خبر

نقدینگی خوبی به بازار تزریق شده است

نقدینگی خوبی به بازار تزریق شده است

به گزارش آبرند به نقل از پول نیوز، سعید کرداری، کارشناس و فعال بازار سرمایه ضمن تحلیل وضعیت بورس و روند معاملاتی بیان کرد: ارزش معاملات که ناشی از حجم معاملات است رقم خوبی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بود و به طور کلی در چند وقت اخیر نقدینگی خوبی به بازار بورس تزریق شده است و سهم‌ها به نسبت خوبی خرید و فروش می‌شود.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که باعث شده شاخص هم وزن در روز یکشنبه مثبت شود به دلیل این است که سهم‌های کوچک بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، اما بازار همچنان هیجانی است البته به نسبت زمان انتخابات آمریکا کم‌تر شده است.

کرداری ادامه داد: اصطلاحا پول ترسو در بازار زیاد شده است که به اخبار و شایعات و یا خرید و فروش‌های حقوقی واکنش‌های زیادی را در بازار نشان می‌دهند و همین موجب شده است تا بازار در جا بزند و به تعادل نرسد.

کارشناس بازار سهام تاکید کرد که البته امروز سهم‌های کوچکی که در چند روز اخیر سبز بودند منفی شدند، احتمال می‌رود در آینده نزدیک بازار باز هم به سمت سهم‌های بزرگ و شاخص ساز مثل فولاد، فملی، فارس، شستا و… حرکت کند؛ و احتمال رشد در سهم‌های دلار محور و شاخص ساز وجود دارد.

با حرکت نقدینگی به سمت سهم‌های بزرگ و شاخص ساز شاهد رشد سهامی مانند شستا خواهیم بود
او ضمن اشاره به وضعیت سهم شستا تاکید کرد که سهم شستا با توجه به اینکه اصلاح زیادی داشته است و به محدوده‌ی ۲۴۰۰ تا ۲۳۰۰ به قیمت سطح حمایتی قوی رسید که احتمال بازگشت آن وجود داشت و دیروز این اتفاق افتاد و مثبت شد و امروز توانست به محدوده صف خرید برسد. البته با حرکت نقدینگی به سمت سهم‌های بزرگ و شاخص ساز شاهد رشد دوباره این سهم‌ها خواهیم بود.

کرداری افزود: سهم شستا به دلیل اینکه تعداد زیادی افراد حقیقی تازه ورود داشت دقیقا همان اتفاقی که در رشد شارپی و هیجانی آن شاهد بودیم در سقوط هم اتفاق افتاد و اصلاح زیادی کرد. با وجود اینکه حقوقی سهم هر روز خریدار سهم بود تا بتواند حمایت داشته باشد که در غیر اینصورت شاید سهم ریزش بیشتری هم تجربه میکرد.

این فعال بازار سرمایه بیان کرد: در چند روز اخیر، چون شایعه شده بود که سهم‌های کوچک بایستی رشد داشته باشند. اما سهم‌های بزرگ بازار یک مقدار تحت فشار فروش بودند و همین امر موجب شد تا حتی برخی از صندوق‌های بورسی هم سهم‌های شرکت‌های بزرگ را فروختند تا به سمت سهم‌های کوچک بروند. البته این چرخش مجدد اتفاق خواهد افتاد و افرادی که صبور باشند بهترین بازدهی را در این سه ماه پایانی سال خواهند داشت.

وی عنوان کرد: سهم‌هایی شرکت‌ های بزرگ که بنیاد خوبی دارند در آینده وضعیت مناسبی پیدا می‌کنند. مثل سهم‌هایی که در بالا نام بردم و یا شرکت‌های پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها در آینده نزدیک به دلیل اصلاح‌هایی و افزایش سرمایه‌هایی که داشتند رشد خوبی خواهند داشت.

کرداری بیان کرد: البته در پالایشی‌ها نباید انتظار رشد شارپی را داشته باشیم چرا که هنوز شاید تا حدودی قیمت‌های بالایی دارند و احتمال می‌رود چیزی حدود ۲۰ درصد رشد داشته باشند و بعد از آن در جا بزنند.

این کارشناس معتقد است که به دور از تعصب تا پایان سال بهترین بازار برای سرمایه گذاری بورس است. چرا که بازار‌های موازی همچنان در حالت اشباع و نزول به سر میبرند و اگر خبر و شرایط خاصی پیش نیاید بازار سرمایه بازار اول خواهد بود. برای افرادی هم که ریسک گریز هستند و تمایل دارند در صورت افزایش ارزش ریال متضرر نباشند، صندوق‌های درآمد ثابت و خرید اوراق هستند که سود ماهانه می‌دهد.

وی در انتها افزود: با توجه به نرخ بهره که بین ۱۸ درصد و ۲۰ درصد انگیزه را برای رشد شاخص کم می‌کند و شاخص یک سری دلایل بنیادی قوی تری برای رشد می‌خواهد که با قدرت بتواند صعود خوبی داشته باشدو این هم باعث می‌شود تا یک مقداری درجا بزند و پول چرخش داشته باشد بین سهم‌های مختلف و سرمایه گذار بیشتر به سود مقطعی توجه پیدا می‌کند و این مسئله هم از بعد فروش شرکت‌ها و هم از بعد سیاسی به یک نتیجه قطعی‌تر و گشایش‌های بیشتری باشیم. البته در کل سرمایه گذاری روی سهم‌های بنیادی و خوب بهتر از بازار‌های موازی نتیجه خواهد داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا