خبر

پیشروی فقر در سال ۱۴۰۰ ادامه دارد؟

پیشروی فقر در سال ۱۴۰۰ ادامه دارد؟

به گزارش آبرند به نقل از تجارت‌نیوز، بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای اسفند ۹۹ برای خانواره‌های شهری ۴۷٫۸ درصد است که نسبت به ماه بهمن ۰٫۶ درصد افزایش داشت. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۳٫۳ درصد است.

نرخ تورم نقطه‌ای اسفندماه سال ۹۹، ۴۸٫۷ درصد است. همانطور که در گزارش مرکز آمار هم آمده یعنی خانوارهای کشور ۴۸٫۷ درصد بیشتر از اسفند ۹۸ برای کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند. کارشناسان نیز تورم شدید را از دلایل رشد فقر در سال ۹۹ می‌دانند. اما برای وضعیت فقر در سال ۱۴۰۰ چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

سهراب دل انگیزان، کارشناس اقتصادی در این مورد به آبرند به نقل از تجارت‌نیوز می‌گوید: اگر امسال تورم همچنان بالا باشد و دولت برای برگرداندن کسب و کارها به وضعیت پیش از کرونا اقدامات موثر و مفیدی انجام ندهد، قطعا می‌توان انتظار داشت که فقر گسترش پیدا کند.

این کارشناس اقتصادی پیش از این با بیان اینکه فقر زوایای متعددی دارد و همه فرآیندها و عوامل ایجادکننده فقر در سال ۱۳۹۹ دیده می‌شود؛ درباره دلایل افزایش فقر در سال ۹۹ گفته بود: علاوه بر تحریم، تورم شدید، کاهش برخورداری مردم از رفاه اجتماعی، کرونا نیز از دلایل رشد فقر بود.

او اثر کرونا بر رشد فقر را اینگونه توضیح داد: در سال ۱۳۹۹ در شرایط کرونایی بخشی از مشاغل از دست رفتند و این یعنی درآمدها کاهش پیدا کرده و تعداد بیکاران بیشتر شده است. بر همین اساس برخی فقیر شدند.

داوود سوری، کارشناس اقتصادی هم در این مورد گفته بود: نرخ رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰ هم ممکن است مثبت شود اما نرخ بسیار کمی است. بنابراین به نظر نمی‌رسد سال ۱۴۰۰ خلق ثروت زیادی در اقتصادمان انجام شود. به نظرم فقر همچنان افزایش پیدا کند و تعداد کسانی که زیر خط فقر هستند، زیادتر شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا