تجارتصنعت و معدن

نقش اقتصاد در صنعت چیست ؟

بر اساس گزارش هایی که اعلام شده است کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که، اقتصاد در صنعت  هر یک از کشورهای پیشرفته بستگی به کارایی و فعالیت های اقتصادی آنها دارد. بخش های مختلفی مانند بخش کشاورزی، خدماتی، صنعتی و … در یک کشور فعالیت می کنند که هر یک از آنها اقتصاد فعالی در آن صنعت مورد نظر دارند. اگر یک جامعه می خواهد اقتصاد در صنعت خود را افزایش دهد، باید رابطه شدیدی را بین سه بخش اقتصادی یعنی کشاورزی، صنعت و خدماتی برقرار نماید. در این میان باید بدانید که نقش صنعت در اقتصاد جهانی بسیار پر رنگ تر از کشورهای جهان سوم می باشد. یکی از مهمترین مواردی که موجب تفاوت اصلی در توسعه یافتگی کشورهای پیشرفته دنیا شده است میزان و اندازه  فعالیت های صنعتی آن کشور ها می باشد. توان نیروی کاری هر یک از کشورها قدرت ارتقای آنها را در آن زمینه مشخص شده نشان می دهد.

کشورهایی که در حال توسعه هستند بخش اقتصاد در صنعت آنها هم روز به روز پیشرفت زیادی دارد. تولید نیروی انسان در کشورهای در حال توسعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است توسعه صنعت موجب افزایش پیدا کردن جمعیت شاغل یک کشور می شود و از این طریق درآمدهای سرانه یک کشور تا حد بسیار زیادی رشد می کند. شواهدی که در مورد این مسئله وجود دارد نشان می دهد که پیشرفت های فنی و فناوری کشورهای پیشرفته در این سه دهه رشد مناسبی داشته است و آن هم به این دلیل است که نقش صنعت را بسیار پر رنگ تر از دیگر عوامل می دانند. هر یک از کشورهای پیشرفته با فاصله زمانی زیادی به موفقیت رسیده اند و بعد از اینکه مرحله صنعتی شدن خود را آغاز نمودند توانستند که خیزش بزرگی برای توسعه اقتصادی داشته باشند.

1 4 - نقش اقتصاد در صنعت چیست ؟

بیشتر بخوانید: معرفی مشاغل: مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

نقش اقتصاد در صنعت و متحول شدن آن :

بر اساس بررسی هایی که روی توسعه اقتصاد در صنعت انجام شده است بسیاری از کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که، الگوی توسعه صنعتی متاثر می باشد از اقتصاد جهانی و اینکه با آنها چگونه تعامل برقرار کند. اگر می خواهید به خوبی با این نقش آشنایی داشته باشید و بتوانید یکی از موفقیت های کشور خود را رقم بزنید بهتر است الگوی خود را کشورهای پیشرفته بدانید. فضای جدید اقتصاد جهانی موجب شده است که بسیاری از کسب و کارها توان اقتصادی خود را از دست بدهند ولی آنها به وسیله دانش اقتصادی می توانند یک بار دیگر صنعت را متحول کنند.

امروزه بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا برای اقتصاد در صنعت اهمیت بسیاری قائل هستند و تلاش می کنند که قدرت زیادی را از این طریق به دست آورند. زمانی که در صنعت یک کشور اقتصاد قوی وجود نداشته باشد، شما باید مطمئن باشید که آن کشور در مرحله سقوط قرار می گیرد و دیگر نمی تواند به موفقیت برسد. سیاستگذاری صنعتی در کشور ایران به ۶ دوره مهم تقسیم می شود که دوره اول آن برنامه های عمرانی پیش از انقلاب بوده است و برنامه های بعدی هم بر اساس واردات با مدیریت دولت نام گرفته است.

بیشتر بخوانید: تفاوت های معنایی کارگاه و کارخانه

بیشتر بخوانید: ایده کسب و کار زود بازده، سودآور و موفق

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی