خبر

نیاز عربستان به نفت 76 دلاری برای متعادل کردن بودجه

نیاز عربستان به نفت ۷۶ دلاری برای متعادل کردن بودجه

 به گزارش آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از اس اپی گلوبال پلتس، صندوق بین المللی پول در گزارش خود از دورنمای اقتصاد خاورمیانه و آسیای مرکزی آورده است کشورهای خاورمیانه در ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به خاطر افزایش احتمالی قیمت نفت و بهبود اقتصادی، به قیمت پایین‌تری برای نفت جهت متعادل کردن بودجه دولت‌های خود نیاز دارند.

 جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

 طبق اطلاعات صندوق بین المللی پول، عربستان در سال جاری میلادی به نفت بشکه‌ای ۷۶٫۲۰ دلار نیاز خواهد داشت در حالی که این رقم در ۲۰۲۰ برابر با ۷۷٫۹۰ دلار بود. قیمت نفت مورد نیاز عربستان در سال آینده میلادی تا ۶۵٫۷۰ دلار در هر بشکه پایین می‌آید.

 در گزارش این صندوق آمده است عمان در سال جاری میلادی به نفت ۷۲٫۳۰ دلار در هر بشکه نیاز خواهد داشت در حالیکه در ۲۰۲۰ نفت ۷۲٫۵ دلار برای متعادل کردن بودجه آن لازم بوده است. قیمت مورد نیاز نفت برای امارات هم از ۶۸٫۲۰ دلار در سال گذشته تا ۶۴٫۶۰ دلار پایین آمده است. در این بین، انتظار می رود قیمت سر به سر نفت برای کویت در ۲۰۲۱ افزایش داشته باشد و از ۶۸٫۱۰ دلار در ۲۰۲۰ به ۶۹٫۳۰ دلار برسد. قیمت سر به سر نفت برای عراق هم در سال جاری میلادی تا ۷۱٫۳۰ دلار افزایش می‌یابد در حالی که در ۲۰۲۰ برابر با ۶۳٫۷۰ دلار بود.

 صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد:«حساب های مالی در سراسر منطقه خاورمیانه در ۲۰۲۰ شرایط بدی پیدا کرد که نشان دهنده درآمد پایین‌تر به خاطر کاهش تقاضای داخلی و سقوط قیمت نفت و همچنین سیاست دولت ها برای مهار تاثیرات بحران کرونا بود. منابع مالی صادرکنندگان نفت نسبت به وارد کنندگان کاهش چشمگیرتری داشت که نشان از درآمد پایین‌تر نفتی آنها بود».

طبق گزارش این صندوق، کسری مالی در خاورمیانه و شمال آفریقا تا ۱۰٫۱ درصد از تولید ناخالص داخلی در ۲۰۲۰ افزایش یافت در حالی که در ۲۰۱۹ برابر با ۳٫۸ درصد بود.

 قیمت بالاتر نفت و توزیع واکسن کرونا مخصوصاً در امارات دورنمای مالی بسیاری از اقتصادهای شورای همکاری خلیج فارس را بهبود داده است.

 منبع: خبرگزاری تسنیم۲۵

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا