ارزهای دیجیتال

مانع بزرگ ۶۰,۰۰۰ دلار؛ بررسی ۵ عامل مهم در روند قیمت بیت کوین

مانع بزرگ ۶۰,۰۰۰ دلار؛ بررسی ۵ عامل مهم در روند قیمت بیت
کوین

هیچ نشانه‌ای از فروش بیت کوین وجود ندارد زیرا ماینرها در حال انباشت درآمد بیت کوین خود هستند و سازمان‌ها نیز در حال ورود به عرصه محصولات بیت کوین هستند. بیت کوین در ابتدای هفته جاری مقداری متزلزل بود و نتوانست از سد قیمت ۶۰,۰۰۰ دلار عبور کند. آیا این شرایط در روزهای آتی تغییر می‌کند؟

پس از آخر هفته معمولی که بیت کوین نتوانست از سد قیمت مدنظر خود عبور کند، قیمت این ارز دیجیتال به میانه کانال ۵۰,۰۰۰ دلار برگشت.

در ادامه به ۵ عاملی که می‌توانند عملکرد آتی قیمت بیت کوین را شکل دهند می‌پردازیم.

عرضه IPO کوین‌بیس در دریای ساکن بازار

بازار بورس روز دوشنبه ۵ آوریل عملکرد چشمگیری نداشت، به طوری که بسیاری از بازارهای آسیایی برای تعطیلات بسته شدند و بازار قراردادهای آتی آمریکا نیز نوسان اندکی داشت.

پس از بسته شدن کانال سوئز، نفت تنها کالایی بود که نوسان قیمت قابل توجهی داشت زیرا کشورهای عضو اوپک تصمیم گرفتند تا عرضه نفت را افزایش دهند تا بر قیمت این کالا فشار وارد کنند. 

بیت کوین نوسان قابل توجهی نداشت و تاکنون نیز سطح مقاومتی ۶۰,۰۰۰ دلار باقی مانده است. یکی از رویدادهای مهم که تحلیلگران ارزهای دیجیتال مشتاقانه منتظر آن هستند، عرضه IPO در تاریخ ۱۴ آوریل است.

طبق گزارش کوین تلگراف، این رویداد نقطه عطفی برای این صنعت است اما همانند IPO های قبلی می‌تواند با فروش در روز عرضه همراه شود.

افزایش سود اوراق قرضه آمریکا نیز هم‌چنان نکته نگران‌کننده در هفته جاری است، به طوری که با عدم رشد دارایی‌های امن مصادف شده است.

تحلیلگر ارزهای دیجیتال: بیت کوین در سال ۲۰۲۱ در روند صعودی ۳ الی ۵ هزار دلاری قرار دارد

شاید بیت کوین در صدد دستیابی به سطح حمایتی جدیدی است، اما هولدرها باید چشم‌انداز بزرگتری داشته باشند. این شرایطی بود که روز دوشنبه با کاهش قیمت بیت کوین به سمت ۵۶,۰۰۰ دلار در بین تحلیلگران وجود داشت.

پس از تلاش دیگر برای عبور از قیمت ۶۰,۰۰۰ دلار در روز جمعه، بار دیگر شاهد روند نزولی در آخر هفته و کاهش قیمت به ۵۶,۵۰۰ دلار بودیم. پس از آن، قیمت بازیابی نشده است و در حال حاضر با قیمت مقطعی ۵۸,۰۰۰ دلار مواجه هستیم.

سرویس ارائه اطلاعات درون زنجیره‌ای Whalemap در خصوص شرایط روز یک‌شنبه گفته است:

رقابت در میان سطح مقاومتی و حمایتی بسیار شدید است. سطوح هفته گذشته هم‌چنان به خوبی پابرجا هستند. سقف قیمت بر روی ۶۰,۰۰۰ دلار باقی مانده است. آیا این شرایط، آرامش قبل از طوفان است؟

کندل یک ساعته قیمت بیت کوین - مانع بزرگ ۶۰,۰۰۰ دلار؛ بررسی ۵ عامل مهم در روند قیمت بیت
کوین
نمودار کندل یک ساعته قیمت بیت کوین

هرچند به نظر ویلیام کلمنت (William Clemente) تحلیلگر معروف ارزهای دیجیتال، دلایل کمی برای ادامه روند نزولی در بلندمدت وجود دارد. وی در این خصوص گفت:

بر اساس اندیکاتورهای درون زنجیره‌ای، فاصله زیادی تا پایان روند صعودی بیت کوین باقی است. در مقایسه با سال ۲۰۱۷، به نظر می‌رسد با محدوده قیمت ۳ الی ۵ دلاری مواجه هستیم.

کلمنت نمودار جامعی را منتشر کرده است که اوج قیمت بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ را طبق معیار Puell Multiple نشان می‌دهد. این معیار هم‌چنان نشان می‌دهد که قبل از آغاز فروش عمده، فرصت رشد بیشتر وجود دارد.

این شرایط گویای آن است که بخش عمده‌ای از افزایش قیمت بیت کوین هنوز رخ نداده است. این موضوع، پیش‌بینی قیمت ۲۸۸,۰۰۰ دلاری تا پایان سال را محتمل‌تر می‌سازد.

مقایسه هاوینگ قیمت بیت کوین - مانع بزرگ ۶۰,۰۰۰ دلار؛ بررسی ۵ عامل مهم در روند قیمت بیت
کوین
نمودار مقایسه هاوینگ قیمت بیت کوین

کسی بیت کوین‌های خود را نمی‌فروشد

علیرغم دستیابی به رکورد قیمت و رکوردشکنی هش‌ریت شبکه و سختی ماینینگ، اطلاعات نشان می‌دهند که علاقه‌ای به کسب سود از کوین‌های تازه استخراج‌شده وجود ندارد.

طبق اطلاعات گلس‌نود، تغییر و کاهش درآمد ماینرها گویای آن است که ماینرها در حال حفظ کوین‌های جدید خود هستند.

در مقابل، در سال ۲۰۲۱ شاهد فروش‌های عمده مختلفی بودیم که اولین بار در ماه ژانویه و با قیمت ۴۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین رخ داده است. از آن زمان تاکنون، علیرغم کاهش تدریجی قیمت، شاهد فروکش کردن فروش‌ها بوده‌ایم.

درآمد ماینرها - مانع بزرگ ۶۰,۰۰۰ دلار؛ بررسی ۵ عامل مهم در روند قیمت بیت
کوین
نموار درآمد ماینرها

علاوه بر این موضوع، ذخیره بیت کوین صرافی‌ها نیز در حال کاهش است. معامله‌گران دیگر به فروش در سطح قیمت ۶۰,۰۰۰ دلار علاقمند نیستند.

دارایی ۱۷,۰۰۰ بیت کوینی اولین ETF

سازمان‌ها در ماه جاری مشخصا در خصوص بیت کوین خوش‌بین بودند و سرمایه زیادی را در این عرصه قرار دادند.

با توجه به اینکه قراردادهای باز در بازار قراردادهای آتی بیت کوین نزدیک به رکورد خود قرار دارد، تقاضای بسیار زیادی برای محصولات سازمانی وجود دارد. بدین ترتیب، اولین ETF دارای مجوز بیت کوین در کانادا، به تدریج در حال افزودن بیت کوین به دارایی‌های تحت مدیریت خود است.

تا تاریخ ۵ آوریل، این ETF به موجودی ۱۶,۴۶۲ بیت کوین معادل با ۱۷.۵۶ میلیون دلار رسیده است، در حالی که فقط دو ماه از عرضه آن می‌گذرد.

بیت کوین اولین ETF - مانع بزرگ ۶۰,۰۰۰ دلار؛ بررسی ۵ عامل مهم در روند قیمت بیت
کوین
دارایی بیت کوین اولین ETF

طبق گزارش کوین تلگراف، بر روی آمریکا نیز این فشار وجود دارد تا دنباله‌روی کانادا باشد و ارائه ETF به بازار را امکان‌پذیر سازد، به طوری که این ETF می‌تواند چندین برابر سرمایه‌های سازمانی ETF کانادایی را به سمت خود جلب کند.

زمان آگاهی نسبت به شرایط کنونی فرا رسیده است

مدل پیش‌بینی قیمت انباشت به جریان هم‌چنان قیمت ۲۸۸,۰۰۰ دلار یا حتی بیشتر را پیش‌بینی می‌کند.

طبق گفته PlanB خالق این مدل، سیگنال‌های صعودی و نزولی این مدل در حال تکرار نوسان خود از سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ است.

نسخه دیگری از مدل انباشت به جریان به اسم انباشت به جریان در دارایی (S2FX) ایجاد شده است که بیت کوین را در بافت سایر دارایی‌های کلان قرار می‌دهد و تبدیل آن به استاندارد جدیدی را رصد می‌کند. PlanB در خصوص این مدل گفته است:

نمودار مورد علاقه من در خصوص آگاهی نسبت به شرایط کنونی است. خط سفید، پیش‌بینی S2FX برای بلندمدت و نقاط رنگی نیز سیگنال درون زنجیره‌ای صعودی و نزولی است.

انباشت به جریان قیمت بیت کوین - مانع بزرگ ۶۰,۰۰۰ دلار؛ بررسی ۵ عامل مهم در روند قیمت بیت
کوین
مدل انباشت به جریان قیمت بیت کوین
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا