ارزهای دیجیتال

وضعیت بازار: کاهش قیمت بیت کوین و حجم معاملات

وضعیت بازار: کاهش قیمت بیت کوین و حجم معاملات

همزمان با کاهش و تثبیت حجم معاملات بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال هم با کاهشی نسبتاً محسوس همراه بود. با این حال، کارشناسان معتقدند بیت کوین همچنان در روندی صعودی قرار دارد.

قیمت بیت کوین در حال حاضر در محدوده ۵۶,۹۰۰ دلار معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته چیزی در حدود ۲ درصد نوسان داشته است. از سوی دیگر، این ارز دیجیتال در این مدت بین ۵۵,۵۴۱ تا ۵۸,۶۴۵ دلار در نوسان بوده است.

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین پایین‌تر از میانگین‌های متحرک ۱۰ الی ۵۰ ساعته قرار دارد که یک نشانه نزولی در بازار به حساب می‌آید.

Screen Shot 2021 04 07 at 15.59.03 1200x540 2 1024x461 - وضعیت بازار: کاهش قیمت بیت کوین و حجم معاملات
نمودار قیمت بیت کوین

از آنجایی که در بازاری که بیشتر شاهد نوسانات ارزی هستیم، قرار داریم، حجم معاملات نسبتاً ثابت در بازه‌های دو الی سه روز طبیعی به نظر می‌رسد.

Screen Shot 2021 04 07 at 14.13.45 - وضعیت بازار: کاهش قیمت بیت کوین و حجم معاملات
حجم معاملات صرافی‌ها

داده‌های بازار نشان می‌دهد که حجم معاملات در ۸ صرافی بزرگ آمریکا در روز چهارشنبه تغییر چندانی نداشته است. شایان ذکر است که حجم معاملات بیت کوین در ۷ روز گذشته و در صرافی‌های آمریکایی زیر ۳ میلیارد دلار بوده است.

تحلیل‌گران معتقدند حمایت اصلی بیت کوین در محدوده ۵۴,۰۰۰ دلار قرار دارد و در ۶۰,۰۰۰ دلار هم شاهد تشکیل یک مقاومت هستیم.

داده‌های تازه نشان می‌دهد که روز گذشته شاهد اختلاف قیمت بیت کوین در صرافی‌های کره جنوبی و صرافی‌های دیگر نقاط جهان بودیم. این اختلاف قیمت که از آن به‌عنوان «اختلاف ارزش کیمچی» (Kimchi Premium) یاد می‌شود، روز گذشته به‌شدت کاهش یافت. تحلیل‌گران از این شاخص به‌عنوان معیاری برای نشان‌دادن کاهش تقاضای معامله‌گران کره جنوبی در ارتباط با بیت کوین یاد می‌کنند.

پس از آنکه قیمت بیت کوین در صرافی کره‌ای آپ‌بیت (Upbit) تا حد زیادی بالا رفت، شاهد کاهش ۶ درصدی قیمت بیت کوین به نسبت ون کره جنوبی بودیم.

با این حال، برخی از تحلیل‌گران نسبت به افزایش قیمت بیت کوین در بلندمدت ابراز امیدواری کرده‌اند. کتی استاکتون (Katie Stockton) از جمله این افراد است. او که از تحلیل‌گران فیرلید استراتژیز (Fairlead Strategies) است، در اظهارنظر اخیر خود اعلام کرد که نوسانات ۳ و ۶ درصدی در یک روز، تأثیری بر روند بلندمدت بیت کوین نمی‌گذارد. به‌گفته وی، کاهش قیمت نشان‌دهنده وجود حمایت و شاخصی برای تعیین شتاب قیمت است.

وضعیت اتریوم و آلت کوین‌ها

Screen Shot 2021 04 07 at 15.59.03 1200x540 1 1024x461 - وضعیت بازار: کاهش قیمت بیت کوین و حجم معاملات
نمودار قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در حال حاضر در محدوده ۲,۰۰۰ دلاری قرار دارد و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته کاهشی ۳ درصدی را نشان می‌دهد. در ۲۴ ساعت گذشته، اتریوم در محدوده ۱,۹۳۳ تا ۲,۲۱۹ دلار در نوسان بوده است و پایین‌تر از میانگین‌های متحرک ۱۰ و ۵۰ ساعتی قرار دارد که نشانه‌ای نزولی است.

این در حالی است که طی روزهای گذشته قیمت اتریوم با جهش قابل‌توجه همراه بوده. دیروز قیمت این ارز دیجیتال برای اولین از ۳ آوریل (۱۴ فروردین) به زیر ۲,۰۰۰ دلار رسید. وضعیت آلت کوین‌های دیگر هم مشابه اتریوم بود عمدتاً با کاهش قیمت همراه بودند.

داده‌های مساری نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتالی که قرار است به صرافی کوین بیس اضافه شوند، افزایش قیمت قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند. این نظریه با عنوان «اثر کوین بیس» (Coinbase Effect) شناخته می‌شود.

به‌گفته مساری، به‌طور میانگین این ارزها با جهشی ۹۱ درصدی مواجه می‌شوند. در میان صرافی‌های بزرگی همچون بایننس، اف‌تی‌ایکس، OKEx و جمینی، کوین بیس بیشترین تأثیر را بر قیمت ارزها می‌گذراد.

اوام‌جی نتورک (OMG) و اتریوم کلاسیک به‌ترتیب با ۷.۰۴ و ۵.۱۶ درصد جهش برندگان دیروز بازار لقت گرفتند. ریپل با ۱۴.۲، کایبر نتورک (KNC) با ۱۲.۴۸، ارکید با ۱۲.۵۸، تزوس با ۱۱.۵، استلار با ۱۱ و ایاس با ۱۰ درصد کاهش قیمت، بازنده‌های دیروز بازار بودند.

وضعیت بازارهای دیگر هم متفاوت بود. شاخص نیکی ۲۲۵ ژاپن ۰.۱۲ درصد افزایش داشت. فتسی اروپا جهشی ۰.۹ درصدی را ثبت کرد و شاخص S&P500 آمریکا هم ۰.۱۵ درصد مثبت بود.

قیمت نفت خام با ۰.۴۴ درصد رشد به ۵۹.۵۹ دلار به ازای هر بشکه و طلا با کاهشی ۰.۳۹ درصدی به ۱,۷۳۸ دلار رسید. نرخ سود اوراق قرضه ده‌ساله وزارت خزانه‌داری هم با جهش به ۱.۶۶۶ رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا