خبر

هیچ مشکلی در ترخیص خوراک مرغ نیست/شرایط ترخیص کالای اساسی

هیچ مشکلی در ترخیص خوراک مرغ نیست/شرایط ترخیص کالای
اساسی

به گزارش آبرند به نقل از تجارت‌نیوز، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران  اعلام کرد که صاحبان کالا می توانند بر اساس شرایط تعیین شده نسبت به ترخیص اقدام کنند.

ارونقی توضیح داد که در سال گذشته تمهیدات خاصی برای ترخیص کالاهای اساسی اندیشیده شد و در مقطعی با هماهنگی بانک مرکزی ، برای پنج قلم کالای اساسی شامل جو، ذرت، کنجاله سویا، دانه های روغنی و روغن خام ،صاحبان کالا می توانستند بدون صدور کد رهگیری نسبت به ترخیص اقدام کنند که البته چندان از آن استقبال نکردند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای خریدهای اعتباری ادامه داد: در مقطعی دیگر نیز در مورد وارد کنندگان کالا به صورت اعتباری ، وزارت صمت لیست ۱۴ شرکت را اعلام کرد که بتوانند بدون ارائه کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص اقدام کنند و بانک مرکزی متعهد شد که اعلامیه تامین ارز اعتباری را صادر و سه ماه بعد از آن نسبت به تامین ارز اقدام کند.

این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه به مصوبات آبان سال گذشته در ستاد تنظیم بازار درباره تسهیل ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر اشاره داشت و گفت:بر این اساس قرار شد تمامی کالاهای اساسی گروه ۱ ، به صورت ۹۰ درصد ترخیص شوند که در دستور کار قرار گرفت، اما در اسفند ماه این موضوع به نحوی با چالش مواجه شد و ستاد تنظیم بازار به نوعی مصوبه قبلی خود در این رابطه را لغو کرد اما تاکید داشت که کالاهای اساسی که در صف تخصیص ارز قرار داشته باشند امکان ترخیص ۹۰ درصدی خواهند داشت.

از همان ابتدا امکان ترخیص ٩٠ درصدی مهیاست

وی افزود: بر این اساس عملا کالا در همان مرحله اول که تخصیص ارز است، قبل از صدور کد رهگیری بانک، بدون مشکل تا ۹۰ درصد می توانست ترخیص شود و اگر در صف تامین ارز بود که دیگر هیچ مشکلی نداشت و به طور کامل امکان ترخیص پیدا می کرد ، از این رو وزارت صمت، وزارت جهاد و صاحبان کالا می توانستند بدون مانعی با رعایت ضوابط کالای خود را ترخیص کنند.

معاون فنی گمرک ایران در مورد موجودی کالاها در گمرک نیز یادآور شد: اینکه تمامی رقم اعلام شده در مورد یک کالا به عنوان دپو در گمرک و عدم ترخیص تلقی شود درست نیست، چرا که ممکن است بخش زیادی از آن ترخیص شده اما صاحب کالا ترجیح می دهد فعلا در انبار بنادر و مناطق آزاد آن را نگهداری کند. بنابراین دولت باید روی آن حجمی که هنوز ترخیص نشده برنامه ریزی داشته باشد.

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در آبرند به نقل از تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا