خبر

پیگیری توافق خرید هواپیماهای بوئینگ توسط ایرلاین‌های ایرانی؛ آیا می‌توان به یانکی‌ها امیدوار بود؟

پیگیری توافق خرید هواپیماهای بوئینگ توسط ایرلاین‌های ایرانی؛
آیا می‌توان به یانکی‌ها امیدوار بود؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی اظهار کرد: هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران‌ایر) و شرکت‌هایی که با هواپیماسازی بوئینگ قرارداد داشته‌اند، به طور طبیعی حقوقی دارند که طرف قرارداد باید نسبت به آن پاسخگو باشد.

وی افزود: اگر این شرکت‌ها قرارداد خود را پیگیری کرده باشند، به لحاظ حقوقی کار درستی انجام داده‌اند.

به گزارش تسنیم، فروردین ۹۶ هواپیمایی اسمان در زمان مدیرعاملی علائی از امضای تفاهمنامه با شرکت هواپیماسازی بوئینگ برای خرید ۶۰ فروند هواپیما خبر داد و اعلام کرد: بر اساس تفاهمنامه امضاشده اولین سری از هواپیماهای ۷۳۷مکس بوئینگ سال ۲۰۱۹ میلادی تحویل هواپیمایی آسمان خواهد شد.

بلافاصله شرکت هواپیماسازی بوئینگ اعلام کرد برای فروش ۳۰ فروند هواپیما با شرکت آسمان MOA (توافق‌نامه اصولی) امضا کرده است. در آن زمان بوئینگ اعلام کرده بود این توافقنامه ۱۸ هزار شغل در ایالات متحده آمریکا ایجاد می کند. قرار بود بر اساس توافق صورت گرفته اولین سری از هواپیماهای MAX737 از سال ۲۰۲۲ میلادی (سال ۱۴۰۱) تحویل هواپیمای آسمان شود.

اوایل اردیبهشت ماه ۹۷ نیز مدیرعامل قشم‌ایر به تسنیم گفته بود:‌ براساس نقشه‌ای که با بوئینگ داشته‌ایم قرار است ۱۰ فروند هواپیمای ۸۰۰-۷۳۷ و ۱۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ نیو از این شرکت خریداری کنیم.

به نظر می‌رسد مذاکرات احیای برجام باعث شده تا ایرلاین‌های داخلی به تحویل هواپیماهای بوئینگ توسط این شرکت آمریکایی امیدوار شوند. اما سابقه تحریم صنعت هوایی مسافربری ایران از ابتدای انقلاب تا امروز حاکی از آن است نمی توان به یانکی‌ها امیدوار بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا