عمومیمقالات

چرا هدف گذاری مهم است؟ مزایای تعیین اهداف و چگونه به آنها برسیم

چرا هدف گذاری مهم است؟ مزایای تعیین اهداف و
چگونه به آنها برسیم

احتمالاً به شما گفته شده است که باید در زندگی اهدافی را تعیین کنید – از مالی و شغلی گرفته تا شخصی. اما چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است و چه چیزی از آن به دست می آورید؟

در این مقاله، نگاه دقیق تری به اهمیت تعیین اهداف می اندازیم و اینکه چگونه می توانید از داشتن اهداف واقع بینانه بهره مند شوید. ما همچنین نکاتی را برای پاسخگو نگه داشتن خود در حین تلاش برای رسیدن به رویاهای خود ارائه می دهیم.

تعیین اهداف برای بهبود شخصی و حرفه ای مهم است

اهمیت هدف گذاری در روانشناسی نهفته است. کار برای رسیدن به یک هدف، تمرکز و جهت را برای مغز شما فراهم می کند. این به نوبه خود به زندگی شما هدف و ساختار بیشتری می بخشد.

علاوه بر این، تعیین اهداف به شما کمک می کند زندگی شخصی و حرفه ای خود را بهبود بخشید. به آن مانند یک فانوس دریایی فکر کنید: این به شما کمک می کند تا به سمت بهترین نسخه خود هدایت شوید. به عنوان مثال، بهبود خودانگیختگی شما از طریق تعیین هدف می‌تواند تمرکز در محل کار را آسان‌تر کند و به شما کمک کند به ارتقای مورد نظر خود دست پیدا کنید.

۳ مزایای هدف گذاری

تعیین و دستیابی به آرزوهای شما فواید زیادی برای سلامت روان و رفاه شما دارد. از جمله:

 1. افزایش بهره وری: تعیین هدف به شما کمک می کند در همه زمینه های زندگی خود بهره وری بیشتری داشته باشید. اهداف به شما مسیر مشخصی برای دنبال کردن می‌دهند که به مراحل کوچک‌تر تقسیم می‌شود. با یک مسیر روشن برای رسیدن به هدف خود، زمان را برای کشف حرکت بعدی خود تلف نخواهید کرد.
 2. بهبود مهارت های تصمیم گیری: همانطور که برای رسیدن به یک هدف تلاش می کنید، مجبور خواهید شد تصمیماتی بگیرید که به طور بالقوه می تواند شما را به آن نزدیک یا دورتر کند. هرچه اهداف بیشتری تعیین کنید – به خصوص اهداف بلندمدت – تصمیم گیری موثر آسان تر می شود.
 3. واضح بودن و جهت گیری: هنگامی که اهداف دارید، می دانید چه می خواهید و چگونه به آنجا برسیم می‌توانید از این حس وضوح بهبود یافته برای تعیین آنچه از زندگی می‌خواهید، از جمله شغل، روابط و دستاوردهای شخصی خود استفاده کنید.

اما به یاد داشته باشید: تعیین اهداف واقع بینانه مهم است

گاهی اوقات تعیین اهداف واقعی نادیده گرفته می شود، اما آن را به همان اندازه مهم است که تنظیم هر در همه. یک هدف واقع بینانه قابل دستیابی است، در حالی که یک هدف غیرواقعی قابل دستیابی نیست.

چرا این مهم است؟

به زبان ساده، دستیابی به یک هدف ساده ترین راه برای ایجاد انگیزه در خود برای رسیدن به هدف دیگر است. اگر اهداف غیرواقعی تعیین کنید که هرگز به آنها نخواهید رسید، به احتمال زیاد از همه آنها چشم پوشی خواهید کرد.

استفاده از اهداف SMART

این فرآیند برای همه کمی متفاوت به نظر می‌رسد، اما بسیاری از کتاب های تعیین هدف و کارشناسان بر اهمیت تعیین اهداف SMART تاکید می کنند:

 • خاص: ایده های مبهم مسیرهای نامشخصی برای رسیدن به آنها ایجاد می کنند. در عوض، برنامه هایی را هدف قرار دهید که نتیجه مشخص و مشخصی دارند.
 • قابل اندازه گیری: راهی برای تعیین کمیت یا اندازه گیری پیشرفت ایجاد کنید تا بدانید چقدر به رویاهای خود نزدیک هستید.< /li>
 • قابل دستیابی: رسیدن به آنها باید چالش برانگیز باشد، اما غیرممکن نیست.
 • مرتبط: اهدافی را تعیین کنید که مرتبط با زندگی شما هستند. یا با ایده کلی در مورد اینکه چه کسی می خواهید باشید هماهنگ شوید.
 • محدود به زمان: از ضرب الاجل ها برای ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید، اما مطمئن شوید که آنها واقع بینانه هستند.< /li>

۵ نکته برای پاسخگو ماندن

در مسیر دستیابی به اهدافی که برای خود تعیین کرده اید مهم است، اما می تواند یک چالش باشد. از این پنج نکته برای کمک به انگیزه ماندن استفاده کنید.

< h3 class="wp-block-heading" id="h-1-use-micro-goals-to-work-toward-the-important-o-nes-you-ve-set">۱٫ از اهداف خرد برای رسیدن به اهداف مهمی که تعیین کرده اید استفاده کنید

بنابراین، شما یک هدف بلند مدت و بلند مدت دارید و می توانید برای کار کردن برای آن هیجان زده است. اما در یک ماه چه اتفاقی می افتد؟ یک سال؟

ممکن است انگیزه کمتری داشته باشید زیرا به طور قابل توجهی به هدف خود نزدیک نیستید. استفاده از اهداف خرد می تواند به شما کمک کند تا برای اهداف بلندمدت انگیزه داشته باشید. اینها مراحل خاصی هستند که باید برای رسیدن به اهداف بلندمدت و بزرگ‌تر بردارید.

به عنوان مثال، می‌خواهید ۶۰۰۰۰ دلار برای پیش‌پرداخت خانه پس‌انداز کنید، که ممکن است سال‌ها طول بکشد. یک هدف خرد واقع گرایانه تر، صرفه جویی ۵۰۰۰ دلاری در سال برای پیش پرداخت بزرگتر است. اکنون شما باید یک قدم خاص و کوچکتر را انجام دهید، در حالی که هنوز به سمت مرحله بزرگتر خود کار می کنید.

۲٫ مراحل رسیدن به اهداف خود را تعریف کنید

اهداف خود را مقصد یک سفر جاده ای طولانی در نظر بگیرید. در حالی که می‌دانید به کجا می‌خواهید برسید، باید مسیری را برای رسیدن به آنجا برنامه‌ریزی کنید.

بعد از تعیین هدف، حتماً مراحلی را که می‌توانید برای رسیدن به آن بردارید فهرست کنید. این مراحل باید تا حد امکان خاص و قابل اجرا باشد. مراحل غیرقابل اجرا می تواند منجر به فرسودگی شغلی یا سردرگمی در مورد کارهای بعدی شود.

حتی می توانید از برنامه های تعیین هدف یا کاربرگ برای کمک به برنامه ریزی مراحل اقدام. نوشتن مراحل روشی عالی برای ترسیم نقشه مسیر است و هر مرحله می تواند به عنوان یک هدف خرد مورد استفاده قرار گیرد.

۳٫ به بردهای کوچک پاداش دهید

ممکن است مدتی طول بکشد تا به رویاهای خود برسید. احتمالاً عقب‌نشینی یا تأخیر خواهید داشت – و این اشکالی ندارد. به جای تمرکز بر شکست‌ها، برای بردها به خود پاداش دهید.

پاداش دادن به اهداف خرد یا نقاط عطف شما را تشویق می کند که با انگیزه بمانید، که در هنگام فشار دادن به سمت هدف نهایی که تعیین کرده اید مهم است. پاداش شما لازم نیست که بزرگ باشد. به جای برگزاری یک مهمانی بزرگ یا خرج کردن پول برای یک پاداش فیزیکی، برای جشن گرفتن این مناسبت به دنبال چیزی باشید که برای شما معنادار است.

۴٫ پیشرفت خود را مرور کنید

بهترین بخش استفاده از اهداف SMART این است که بدانید راهی برای سنجش پیشرفت خود در جهت دستیابی به آنها دارید. پیشرفت خود را به صورت دوره‌ای در چارچوب زمانی هدف مرور کنید تا ببینید چقدر پیشرفت کرده‌اید و به کجا باید بروید.

بازبینی شما نباید فقط یک بررسی عملی برای اهداف شما باشد. همچنین باید از آن به عنوان فرصتی برای درون گرایی رویاهای خود استفاده کنید. هنگام بررسی پیشرفت خود این سوالات را از خود بپرسید:

 • چه مشکلاتی داشتم؟ آیا می شد از آنها اجتناب کرد؟
 • چه بردهایی داشتم؟ چه کاری انجام دادم تا آنها اتفاق بیفتند؟
 • در مورد آن چه احساسی دارم؟ آیا هنوز هم چیزی است که می‌خواهم؟
 • برای رسیدن بهتر به اهدافم چه چیزی را می‌توانم بهبود بخشم؟

۵٫ در صورت نیاز، them را تنظیم کنید

بیشتر اهداف نباید یک برنامه سختگیرانه و سفت و سخت باشند. از ایجاد تنظیمات یا تغییرات در صورت لزوم نترسید.

ممکن است در بازه زمانی که امیدوار بودید به هدف خود نرسید یا متوجه شوید که برای وضعیت فعلی شما غیر واقعی است. به جای تسلیم کامل – که منجر به احساس سرخوردگی و شکست می شود – به اهداف خود فکر کنید و آنها را مطابق با نیازهای فعلی خود تنظیم کنید.

عکس. توسط PeopleImages.com – Yuri A/Shutterstock.com

منبع : www.success.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی