خبر

کاهش شدت افت هفتگی بورس

کاهش شدت افت هفتگی بورس

374427 396 - کاهش شدت افت هفتگی بورس

اقتصاد۲۴– بورس تهران در این هفته نوسانات زیادی نداشت. به جز روز یکشنبه که تقریبا نوسان زیادی در شاخص‌ها شکل گرفت، در سایر روز‌ها شاخص‌ها با تغییرات قابل توجهی مواجه نشدند.

در مجموع ۵ روز معاملاتی این هفته، شاخص کل بورس بیش از ۶ هزار واحد معادل ۴۴ صدم درصد افت کرد. شاخص هم وزن نیز بیش از ۵ هزار واحد افت معادل ۱.۳۹ درصد افت کرد.

شاخص فرابورس نیز ۱۳ واحد افت کرد که تغییرات آن به اندازه‌ای کوچک بود که حتی به یک صدم درصد هم نمی‌رسد.

ارزش معاملات همچنان پایین است

ارزش معاملات خرد بازار سهام در این هفته با عدد ۲۲۰۰ میلیارد تومان آغاز شد و با رقم ۲۰۰۰ میلیارد تومان به پایان رسید. اما در این میان یک سقف ۲۶۰۰ میلیارد تومانی و یک کف ۱۷۰۰ میلیارد تومانی هم ثبت شد.


بیشتر بخوانید: علامت احتیاط در بازار سرمایه


رقم ۱۷۰۰ میلیارد تومان یکی از کم‌ترین عدد‌ها در ارزش معاملات خرد طی سال ۱۴۰۱ است. البته پس از ثبت این رقم، در دو روز متوالی ارزش معاملات افزایش یافت.

ادامه خروج پول حقیقی ها از بازار

آخرین باری که سرمایه گذاران حقیقی تزریق پول به بازار داشتند ۲۳ خردادماه بود. از آن زمان تا کنون حتی در یک روز هم تزریق پول به بازار توسط حقیقی‌ها انجام نشده است.

در این هفته هم مانند چند هفته گذشته، در تمام روز‌های معاملاتی خروج پول حقیقی‌ها از بازار به ثبت رسید. بیشترین خروج پول در این هفته در روز یکشنبه با عدد ۵۴۰ میلیارد تومان و کمترین خروج پول در روز چهارشنبه با رقم ۹۰ میلیارد تومان بود.

کاهش شدت خروج پول حقیقی‌ها که در روز چهارشنبه به ثبت رسید گرچه امیدوارکننده است، اما باید دید آیا در هفته آتی این روند خروج پول قطع می‌شود یا نه.

پول حقیقی ها در مسیر اوراق بدهی و صندوق ها

درست مثل هفته گذشته، در این هفته هم سرمایه گذاران حقیقی در روز شنبه منابع خود را از اوراق بدهی و صندوق‌ها خارج کردند و در ۴ روز معاملاتی بعدی نقدینگی به این ابزار‌های مالی تزریق کردند.

در روز شنبه ۱۴۰ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از اوراق بدهی و صندوق‌ها خارج شد، اما در روز‌های یکشنبه تا چهارشنبه جمعا بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان پول توسط حقیقی‌ها به این اوراق و صندوق‌ها وارد شد. به نظر می‌رسد سرمایه گذاران همچنان کسب درآمد ثابت از ابزار‌های مالی را بر سرمایه گذاری در سهام ترجیح می‌دهند.

فروشندگان؛ سوار بر بازار

قدرت خریداران حقیقی در مقابل فروشندگان حقیقی هنوز هم پایین است. خریداران حقیقی همچنان در موضع ضعف قرار دارند و در تمام ۵ روز معاملاتی این هفته فروشندگان سوار بر بازار بودند.

در این هفته شاخص قدرت خریداران حقیقی کمترین عددی که دید ۰.۶۶ بود و بیشترین عددی که برای آن ثبت شد، مربوط به روز چهارشنبه و با رقم ۰.۹۸ بود. رقم ۰.۶۶ که در روز یکشنبه این هفته ثبت شد، دومین رکورد کاهشی در این شاخص طی سال ۱۴۰۱ به شمار می‌رود.

منبع: اقتصاد نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا