ارزهای دیجیتال

چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را بازگردانیم؟

چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

انتخاب شبکه اشتباه از اشتباه‌های رایج کاربران هنگام برداشت یا واریز ارز دیجیتال در حساب بایننس است. شبکه‌های BEP-20 بایننس اسمارت چین و ERC-20 اتریوم بسیار با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و اغلب کاربران ارز دیجیتال خود را به شبکه اشتباه ارسال می‌کنند.

درصورتی‌که با کار با صرافی بایننس آشنایی داشته باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که برخی از کوین‌ها شبکه‌های متفاوتی دارند. این موضوع حتی گاهی برای تریدرهای باتجربه نیز گیج‌کننده است. اما کدام نوع شبکه را باید انتخاب کرد؟

به‌طور خلاصه، شما بایستی همان شبکه‌ای (مانند ERC-20، BEP-20 یا BEP-2) را انتخاب کنید که در کیف پول مقصد انتخاب می‌شود.

در صورت ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه، ضروری است تا برای بازگردانی آن نوع کیف پول مقصد (حضانتی یا غیر حضانتی بودن) را بدانید. اگر شما بتوانید به کلید خصوصی یا عبارت بازیابی (Seed) دسترسی پیدا کنید، کیف پول مقصد غیر حضانتی (Non-Custodial) است و اگر به این اطلاعات دسترسی نداشته باشید آن کیف پول حضانتی (Custodial) است.

با به دست آوردن اطلاعات فوق، برای بازگردانی ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه، سه راه‌حل پیش روی شما خواهد بود که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم.

در صورت ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه چه‌کاری باید انجام داد؟

401bde36671e4974a49d1fe848a09dce - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

اگر ارز دیجیتالتان را به بلاکچین دیگری فرستاده‌اید، در قدم اول خونسردی خود را حفظ کنید. درصورتی‌که توکن‌های ERC-20 مانند اتریوم را به بلاکچینی مانند بایننس ارسال کرده‌اید، یا توکن‌های BEP-20 را به بلاکچین اتریوم ارسال کرده‌اید، می‌توانید دارایی خود را بازگردانی کنید.

برای این موضوع سه سناریو وجود دارد:

  • توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که از بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند.

در این سناریو شما به‌سادگی می‌توانید توکن‌ها را به صرافی بایننس برگردانید و به بلاکچین صحیح ارسال کنید.

  • توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که تنها از یکی از شبکه‌های بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند.

برای حل این مشکل، شما نیاز دارید تا کلید خصوصیتان را به کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند وارد کنید.

  • توکن‌ها را به کیف پول حضانتی یا صرافی دیجیتال ارسال کرده‌اید.

این سناریو بدترین حالت ممکن است و بازیابی ارزهای دیجیتال شما در این شرایط ممکن نیست؛ اما می‌توانید تیری در تاریکی بزنید و با تیم پشتیبانی صرافی یا کیف پول مقصد، مشکل خود را در میان بگذارید.

اما قبل از پرداختن به راه‌حل‌ها، ضروری است تا در مورد تفاوت میان دو شبکه BEP-20 و ERC-20 و همچنین سرنوشت ارز دیجیتال ارسال‌ شده به شبکه اشتباه اطلاعاتی به‌دست‌ آوریم.

چه تفاوتی میان BEP-20 و ERC-20 وجود دارد؟

Binance launches its Ethereum ETH 2.0 staking platform 1 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

ERC-20 و BEP-20 استانداردهای مخصوص به توکن‌ها هستند که قوانین خاص و رهنمودهای فنی این دارایی‌های دیجیتال را توصیف می‌کنند. این استانداردها بر نحوه انجام معاملات، سپرده‌ها و برداشت‌ها نظارت می‌کنند. هر دو استاندارد ERC-20 و BEP-20 نحوه تعامل یک رمز ارز با کیف پول‌ها، پروژه‌ها و قراردادهای هوشمند مختلف را مشخص می‌کند.

هر دو استاندارد گفته‌شده شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند اما نکته قابل‌توجه این است که استاندارد ERC-20 منحصر به Ethereum و BEP-20 به بایننس اسمارت چین مربوط است. به زبان ساده، این استانداردها به بلاکچین‌های متفاوتی تعلق دارند.

درصورتی‌که ارز دیجیتال به‌صورت اشتباه به شبکه دیگری ارسال شود، ممکن است دیگر برای هدف مدنظر شما قابل‌استفاده نباشد. برای مثال، اتریوم ارسال شده به شبکه بایننس اسمارت چین دیگر قابل‌استفاده در برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم (Ethereum DApps) و قراردادهای هوشمند این شبکه نخواهد بود.

زمانی که یک توکن BEP-20 یا ERC-20 را به بلاکچین اشتباه می‌فرستیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر شما رمزارز خود را به بلاکچین اشتباهی بفرستید، رمزارزتان در همان آدرس کیف پولی که انتخاب کردید در شبکه انتخاب‌شده قرار خواهد گرفت. در حقیقت، آدرس کیف پول در هر دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین یکسان است و این کیف پول‌ها با یک کلید خصوصی قابل‌دسترسی هستند.

به‌عنوان‌مثال، اگر شما اتریوم خود را اشتباهاً به بایننس اسمارت چین بفرستید، درنهایت به‌عنوان توکنی BEP-20 وابسته به اتریوم در کیف پول شما ذخیره خواهد شد.

شایان‌ذکر است شما می‌توانید در وب‌سایت‌های BscScan.com و Etherscan.io به بررسی این مورد بپردازید.

برای مثال، تصویر زیر در رابطه با کاربری است که اتریوم (شبکه ERC-20) را به‌اشتباه به شبکه بایننس اسمارت چین منتقل کرده است. این توکن‌ها پس از انتقال به‌صورت توکن‌های بایننس وابسته به اتریوم در همان آدرس کیف پول ذخیره می‌شوند.

image 10 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

خوشبختانه رمزارز شما پس از ارسال به شبکه اشتباه ناپدید نشده است. تنها کاری که الآن باید انجام دهید این است که آن را به بلاکچین صحیح موردنیاز خود بازگردانید. با استفاده از راه‌حل زیر می‌توانید توکن خود را بازگردانید.

بازگردانی از کیف پولی که از بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند

همان‌طور که بالاتر گفته شد، شما هیچ مشکلی در یافتن توکن‌های خود در کیف پولی که از هر دو بلاکچین پشتیبانی می‌کند نخواهید داشت. درصورتی‌که در کیف پولتان نوع توکن‌ها در مقابل آن نوشته‌نشده بود، می‌توانید در تنظیمات آن را فعال کنید تا نوع شبکه هر توکن مشخص شود.

به‌عنوان‌مثال، کیف پول متامسک (MetaMask) دارای دکمه افزودن توکن (Add Token) است که به شما این امکان را می‌دهد تا تمامی کوین‌های موجود خود را بررسی کنید.

image 11 178x300 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

درصورتی‌که توکن موردنظر شما پیدا نشد، باید قرارداد آن توکن را به کیف پول خود وارد کنید که جلوتر به آن خواهیم پرداخت.

برای بازگرداندن ارز دیجیتال به‌اشتباه ارسال‌شده به شبکه دیگر و بازگرداندن آن به بلاکچین اصلی خود در این سناریو، دو روش برای شما وجود خواهد داشت:

  • بایننس بریج (Binance Bridge)
  • روش دستی

استفاده از بایننس بریج (Binance Bridge)

بایننس بریج (Binance Bridge) ابزاری ساده است که شما می‌توانید از آن برای تبدیل دارایی‌های بین بلاکچین‌های مختلف استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کیف پول متامسک یا کیف پول مخصوص بایننس چین را به این ابزار متصل کرده و توکنی که می‌خواهید منتقل کنید را انتخاب نمایید.

نکته قابل‌توجه این است که برای هزینه‌های گس بایننس چین به بایننس کوین و برای هزینه‌های گس اتریوم به اتر احتیاج خواهید داشت.

image 12 300x203 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

روش دستی بازگرداندن ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه

در روش دستی شما نیاز دارید تا توکن‌های خود را به بایننس بازگردانید.

به مثال زیر دقت کنید. در این مثال تعدادی اتریوم به‌صورت اشتباه به شبکه BEP-20 منتقل‌شده است. همان‌طور که گفتیم این اتریوم به‌صورت توکنی وابسته به اتر ذخیره شده است. حال ما می‌خواهیم آن را به اتریوم استاندارد ERC-20 تبدیل کنیم.

قبل از این کار، حتماً مطمئن شوید که کیف پولی که از آن ارزها را ارسال می‌کنید، برای هزینه‌های گس بایننس کوین داشته باشد. به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

۱. در صفحه برداشت ارز بایننس، اتر (ETH) را انتخاب کنید. علاوه بر این، BEP-20 باید به‌عنوان شبکه واریز انتخاب شود. درصورتی‌که اشتباهاً به شبکه دیگری واریز انجام شود، بایننس قادر به بازگردانی آن نخواهد بود.

image 13 300x268 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۲. پس‌ازاینکه اتر شما به‌حساب بایننس شما بازگشت، حالا آن را با انتقال به کیف پول پشتیبانی‌کننده از اتریوم، به توکن ERC-20 تبدیل کنید.

image 14 239x300 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

ارز دیجیتال شما اکنون با خیال راحت به سمت بلاکچین درست و کیف پول مقصد حرکت خواهد کرد.

بازگردانی از کیف پولی که از بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می‌کند

در سناریویی که شما ارز دیجیتال خود را به‌صورت اشتباه به کیف پولی ارسال کرده‌اید که فقط از شبکه بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می‌کند، برای بازیابی رمزارزهایتان، باید کلید خصوصی کیف پولتان را به کیف پول جدیدی که از هر دو نوع بلاکچین استفاده می‌کند وارد نمایید. بسته به نوع کیف پول ممکن است بتوانید به‌جای کلید خصوصی، از عبارت بازیابی (seed phrase) استفاده نمایید.

واردکردن کلید خصوصی

هنگامی‌که کلید خصوصی یک کیف پول را به کیف پول دیگری وارد می‌کنید، می‌توانید به‌تمامی دارایی‌های کیف پول مبدأ دسترسی پیدا کنید.

در حقیقت، واردکردن کلید خصوصی کیف پولتان به کیف پول دیگر، دارایی‌ها را به کیف پول دوم منتقل نمی‌کند. شما در این روش فقط می‌توانید به کیف پول اول از طریق برنامه دیگری دسترسی داشته باشید.

 متامسک (Metamask)، تراست ولت (Trust Wallet)، مث ولت (Math Wallet)، سیف پل (SafePal) و توکن پاکت (TokenPocket) کیف پول‌هایی هستند که می‌توانید از آنها برای این روش استفاده نمایید.

در این مثال، اتریومی که اشتباهاً به بایننس اسمارت چین فرستاده‌شده را از طریق افزونه گوگل کروم متامسک بازیابی می‌کنیم. به مراحل زیر دقت کنید:

۱. به کیف پول متامسک خود وارد شوید یا اگر از قبل آن را ندارید، آن را نصب کنید. متامسک در هر دو پلتفرم اندروید و آی‌او‌اس عرضه می‌شود.

۲. در هنگام ساخت حساب جدید، به شما این امکان داده می‌شود تا عبارت بازیابی کیف پول قدیمی خودتان را وارد نمایید.

image 15 300x155 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۳. درصورتی‌که از قبل در این کیف پول حساب کاربری دارید، بر روی پروفایل حساب خود در قسما بالا سمت راست کلیک کنید.

image 16 179x300 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۴. روی گزینه Import Account (واردکردن حساب کاربری) کلیک کنید. حالا کلید خصوصی کیف پول خود را وارد نمایید. برای نهایی کردن این تغییر Import (واردکردن) را بزنید.

۵. در مرحله بعدی، شما باید شبکه بایننس اسمارت چین را به‌صورت دستی به‌حساب متامسک خود اضافه کنید. بر روی منوی کشویی بالای صفحه کلیک کنید و در آخر لیست Custom RPC را انتخاب نمایید.

image 17 300x246 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۶. برای دسترسی کیف پول متامسک به بایننس اسمارت چین، شما باید برخی جزئیات را اضافه کنید. این جزئیات شامل URL پروتکل RPC است. این URL به متامسک این امکان را می‌دهد تا اطلاعات را از بایننس اسمارت چین بگیرد و برای تراکنش‌ها درخواست بدهد.

اطلاعات زیر را در قسمت‌های مربوطه وارد کرده و سپس بر گزینه Save (ذخیره) کلیک کنید.

Network Name: BSC Mainnet

New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org/

ChainID: ۵۶

Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://bscscan.com/

image 18 178x300 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۷. در این گام شما باید قرارداد توکن (Token Contract) صحیح را به کیف پول متامسک اضافه کنید. این مرحله به کیف پول پشتیبانی‌کننده از BEP-20 شما اجازه می‌دهد تا رمزارز ازدست‌رفته را اسکن کند. شما می‌توانید در وب‌سایت BscScan، فهرستی از توکن‌ها و قرارداد توکن‌ها را پیدا کنید.

برای یافتن قرارداد توکن اتریوم ERC-20 که به شبکه بایننس اسمارت چین ارسال‌شده است، بر روی Binance-Peg Ethereum Token (ETH) کلید کنید.

image 19 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۸. در این مرحله شما باید قرارداد توکن را کپی کنید و هرچه که در قسمت Decimals نوشته‌شده است را برای مرحله بعد یادداشت نمایید.

image 20 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۹. حال از منوی کشویی بالای صفحه، BSC Mainnet را انتخاب کنید و بر روی Add Token و سپس Custom Token کلیک کنید.

image 21 300x248 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۱۰. آدرس قرارداد توکن، نماد توکن و اطلاعاتی که در قسمت Decimals نوشته‌شده بود را وارد نمایید. برای مثال، برای اتریوم باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

Token Contract Address: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8

Token Symbol: ETH

Decimals of Precision: ۱۸

حال Add Tokens را انتخاب کنید تا تغییرات شما اعمال شود.

image 22 180x300 - چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را
بازگردانیم؟

۱۱. اگر تمامی مراحل را به‌درستی انجام داده باشید، اتریوم‌های گم‌شده خود را در موجودی کیف پول مشاهده خواهید کرد. حالا می‌توانید آن را به آدرس کیف پول BEP-20 بایننس خود بفرستید. علاوه بر این، در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از بایننس بریج و متامسک، اتریوم خود را به استاندارد ERC-20 تبدیل کنید.

بازگردانی از کیف پول حضانتی یا صرافی دیجیتال

درصورتی‌که می‌خواهید وجوه خود را از کیف پول حضانتی مانند کیف پول صرافی‌ها برگردانید، باید با دارنده آن کیف پول تماس بگیرید. برخی از ارائه‌دهندگان کیف پول‌های حضانتی، ممکن است در قبال پرداخت هزینه‌ای به شما کمک کنند و امکان دسترسی به کلید خصوصی را به شما بدهند. سپس می‌توانید کلید خصوصی را به کیف پولی که از بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند وارد کنید. البته متأسفانه در این سناریو، اکثر دارندگان کیف پول‌های حضانتی به شما کلید خصوصی خود را ارائه نخواهند داد.

سخن پایانی

انتخاب شبکه انتقال صحیح یکی از مشکل‌ترین قسمت‌های انتقال ارزهای دیجیتال از بایننس است؛ اما اگر کمی دقت کنید و به نکات گفته‌شده در این مقاله توجه کنید، این موضوع برای شما اتفاق نخواهد افتاد. در بیشتر موارد، در صورت ارسال رمزارز به شبکه اشتباه، با یک کیف پول استاندارد سرمایه شما قابل بازیابی خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا