عمومی

پس از 15 سال، استارباکس به تازگی یک اتفاق تلخ را اعلام کرد تغییر دادن

پس از ۱۵ سال، استارباکس به تازگی یک اتفاق تلخ را اعلام کرد
تغییر دادن

استارباکس اولین کاپوچینوی ونتی خود را در روسیه تقریبا ۱۵ سال پیش در یک مرکز خرید درست در جنوب مسکو. کلیف باروز، رئیس استارباکس اروپا، خاورمیانه و آفریقا در آن زمان گفت: “این یک گام مهم برای شرکت است و ما مشتاقانه منتظریم که بخشی از زندگی روزمره روس ها باشیم.” /div>

در ۱۵ سال گذشته، استارباکس بخشی از زندگی روزمره میلیون ها روس بود. در نهایت، این شرکت ۱۳۰ فروشگاه در کشور افتتاح کرد.

این فروشگاه ها از ماه مارس بسته شد زمانی که این شرکت هنگام حمله روسیه به اوکراین، عملیات خود را متوقف کرد. روز دوشنبه، استارباکس اعلام کرد که هیچ یک از فروشگاه های خود را در روسیه باز نمی کند.

“ما تمام فعالیت های تجاری در روسیه، از جمله حمل و نقل همه محصولات استارباکس را به حالت تعلیق درآورده ایم.” =”_blank” href=”https://stories.starbucks.com/press/2022/update-to-starbucks-partners-on-our-business-in-russia/”>بیانیه در وبلاگ خود. “استارباکس تصمیم گرفته است که از آن خارج شود و دیگر برندی در بازار حضور نداشته باشد.”

استارباکس تنها نیست. — یا حتی اولین شرکتی که تصمیم گرفت دیگر محصولات خود را در روسیه نفروشد. هفته گذشته، مک دونالد گفت که این کار را نیز انجام خواهد داد توقف دائمی عملیات در پاسخ به تهاجم کشور. این غول فست فود گفت که رستوران های خود را به دارنده مجوز محلی خود می فروشد که آنها را با نام جدیدی اداره می کند. اما استارباکس درهای خود را به طور کامل می بندد.

بدون شک، این تصمیم دشواری بود. مطمئنم از بسیاری جهات تلخ بود.

این تلخ است زیرا تصور می کنم مدیران استارباکس ترجیح می دهند ادامه دهند. فروش قهوه و لاته ادویه کدو تنبل و کیک پاپ به مشتریان روسی. نه به این دلیل که در روسیه پول زیادی به دست می آورد.

۱۳۰ فروشگاهی که در حال بسته شدن هستند کمتر از یک درصد از درآمد شرکت حتی در تماس اخیر خود این موضوع را مطرح نکرد، به این معنی که تعطیلی فروشگاه ها تأثیر ناچیزی بر درآمد آن خواهد داشت. فکر نمی‌کنم به پول مربوط باشد.

من فکر می‌کنم درباره مأموریت باشد. بیانیه ماموریت شرکت “الهام بخشیدن و پرورش انسان است. روح — یک نفر، یک فنجان، و یک محله در یک زمان.” آنها در روسیه محله هایی دارند و من مطمئن هستم که روح انسان در آنجا می تواند در حال حاضر از پرورش کمی استفاده کند. اگر می‌توانست، تصور می‌کنم استارباکس می‌خواهد به سرو آن فنجان‌های قهوه ادامه دهد.

در عین حال، خطر آشکاری وجود دارد. درگیر تجارت در کشوری است که در حال جنگ است، به ویژه کشوری که مانند روسیه غیرقابل پیش بینی است. همچنین بحث اخلاقی پیچیده ای در مورد شرکت هایی که تجارت می کنند در جایی که به نفع دولت های ظالم است وجود دارد. این یک تعادل دشوار است.

استارباکس تنها نیست که سعی می کند به این تعادل پیمایش کند. بیش از ۱۰۰۰ شرکت غربی گفته اند که دیگر در روسیه تجارت نخواهند کرد، از جمله نتفلیکس، اپل و مایکروسافت. مطمئناً چیزی نمادین در مورد تصمیم برخی از شناخته شده ترین برندهای جهان وجود دارد که دیگر در روسیه تجارت نکنند.

با این حال، اکثراً فکر می‌کنم انجام کار درست است. هیچ چیز در مورد جنگ روح انسان را تقویت نمی کند و استارباکس نمی خواهد نام تجاری آن با کشوری مرتبط باشد که برای نابودی کشور دیگری تلاش می کند. حتی اگر هزینه انجام کار درست ناچیز باشد، همه ما باید شرکت ها را هر بار که آن را درست انجام می دهند تشویق کنیم.

به عنوان برای ۲۰۰۰ کارمند استارباکس در روسیه، این شرکت می‌گوید تا شش ماه آینده به پرداخت حقوق آنها ادامه می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا شغل دیگری پیدا کنند. این ممکن است شیرین ترین قسمت از همه باشد. استارباکس از انجام تجارت در روسیه منصرف شده است، اما از مردم دست نمی کشد.

نظراتی که در اینجا توسط ستون نویسان Inc.com بیان شده است، نظرات آنهاست. متعلق به شرکت Inc.com نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی