خبر

مجارستان مالک بزرگترین ذخایر طلای اروپای مرکزی و شرقی

مجارستان مالک بزرگترین ذخایر طلای اروپای مرکزی و
شرقی

 به گزارش آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از راشا تودی، مجارستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر است که ذخایر شمش طلای خود را سه برابر کرده و در حال حاضر یکی از سه دارنده برتر ذخایر طلا در جهان و اروپای شرقی و مرکزی است.

 جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

 بانک مرکزی مجارستان دارایی‌های طلای خود را در ماه گذشته میلادی از ۳۱٫۵ تن تا ۹۴٫۵ تن افزایش داده است. این بالاترین رقم دارایی‌های طلای این کشور طی چند دهه گذشته است.

 به خاطر خرید بالای طلا توسط بانک مرکزی مجارستان، ذخایر سرانه این کشور هم سه برابر شده و از ۰٫۱ اونس تا ۰٫۳۱ اونس افزایش یافته است. به این ترتیب، مجارستان بالاترین ذخایر سرانه طلا را در میان همتایان خود در اروپای مرکزی و شرقی دارد.

 بانک مرکزی مجارستان اعلام کرد افزایش ذخایر طلای آن همگام با استراتژی بلندمدت این بانک در ۲۰۱۸ بوده است یعنی زمانیکه ذخایر خود را ده برابر کرد و از ۳٫۱ تن به ۳۱٫۵ تن رساند. البته این ذخایر به مدت ۲ سال هیچ افزایشی نداشت.

 این بانک همچنین اشاره کرد افزایش ذخایر طلای آن با مخاطراتی که همه‌گیری ویروس کرونا به وجود آورده هم در ارتباط بوده است. افزایش بدهی‌های دولتی و نگرانی در مورد تورم، اهمیت طلا را به عنوان یک سرمایه ایمن بالا برده است.

قبل از آغاز بحران کرونا هم تقاضای بانک‌های مرکزی برای طلا به بالاترین رقم رسیده بود ولی بسیاری در بحبوحه افزایش قیمت طلا به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا ترجیح دادند ذخایر طلای خود را نقد کنند. طبق گزارش شورای جهانی طلا، بانک‌های مرکزی در ماه فوریه دوباره به خرید خالص طلا روی آوردند.

 منبع: خبرگزاری تسنیم۱۲

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا