خبر

منتظر صعود بورس نباشید

منتظر صعود بورس نباشید

370911 927 - منتظر صعود بورس نباشید

اقتصاد۲۴– روز گذشته در بازار سهام معاملات به گونه ای رقم خورد که تمام آثار نکات مثبت روزهای گذشته از بین رفت. تا عصر شنبه تصور می شد که قدرت خریداران حقیقی در حال بیشتر شدن نسبت به قدرت فروشندگان حقیقی است که این نکته مهم می تواند منجر به تغییر روند معاملات شود.

اما با انجام معاملات روز یکشنبه مشخص شد که زیاد شدن قدرت حقیقی ها تنها مربوط به روزهایی بوده که بسیاری از نمادها به دلیل برگزاری مجامع خود متوقف شده بودند.

طی ۵ روز معاملاتی منتهی به شنبه همین هفته، در ۳ روز معاملاتی شاخص قدرت خریداران حقیقی به بالای عدد ۱ رسید که این نکته شک و تردیدها درباره احتمال بازگشت روند مثبت بورس را قوی می کرد. حتی در روزهای چهارشنبه گذشته و شنبه همین هفته که دو روز معاملاتی متوالی محسوب می شود، شاخص قدرت خریداران حقیقی بالای عدد یک بود و نشان می داد تحرکاتی توسط پول های نسبتا درشت بازار صورت گرفته است.

قدرت خریداران حقیقی از دست رفت

اما در معاملات روز یکشنبه مشخص شد که قوی شدن خریداران فقط به دلیل غیبت تعداد زیادی از نمادها بوده است. دیروز شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد ۰٫۷ رسید که این رقم پایین ترین رکورد در سال ۱۴۰۱ محسوب می شود. این سقوط سنگین در شاخص قدرت خریداران حقیقی تنها نشان دهنده یک نکته است؛ عقب نشینی خریداران و پول های بزرگ.

اما نکته منفی معاملات روز گذشته تنها محدود به همین مسئله نمی شد، بلکه در بخش خروج پول حقیقی ها نیز دوباره شاهد افزایش بودیم که این می تواند به رکود موجود در بازار سهام دامن بزند.


بیشتر بخوانید: پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱


در شرایطی که در روزهای چهارشنبه گذشته و شنبه این هفته پول کمی از بازار خارج شده بود، دیروز رقم خروج پول حقیقی ها به ۳۶۰ میلیارد تومان رسید و شدت خروج پول از بازار افزایش یافت.

در کنار این موضوع، قرار گرفتن ارزش معاملات خرد در محدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان نیز می تواند دلیل دیگری برای کم رمق ماندن معاملات بازار سهام باشد.

احتمال افت قیمت ها بیشتر است

با این حساب برای معاملات امروز نمی توان رشد شاخص ها را متصور بود و احتمال افت شاخص ها بسیار بیشتر از احتمال رشد آن هاست.

البته بازگشایی برخی از نمادها ممکن است با استقبال خریداران مواجه شود که این تک سهم ها به دلیل گزارشات فصلی خوب خود مورد توجه بازار قرار می گیرند. ضمن اینکه بعید است استقبال از چنین سهم هایی طولانی مدت باشد و اگر هم صف خریدی داشته باشند، صفوف آن ها در کوتاه مدت عرضه می شود.

منبع: اقتصاد نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی