خبر

هجوم مردم به سبزه میدان برای خرید سکه

هجوم مردم به سبزه میدان برای خرید سکه

416334 842 - هجوم مردم به سبزه میدان برای خرید سکه

اقتصاد۲۴- سبزه میدان از حالت رکود بیرون آمده و انگار اینجا همه خریدارند. تقاضا برای سکه آنقدر زیاد است که دیگر کسی به قیمت فکر نمی‌کند و خریداران می‌گویند: قیمت مهم نیست فقط نمی‌خواهم ریال نگه دارم. با یک نگاه ساده می‌توان فهمید که به غیر از چند زوج که قصد خرید حلقه عروسی دارند، بقیه برای سرمایه‌گذاری طلا می‌خرند.

آنقدر خریدار و فروشنده سکه دور دلالان جمع شدند که از دور انگار معرکه گرفتند. یکی از دلالان در رابطه با وضعیت بازار می‌گوید:: «این روز‌ها همه خریدارند، تک و توک کسانی هستند که نوسان‌گیری هم می‌کنند، اما بیشتر خریداران خانواده‌هایی هستند که چیزی از سرمایه‌گذاری نمی‌دانند و فقط می‌خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند. در مورد روند آینده سکه هم هیچ چیز معلوم نیست، اما همکاران می‌گویند اگر دلار ریزش کند احتمالا سکه هم ریزش می‌کند.

این روز‌ها بازار تند می‌رود. قیمت سکه ترمز بریده و معلوم نیست مقصد بعدی کجاست. قیمت سکه امامی امروز ۲۳ آذر ماه ۱۸ میلیون و ۶۴۵ هزار تومان معامله می‌شد، اما روز گذشته قیمت سکه امامی به ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم رسید، اما سکه دوباره کمی ریزش کرد و امروز روند آن کمی نزولی است.

قیمت تمام سکه بهار آزادی، ۱۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است. قیمت نیم سکه ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و قیمت ربه سکه ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

چرا سکه رشد کرد؟

قیمت سکه در بازار آزاد ایران به سه عامل بستگی دارد. قیمت ارز، انس جهانی طلا و تقاضا قیمت سکه را بالا و پایین می‌کنند. البته در میان این سه عامل، قیمت دلار تاثیری بیشتری دارد و دلار هم امروز دوباره سقف تاریخی خود را جابه‌جا کرد و به ۳۸ هزار و ۱۰۰ تومان در بازار آزاد رسید.

هر زمان که دلار رشد می‌کند مطمئنا سکه هم با چند روز تاخیر رشد می‌کند، اما این روز‌ها سکه تاخیر ندارد و هم‌پای دلار در حال رشد است. یکی از فعالان بازار در مورد رابطه دلار و سکه می‌گوید: قیمت دلار که بالا رفت معلوم بود طلا و سکه هم پشت‌بندش رشد می‌کند، از طرفی انس جهانی هم رشد کرده و این هم عاملی بر رشد قیمت سکه است.

انس جهانی طلا هم در یک ۴۵ روز گذشته رشد زیادی کرده است. انس جهانی در اولین روز نوامبر حدود ۱۶۱۵ دلار ارزش داشت، اما امروز به ۱۸۰۰ دلار رسید. این یعنی انس جهانی طلا از اول نوامبر تا به امروز ۱۸۵ دلار، معادل ۱۱ درصد رشد کرده است.


بیشتر بخوانید: پیش بینی جدید رئیس اتحادیه طلا از قیمت‌ها


سومین عامل افزایش قیمت سکه تقاضای زیاد است. این روز‌ها همه از شر شمشیر تورم به دنبال دارایی‌هایی مانند سکه می‌گردند و هر چه را دارند، سکه می‌خرند. پیرزنی مقابل یک سکه‌فروشی ایستاده چادر خود را جلوتر می‌کشد و می‌گوید: «پسرم می‌گه پول‌هات رو نگه ندار تو بانک، چون روزبه‌روز داره بی‌ارزش‌تر می‌شه منم از دلار و اینا سردرنمیارم گفتم همین سکه بگیرم بهتره.»

این روز‌ها تقاضا آنقدر برای سکه و دلار بالاست که همه می‌دانند این افزایش قیمت سکه هیجانی است، اما پایانی برای تقاضا نیست. روز‌ها اول که مردم برای خرید سکه هجوم آوردند همه فکر می‌کردند سکه چند روز دیگر ریزش می‌کند، اما اینگونه نشد و سکه همچنان در حال رشد است.

نگاهی به تاریخ

آذر ماه سال ۱۴۰۱ سکه امامی ۱۳ میلیون تومان بود و در ماه‌های پایانی سال هم ریزش کرد. در اسفند ماه سکه به ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید، اما اسفند ۱۴۰۰ آخرین ماهی بود که سکه ریزش کرد و حالا ۱۸ میلیون و ۵۰۰ فروخته می‌شود. با این تفاسیر سکه امامی نسبت به آدر ۱۴۰۱ حدود ۴۱ درصد رشد کرده است.

شروع سال ۱۴۰۱ با صعود سکه همراه بود و سکه از ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در فروردین ماه شروع به رشد کرد و حالا ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. این یعنی سکه فروردین ماه تا به امروز بیش از ۵۰ درصد رشد کرده است.

سکه برای صعود پا نمی‌خواهد. آرام می‌خزد و رشد می‌کند. آنقدر آرام که همه زمانی متوجه می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته و وقتی برای خرید نیست. اما ما ایرانی‌ها عادت داریم که با هیاهو و در سقف قیمت خرید کنیم. دقیقا مانند بورس سال ۹۹ که همه در سقف خرید کردند، امروز هم همه در سقف سکه خریدند.

منبع: تجارت نیوز

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی