کسب و کار

راهکارهایی برای موفقیت یک کارآفرینی مستقل

راهکارهایی برای موفقیت یک کارآفرینی مستقل

مجله اینترنتی تخصصی صنایع و کسب و کار ایران آبرند : اقتصاددانان کارآفرینان را به عنوان عاملین اصلی خلق فرصت­‌های سرمایه­‌گذاری تلقی می­‌کنند. در کارآفرینی مستقل جامعه­‌شناسان از کارآفرینان به عنوان تحریک‌کنندگان حساس در نوسازی جوامع یاد می­‌کنند

اگرچه اصطلاح کارآفرینی مستقل کلمه ای تازه نیست، اما اخیراً به عنوان روشی برای توصیف تعداد روزافزون آدمهای کارآفرین فردی ، محبوبیت فراوانی یافته‌است. و حتی اگر همپوشانی زیادی بین یک کارآفرین و یک کارآفرین فردی باشد، تفاوت‌های ظریفی هم بین این دو وجود دارد.

مستقل 2 300x169 - راهکارهایی برای موفقیت یک کارآفرینی مستقلکارآفرینی مستقل در برابر کارآفرینی سازمانی

تفاوت های کارآفرینی مستقل در برابر کارآفرینی سازمانی

کارآفرین فردی مطابق با تعریف، کسی است که به تنهایی فعالیت می‌کند.

در مقابل، یک کارآفرین در حال ساختن تیمی از آدم‌ها است که در مناطق خاصی از کسب و کار تخصص دارند. مثلا بخش فروش، حسابداری، خدمات به مشتری و غیره.

از طرف دیگر یک کارآفرین فردی مسئول همه‌ی جوانب کسب و کار است. البته این بدان معنا نیست که آن‌ها هیچ کمکی ندارند، بلکه در مراحل بعدی ممکن است کمک داشته باشند.

از آن‌جایی که کارآفرینان فردی طبیعتا به تنهایی کار می‌کنند، بیش‌تر درون‌گرا هستند. اگر به یک گروه پویا نیاز دارید تا بتوانید آب‌های خلاقیت‌تان را به جریان بیندازید یا کارآمد باقی بمانید، ممکن است کارآفرینی انفرادی برای شما مناسب نباشد.

و از آن‌جایی که کارآفرین‌های فردی کارمندانی که ساعات مشخصی کار کنند، ندارند، به طور کلی خودشان می‌توانند برنامه‌‌ی زمانی‌شان را تعیین کنند. همین می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. این حالت استقلال، انعطاف‌پذیری به کارآفرین فردی می‌دهد تا در صورت لزوم زمانی را به فراغت بگذراند، اما بدون خودانگیزش، این کسب و کار زنده نخواهد ماند.

شباهت های کارآفرینی مستقل در برابر کارآفرینی سازمانی

هم کارآفرینان فردی و هم کارآفرینان، کسب و کار واقعی ایجاد می‌کنند. گاهی ممکن است آدم‌ها، کارآفرینان فردی را به عنوان شخص دارای یک سرگرمی پرسود یا شخصی که “برای خودش شغلی ایجاد کرده‌است، ببینند. و گرچه این ممکن است برای برخی صادق باشد، اما اکثریت قریب به اتفاق کارآفرینان فردی در حال خلق کسب و کارهای واقعی هستند که گردش مستمر درآمد مکرر را ایجاد می‌کنند و ثروت‌ساز هستند.

هردو در تلاش هستند تا مشاغلی ایجاد کنند که به تنهایی بتوانند پایدار باشد و حفظ آن نیاز به نظارت حداقلی داشته باشد. هم کارآفرینان فردی و هم کارآفرینان در حال ایجاد کسب و کارهایی هستند که با کم‌ترین نظارت می‌توانند پایدار باشند. کارآفرین این کار را با شکل دادن یک تیم مدیریتی انجام می‌دهد تا شرکت در غیاب خودش کارآمد عمل کند. کارآفرین فردی برای دستیابی به نتیجه‌ی مشابه از سیستم‌های اتوماسیون استفاده می‌کند.

همه‌ی کسب و کارهای موفق باید با یک بنیانگذار شروع شوند که دید روشنی نسبت به آن‌چه می‌خواهد انجام بدهد، داشته باشد. بنابراین هم کارآفرین فردی و هم کارآفرینان اهداف بلند مدت و کوتاه مدت را که به طور واضح تعریف و ارزیابی می‌شوند، تعیین می‌کنند تا بتوانند روند موفقیت خود را پیگیری کنند.

هر دو نیز مصمم هستند. مصصم بودن به این مفهوم که پاداش (یا درآمد) شما مستقیماً با تلاش و کوششی که به کار بسته‌اید متناسب است. به عبارت دیگر، اگر به عنوان کارمند فروشی را انجام دهید که ۱۰۰۰،۰۰۰ دلار برای شرکت می‌سازد، فقط درصد کمی از آن را به عنوان کارمزد می‌گیرید اما به عنوان یک کارآفرین فردی همه‌ی مبلغ را دریافت می‌کنید.

انواع کسب و کارهای مناسب برای کارآفرینی مستقل

بدیهی است که همه‌ی کسب و کارها برای کارآفرینان فردی مناسب نیستند. اگر محی‌خواهید محصولی را تولید کنید، برای تولید آن، به یک ساختمان فیزیکی با ماشین‌آلات و کارمندان نیاز دارید. اما بسیاری از کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت وجود دارند که برای کارآفرینا‌ن فردی مناسب هستند.

کتاب الکترونیکی بنویسید 

اگر اهل نوشتن هستید، تبدیل شدن به نویسنده‌ی کتاب الکترونیکی ممکن است کار مناسبی برای شما باشد. همه‌ی ما می‌دانیم که انتشار اولین کتاب برای هر نویسنده‌ای چه‌قدر سخت است. خوشبختانه اینترنت این امکان را فراهم کرده که هر کسی بتواند اثر خود را منتشر کند.

با نوشتن کتاب به صورت الکترونیکی، هیچ مبلغی را برای چاپ هزینه نخواهید کرد. و از آن‌جایی که شما خودتان کتاب را می‌فروشید، ۱۰۰٪ سود متعلق به خود شما خواهد بود. و بله، شما حتی می‌توانید کتاب‌تان را در سایت‌های معتبر بفروشید (گرچه آنها درصدی از قیمت فروش را به خود اختصاص می‌دهند

وبلاگ‌نویسی کنید

این مورد، یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای تبدیل شدن به کارآفرین انفرادی است. با انتخاب موضوع که مورد علاقه‌تان است، شروع کنید و به ایجاد محتوا در مورد آن موضوع بپردازید. سپس در گروه‌هایی شرکت کنید که علاقه و اشتراک مشابه با شما دارند.

این ترکیبِ ایجاد محتوای باکیفیت و شبکه‌سازی با دیگران باعث افزایش مخاطبان برای وبلاگ شما خواهد شد. پس از جذب مخاطبان، می‌توانید با فروش تبلیغات یا استفاده از بازاریابی وابسته  از وبلاگ‌تان سود کس

طراح گرافیک انجام دهید 

اگر هنرهای تجسمی تخصص شماست، تبدیل شدن به یک طراح گرافیک مستقل ممکن است مناسب‌ترین گزینه برای شما باشد. طراحان گرافیک به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا لوگو و سایر محتوای تصویری را برای کمک به هویت و برند یک شرکت طراحی کنند.

مربی مهارتهای زندگی شوید

آیا شما یک شخص مردمی و اهل تعامل هستید؟ در این صورت، تبدیل شدن به یک مربی زندگی گزینه‌ای است که باید مورد توجه شما قرار بگیرد. شما با مردم در زمینه‌ی کارهایی مانند بودجه‌بندی و امور مالی، سازماندهی و حتی روابط خانوادگی و شخصی همکاری خواهید کرد. همه‌ی این کارها با استفاده از ایمیل‌، اسکایپ یا حتی از طریق تلفن قابل انجام است.

ما فقط به تعداد بسیار کمی از کسب و کارهای مناسب برای کارآفرینان فردی پرداختیم. موارد بسیار بیش‌تری وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. مواردی مانند پادکستر، برنامه‌ریز رویدادها، معلم خصوصی، دستیار، مشاور سفر و موارد دیگر. فرصت‌های شغلی تقریبا محدودیتی ندارند.

چگونه کارآفرینی مستقل موفقی داشته باشیم

تبدیل شدن به یک کارآفرین فردی می‌تواند هیجان‌انگیز، سودآور و لذیت‌بخش باشد. اما کارهای زیادی است که باید انجام بدهید. بعضی اوقات، مردم با این فکر که باید همه‌ی کارها را خودشان انجام بدهند، دچار ترس می‌شوند. بنابراین در اینجا نکاتی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید برای کاهش فشاری که روی‌تان است استفاده کنید و به یک کارآفرین فردی موفق تبدیل شوید.

۱. برنامه مشخصی داشته باشید

درست مانند هر کسب و کاری، مهم است که اهداف بلند مدت و کوتاه مدت را تعیین کنید تا بتوانید روند پیشرفت‌تان را ارزیابی کنید. برای این منظور، باید یک بیانیه ماموریت و یک بیانیه چشم‌انداز تهیه کنید که بتوانید در حین پیشروی در مسیرتان به آن‌ها مراجعه کنید.

برنامه‌ی شما باید شامل چهار مؤلفه باشد:

– چگونه می‌توانید کسب و کارتان را رشد بدهید؟

– چه‌طور برای آن رشد، برنامه‌ریزی می‌کنید؟

– چگونه می‌توانید درآمد منفعل یا غیرفعال ایجاد کنید؟

– آیا با افزودن محصولات یا خدمات بیش‌تر، کارتان گسترش خواهد یافت؟

اگر بتوانید جایگاه مورد علاقه‌تان را مشخص کنید، برای رسیدن به آن، راحت‌تر خواهید بود..

۲٫ از وجود دیگران نیز استفاده کنید

یکی از نگران‌کننده‌ترین چیزها در مورد تبدیل شدن به یک کارآفرین فردی، میزان کاری است که باید برای آن انجام شود. از این گذشته، اگر مسئولیت فروش، بازاریابی، خدمات به مشتری، حسابداری، تبلیغات، برندسازی، رسانه‌های اجتماعی و بسیاری دیگر را بر عهده داشته باشید، به سرعت خسته خواهید شد.

اما خبر خوبی برای‌تان داریم: لازم نیست همه‌ی کارها را به تنهایی انجام بدهید. هزار و یک کارآفرین فردی دیگر وجود دارند که مایل به انجام وظایفی هستند که شما نمی‌توانید یا حتی نمی‌خواهید، خودتان آن‌ها را انجام دهید. این افراد در خدماتی مانند توسعه‌ی وب‌سایت، بازاریابی ایمیلی، کپی‌راتینگ، حسابداری، طراحی گرافیک، مدیریت رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر تخصص دارند. با استفاده از این کارآفرینان فردی، می‌توانید تمرکزتان را روی پربارترین مناطق کسب و کارتان بگذارید.

یادتان می‌آید که در ابتدای این مطلب گفتم، فقط این‌که کارآفرینان فردی کارمند ندارند، به این معنی نیست که کسی آن‌ها را کمک نمی‌کند؟ منظور ما این است که شما می‌توانید با استفاده از فریلنسرها و فقط پرداخت هزینه‌های کاری که انجام داده‌اند، مزایای یک کارمند را بدون هر گونه دردسری دریافت کنید.

۳. هرگز از “تغییر” نترسید

ما غالباً در ذهن‌مان تصور می‌کنیم که امور به چه شیوه‌ای باید بگذرند یا چه شکل و شمایلی باید داشته باشند. اما جهان واقعاً اینگونه کار نمی‌کند. شرایط تغییر می‌کنند، بازارها تغییر می‌کنند و سلیقه مشتری نیز تغییر می‌کند.

همواره به دنبال تنظیم اولویت‌ها، اهداف و حتی دیدگاه شرکت برای مطابقت با این تغییرات باشید. از این گذشته، این یکی از حوزه‌هایی است که در آن، به عنوان یک کارآفرین فردی برتری بزرگی نسبت به رقبای برجسته‌تان دارید.

۴. با خودتان رقابت کنید

تلاش برای مقایسه‌ی خود با دیگران همیشه منجر به شکست می‌شود.

اول از همه این‌که، شما همیشه پشت سر کسی و از برخی هم جلوتر خواهید بود. ما آدم‌ها غالبا تمایل داریم به کسانی که در مقابل ما هستند توجه کنیم، نه به کسانی که پشت سرمان هستند. این ویژگی ما به دو دلیل اشتباه است: با توجه صرف به کسی که از ما جلوتر است، ممکن است شخصی را که در پشت سر ما قرار گرفته و حتی یک استراتژی جدید را ارائه داده‌است،  و به زودی گرد و خاکی به پا خواهد کرد، نبینیم!‌

ثانیاً و مهم‌تر این‌که، اگر دائماً پیشرفت خود را با دیگران مقایسه کنید، ممکن است دلسرد و در نهایت تسلیم شوید. به علاوه، به یاد داشته باشید که شما فقط خود را با آن تصویری که دیگران از خودشان به نمایش می‌گذارند و می‌خواهند که شما ببینید، مقایسه می‌کنید. همه ما بهترین وضعیت خود را در موقعیت‌های عمومی در معرض نمایش می‌گذاریم، اما هیچ‌کس از واقعیت ماجرا اطلاعی ندارد.

به طور خلاصه، بهترین راه پیشرفت، تجلیل از همه‌ی موفقیت‌هایی است که به دست آورده‌اید (اعم از بزرگ و کوچک) و با انگیزه ماندن.

۵. اتوماسیون 

این بهترین دوست کارآفرین فردی است. همیشه باید سعی کنید تا حد ممکن کارهای‌تان را اتوماتیک کنید.

برای بازاریابی به مشتریان از پاسخگوی خودکار ایمیل استفاده کنید. برای به دست آوردن مشتری و فروش محصولات از قیف فروش استفاده کنید. برای ایجاد پست‌های منظم از نرم‌افزار برنامه‌ریزی رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید.

امروزه تعداد زیادی نرم افزار اتوماسیون موجود است، از آن‌ها استفاده کنید

امیدواریم مطلب راهکارهایی برای موفقیت یک کارآفرینی مستقل مفید بوده باشد لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات با دیگر کاربران آبرند به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی