خبر

لازمه سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس چیست؟

لازمه سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس چیست؟

364493 202 - لازمه سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس چیست؟

اقتصاد۲۴- یکی از مهم‌ترین و درست‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در بورس سرمایه‌گذاری غیر مستقیم و استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی است.

با سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه زیان سهامداران کاهش پیدا می‌کند و به نوعی در تالار بورس تنها سود کسب می‌کنند. از سوی دیگر معاملات بازار سهام نیز به تعادل می‌رسد.

میثم رادپور، کارشناس اقتصادی مطرح کرد: سازمان بورس یک نهاد دولتی نیست. در اساسنامه آن بیان شده یک نهاد خود انتظام است که باید چتر نظارتی خود را بگستراند تا از بروز مشکلات جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه سازمان باید به دنبال اهداف واقعی خود باشد گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس نظارت و رسیدگی به تخلفات است، همچنین باید شرایطی را فراهم کند که سهامدارانی که اطلاع از نحوه ورود به این بازار ندارند بتوانند به راحتی وارد شوند.


بیشتر بخوانید: افزایش فشار فروش در بورس


این کارشناس اقتصادی افزود: در سال ۹۹ که بازار سرمایه با افزایش و افت زیادی همراه بود بخشی از اتفاقات به دلیل ناآگاهی سهامداران بود. از سوی دیگر برخی کانال‌های تلگرامی اقدام به سیگنال فروشی کردند که باعث زیان برخی از سهامداران شد.

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس

وی ادامه داد: در این شرایط بازار سرمایه امکان و توانایی برخورد ندارد، اما اکنون برای مقابله با تکرار چنین تجربیاتی اعلام کند سهامداران اگر آگاهی کافی ندارند به سبدگردان‌ها و صندوق‌های تحت نظارت سازمان با عنوان سرمایه گذاری غیر مستقیم مراجعه کنند. انتشار اسامی آن‌ها و تمرکز بر روی فضای مجازی می‌تواند بخشی از نقدینگی جامعه را به این سمت بکشاند.

رادپور معتقد است، سازمان بورس در افزایش و کاهش شاخص نباید اظهار نظر کند. همانطور که در آمریکا و اروپا کسی مسئولان بازار سرمایه را نمی‌شناسد ایران نیز باید همانطور باشد. در این کشور‌ها روسای کل بانک مرکزی و وزرای اقتصاد اظهار نظر می‌کنند. اما در ایران شرایطی پیش آمده که از رئیس سازمان بورس توقع می‌رود صحبت کند و اگر این کار را انجام ندهد وی را مجبور به استعفا می‌کنیم. در حالی که نوسان شاخص مربوط به وضعیت اقتصادی است و ارتباط مستقیم با سازمان ندارد.

وی با بیان راهکاری مبنی بر کاهش تخلفات بورسی توضیح داد: اغلب تخلفاتی که در حوزه بازار سرمایه اتفاق می‌افتد مربوط به سهامداران تازه وارد و ناآگاه است و با هدایت و سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس حجم آن‌ها کاهش می‌یابد.

منبع: تجارت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی