خبر

پروژه بورس با پول‌های هوشمند / اصلی‌ترین عامل ریزش شاخص چه بود؟

به گزارش آبرند به نقل از تجارت‌نیوز، در نیمه اول معاملات سال ۹۹ پول زیادی وارد بازار سهام شد اما در مرداد ماه و شروع روند نزولی جو ترس در بورس به وجود آمد و بسیاری از سهامداران اقدام به فروش و خروج از بازار سهام کردند.

پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با آبرند به نقل از تجارت‌نیوز با اشاره به روند صعودی بازار در نیمه اول سال ۹۹ توضیح داد: شاهد آن بودیم که در نیمه اول سال ۹۹ تبلیغات دولت برای ورود به بازار سهام به مستقیم‌ترین حالت خودش رسید و همین مساله باعث شد مردم زیادی حتی با فروختن اموال خودشان، سرمایه خود را وارد بازار سهام کنند و در کنار این موضوع حجم زیادی پول هوشمند وارد بازار شد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار از ارزندگی خودش فاصله گرفته بود، توضیح داد: با ورود حجم بالایی از نقدینگی و پول‌های هوشمند در ابتدای سال ۹۹ به بازار سهام، شاخص با تحرک خوبی همراه شد و شاهد روند صعودی بازار بودیم. در نیمه مرداد ۹۹ اختلاف بین دو وزارت‌خانه نفت و اقتصاد، یکی از عوامل شروع ریزش شاخص بازار سهام بود.

به گفته این کارشناس این در حالی بود که آن حجم نقدینگی که وارد بازار شده بوده بود در زمان حرکت شاخص از یک میلیون و ۸۰۰ تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد در حال خروج از بازار بودند. شاهد آن بودیم که در برخی از نمادها طرف خریدار حدود ۹۰ هزار کد یا نفر وجود داشت و طرف فروشنده حدود ۱۲ هزار کد (نفر) بودند. این موضوع نشان دهنده خروج بخش قابل توجهی پول از بازار است.

او با بیان اینکه در نیمه مرداد ۹۹ آن پول‌های هوشمند از بازار خارج شده بود توضیح داد: در زمانی که شاخص به دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد رسیده بود آن پول‌های هوشمند و سنگین که به نوعی تحرک بازار را پروژه کرده بودند، از بازار خارج شدند. با خروج پول‌های هوشمند از بازار و آغاز سیر نزولی شاخص، جلسات و قوانینی که حول مسائل بازار سهام وضع می‌شد، دردی را از بازار دوا نمی‌کرد. به طور میانگین هفته‌ای یکبار شاهد برگزاری جلسات برای رسیدگی به بورس و وضع قوانین مختلفی بودیم که نتیجه‌ای بر روند بازار نداشت. خروج پول از بازار سهام به دلیل جو ترسی که ایجاد شد شدت گرفت و دیگر کاری از دست کسی برنیامد.

الیاس‌کردی در رابطه با دامنه نوسان گفت: دامنه نوسان نامتقارن که انتظار داشتند تاثیری در بازار داشته باشد تاثیر چندانی نداشت و قرار است در فروردین دوباره برای ادامه داشتن یا حذف دامنه نوسان تصمیم‌گیری کنند. ورود و خروج آن پول هوشمند که حجم نسبتا بالایی هم داشت از اصلی‌ترین عوامل صعود و نزول شاخص در سال ۹۹ بود.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس آبرند به نقل از تجارت‌نیوز بخوانید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا