانست مردم را در خانه ایمن نگاه داشته و سیاست قرنطینه کردن شهرها برخلاف ایران موثر و موفق بود.

متاسفانه در ایران به‌ویژه خوزستان که اکنون کانون شیوع بحران است همچنان نسبت به خدمات الکترونیکی اطلاع رسانی و خدمات دهی مناسبی توسط کارگزاران دولتی  صورت نگرفته و از مشارکت دادن بخش خصوصی هم ممانعت می شود. در صورت اجرای دقیق و تاکید برخدمات اینترنتی  می‌توان علاوه بر گسستن زنجیره شیوع ویروس از کاغذ بازی ،اتلاف انرژی و سرمایه انسانی واز برخی تخلفات اداری جلوگیری به‌عمل آورد.

به‌ویژه در مورد پروژه های ساختمانی و مسکن در صورت تحقق دولت الکترونیک می توان زنجیره طاقت فرسا و خسته کننده صدور خدمات دولتی از قبیل پروانه ساخت،انشعابات آب و برق و گاز بویژه خدمات نظامی مهندسی و شهرداری را که کارآفرینان  در راهروها ادارات دولتی کلافه و سرگردان می کند جلوگیری کرد. همچنین کارمندان هم با دورکاری و در خانه ماندن می توانند از آسیب جدی کرونا در امان بوده و خانواده های آنها هم از سلامت بهداشتی و روانی برخوردار می شوند.

هر چند تحقق این فرآیند همچنان رویا گونه و آرزوی دست نیافتنی به نظر می رسد چنانچه شوربختانه تا کنون از تجارب و دانش بشری بخاطر برخی کج سلیقگی ها و بدبینی ها به جای واقع بینی نسبت به فضای مجازی استفاد نشده و ایران حتی در مقایسه با کشورهای همسایه در مرتبه پایینی درارائه خدمات اینترنتی قرارگرفته  که اصلا شایسته ملت بزرگ ایران نیست. لازم است به جای اجرای سیاست های تنبیهی با تدوین برنامه ها و بسته های تشویقی به ویژه توسعه و رشد بخش خصوصی دانش بنیان فارغ از شعار زدگی پرداخت.

شاید کرونا برای مدت ها مهمان ناخوانده ما باشد آیا راهی به جز جلوگیری حضور فیزیکی مردم در امکان دولتی و خدمت رسان همچون شهرداری ها،بانک ها و یا دادگستری و توسعه اپلیکشن ها و خدمات اینترنتی می توان متصور بود؟!. البته در این مدت راه اندازی سامانه سیب سلامت در بخش بهداشت و غربالگری مردم و شناسایی بیماران تجربه موفقیت آمیزی بود. همچنین در بخش آموزش پرورش سامانه شاد در فضای مجازی توانست تاحدودی از نگرانی خانواده ها در خصوص  سال تحصیلی دانش آموزان بکاهد. این مقدار هر چند لازم و ضروری بود اما اصلا کافی نیست و در سایر بخش های خدمات رسان  جای چنین سامانه ها و اپلیکشن هایی به شدت احساس می شود.

استفاده از بسترها و امکانات اینترنتی فرصت بی بدیل در مقابله با بحران کروناست .فرصتی که می تواند ویروس منحوس کویید ۱۹ را کنترل کرد.
تنها در صورت داشتن یک عزم ملی و همگانی و بویژه رویکرد جدی دولت  و به کار گرفتن متخصصان و کارشناسان نخبه در راستای تقویت شبکه جهانی اینترنت و تامین زیر ساخت ها مربوطه می توان ادعای شکست کرونا را داشت. وگرنه در حد همان شعار باقی می ماند.

کسی چه می داند گاهی وقت ها عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.

فرشید پورحاجت-دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا