خبر

«معجزه آبخیزداری»| وقتی پارک ها برای مقابله با سیل می آیند/ بزرگترین پارک مقاوم به سیل ایران کجاست؟

«معجزه آبخیزداری»| وقتی پارک ها برای مقابله با سیل می آیند/
بزرگترین پارک مقاوم به سیل ایران کجاست؟

به گزارش آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم«پرونده معجزه آبخیزداری»؛ پارک آبخیز نوعی پارک یا بوستان به حساب می آید که با استفاده از ظرفیت حوزه های آبخیز و موقعیت دره ها، در مناطقکوهستانی ایجاد می شود تا ضمن جلوگیری از هدر رفت روان آب های ناشی از بارش های سیل آسا، با هدایت آن از کوچه ها و خیابان های شهر به پارک آبخیز، مانع از وارد شدن زیان و خسارت به شهر شود.

پارک آبخیز باغ گردو اراک از بزرگترین پارک آبخیز در کشور با مساحت۱۴۱۳ هکتار و ۱۰ کیلومتر آبراهه در جنوب کلانشهر اراک قرار دارد که از نظر تقسیم بندی هیدرولوژیکی در حوزه آبخیز میقان قرار دارد. مهمترین کارکرد این پارک آبخیز کنترل و مدیریت رواناب های فصلی، کاهش فرسایش خاک و رسوب و کمک به تغذیه سفره آب زیرزمینی پایین دشت (دشت اراک) است. این پارک علاوه بر حفظ آب و خاک، پوشش گیاهی و کنترل سیلاب ها دارای ظرفیت های بی نظیری مثل گردشگری،ورزشی، تفریحی و در عین حال هم تفرجگاهی کاملاً طبیعی است که در اجرای طرح آن توجه جدی به اکوتوریسم و اوقات فراغت مردم شده است.

در پارک آبخیز دره گردو اراک،۱۹۴ سازه آبخیزداری با ۲۰ هزار متر مکعب عملیات سازه ای و ۴۸۶ متر مکعب حجم آبی و ۱۰۰ هزار هکتار عملیات بیولوژیکی انجام شده است. همچنین در این منطقه حدود ۱۰۰ هزار نهال غرس شده که کار بیولوژیک این منطقه را انجام می‌دهد، ۴۸۶ هزار متر مکعب حجم آبی است که در سازه‌های احداثی نگهداری می‌شود و مخزن آب به حجم ۶ هزار متر مکعب ایجاد شده و آب در این مخزن ذخیره و در فصل خشک از آب این مخزن در جهت آبیاری درختان استفاده می‌شود و برای تابستان نیازی به تأمین آب از مناطق دیگر نیست.

طبق آمار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، برای این پروژه ۱۶۶ میلیارد ریال برای اقدامات آبخیزداری دره گردو اراک هزینه شده که ۸۰ درصد این منابع مالی از محل اعتبارات ملی و ۲۰ درصد از محل اعتبارات استانی تامین  شده است. به گفته رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اگر این اقدامات آبخیزداری انجام نمی‌شد شهر در معرض سیلاب‌ها قرار می‌گرفت و این اقدامات تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده و مردم می‌توانند از این تفرجگاه استفاده کنند.

همچنین به گفته مسئولان قرار است ۳۵ هکتار از اراضی برای کاربری‌هایی اعم از پارکینگ، مراکز تفریحی، ورزشی، رفاهی و غیره در نظر گرفته شود و با تحویل این اراضی به شهرداری و سرمایه گذاری مناسب، این مکان به تفرجگاه شبانه روزی تبدیل شود.

به گزارش تسنیم،  پارک آبخیز دره باغ گردو اراک اسفند ۱۳۹۹ با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، مسعود منصور رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و مسئولان استان مرکزی افتتاح شد. به گفته مسئولان سازمان جنگل ها، در حال حاضر ۱۹ پارک آبخیز با ۴۶ هزار هکتار وسعت در برنامه کاری وجود دارد.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا