خبر

پیش بینی بورس امروز ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

پیش بینی بورس امروز ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

382429 435 - پیش بینی بورس امروز ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

اقتصاد۲۴- روز گذشته بازار سهام وضعیت خوبی نداشت و شاخص‌ها یکدست قرمز شدند. گرچه افت شاخص کل کمتر از یک درصد بود، اما بررسی موارد با اهمیت معاملات نشان می‌دهد فعالان بازار سهام دوباره نگاهی منفی به آینده بازار پیدا کرده اند.

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان بود. گرچه این رقم نسبت به رقم معاملات در روز چهارشنبه ۱۰۰ میلیارد تومان بیشتر بود، اما همچنان ارزش معاملات خرد بسیار پایین است و نشانی از رونق بازار در آن دیده نمی‌شود.

بورس برای رشد نیاز به بالا رفتن ارزش معاملات دارد و تا هر زمان که رقم معاملات رشد نکند، نمی‌توان گفت که وضعیت رو به بهبود می‌رود. پس با این حساب همچنان می‌توان گفت که وضعیت به شکلی نیست که بتوان به روز‌های آینده امیدوار ماند.

خروج پول حقیقی‌ها شدت گرفت

در چنین شرایطی معمولا بازار یا نوسان‌های به سمت پایین انجام می‌دهد یا اینکه در یک محدوده نوسان می‌کند و چند روز رشد و چند روز افت می‌کند.

از طرف دیگر روز گذشته در بخش ورود و خروج پول حقیقی‌ها به بازار اتفاقی بد رخ داد. دیروز حدود ۴۳۰ میلیارد تومان پول سهامداران حقیقی از بازار خارج شد. گرچه مدت هاست حقیقی‌ها در حال خارج کردن پول خود از بازار هستند، اما حدودا یک ماه بود که رقم خروج روزانه پول خرد از بازار به ۴۰۰ میلیارد تومان نرسیده بود که حالا این اتفاق رخ داد.


بیشتر بخوانید: پرسپولیس گران‌تر از استقلال در بورس؛ علت چیست؟


این موضوع نشانه دیگری است بر اینکه سهامداران حقیقی امیدی به وضعیت آینده بورس ندارند و ترجیح می‌دهند پول خود را از این بازار خارج کنند.

قدرت فروشندگان باز هم زیاد شد

شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دیروز به عدد ۰.۸۵ رسید که رقم پایینی است و نشان می‌دهد فروشندگان به طور کلی بازار را در اختیار داشته اند. این شاخص نیز مدت‌ها به این اندازه پایین نرفته بود، اما حالا با قدرت گرفتن مجدد فروشندگان، خریداران حقیقی در موضع ضعف قرار گرفته اند.

در این شرایط برای بازار امروز نمی‌توان انتظار رشد داشت. گرچه ممکن است افت بازار شیب کمتری پیدا کند و تعادل بیشتری در معاملات مشاهده شود، اما با توجه به افت قیمت‌های جهانی و همچنین اخباری که درباره مذاکرات هسته‌ای شنیده می‌شود، بعید است که امروز قدرت تقاضا بتواند بر عرضه‌ها غلبه کند.

منبع: اقتصاد نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی