عمومی

فرانشیز چیست؟

فرانشیز چیست؟

کسب و کار خود شما به اشکال مختلفی ارائه می شود، مدل حق رای شامل دو طرف است. فرنچایز دهنده مالک نام تجاری یا علامت تجاری است، در حالی که حق امتیاز و هزینه ای برای استفاده از آن نام تجاری برای اجرای یک حق امتیاز به حق امتیاز و حق امتیاز بدهکار است. این یک تجارت مبتنی بر دستورالعمل‌های برند است که برای اطمینان از رضایت مشتری ثابت شده است.

فرانچایز چیست؟

این یک سیستم تجاری است که محصولات و خدمات را تحت یک رابطه قراردادی توزیع می‌کند. صاحبان حق امتیاز اغلب کارآفرینانی هستند که با مارک های شرکتی شریک می شوند.

فرانچایز تحت محصولات، آرم و نام تجاری امتیاز دهنده فعالیت می کند. این سیستم‌ها معمولاً مدل‌های مالکیت متفاوتی را ارائه می‌دهند تا کارآفرینان بتوانند یک کسب‌وکار انعطاف‌پذیر را اداره کنند.

شما می‌توانید اطلاعات بیشتری را از نمایشگاه تجاری Franchisor دریافت کنید. این به شما کمک می کند تا با این نوع مالکیت کسب و کار شروع کنید.

انواع اصلی فرانشیز

یک مدل ترکیبی که در آن شرکت‌های موجود به یک حق رای تبدیل می‌شوند. گلفروشان و برق فروشان نمونه هایی از این دسته هستند.

انواع حق امتیاز توضیحات
فرانچایز شغل این نوع امتیاز معمولاً حول مشاغل یا خدمات خاص می چرخد. یک مثال برنامه ریزی رویداد است.
فرانچایز محصول این بر فروش محصولات خاص تمرکز دارد. کامپیوترها و لوازم خانگی در این دسته قرار می گیرند. بیشتر خرده فروشی های ایالات متحده با این نوع حق رای مرتبط است.
تبدیل حق امتیاز
فرمت فرمت تجاری فرانچایزها تحت برند تثبیت شده شرکت فعالیت می کنند. این می تواند شامل فست فود، تناسب اندام، و خرده فروشی باشد
سرمایه گذاری حق رای اینها معمولاً حق امتیازهای بزرگتری هستند که نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی دارند، مانند هتل ها و رستوران های بزرگ.

 

<چرا شرکت‌ها به کسب و کار خود حق امتیاز می‌دهند؟

فرانچایز روشی را به شرکت‌ها ارائه می‌کند تا برند خود را گسترش دهند و بدون هزینه‌های قابل توجه رشد سنتی به آنها دسترسی پیدا کنند. .

از طریق این مدل کسب و کار، شرکت ها می توانند به سرعت در بازارها نفوذ کنند و مزیت رقابتی به دست آورند. در اینجا پنج دلیل کلیدی وجود دارد که چرا کسب‌وکارها مسیر فرنچایز را انتخاب می‌کنند:

 • گسترش برند: شرکت‌ها با فرانشیز کردن، می‌توانند نام تجاری و حضور خود را در مناطق مختلف گسترش دهند و از موقعیت محلی استفاده کنند. دانش و سرمایه گذاری فرنچایزهای منفرد.
 • ریسک کاهش یافته: گیرنده امتیاز معمولاً بسیاری از خطرات مربوط به افتتاح یک مکان جدید، مانند اجاره ملک و استخدام کارکنان را بر عهده می گیرد. این امر بار مالی و عملیاتی را بر روی شرکت مادر کاهش می‌دهد.
 • کنترل کیفیت مداوم: حق رای دادن به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا یک تجربه برند یکنواخت را حفظ کنید. آنها استانداردهایی را برای محصولات، خدمات و عملیات تعیین می‌کنند و تضمین می‌کنند که مشتریان بدون توجه به موقعیت مکانی، کیفیت یکسانی را دریافت می‌کنند.
 • مزایای مالی: شرکت‌ها می‌توانند بدون سرمایه‌گذاری بزرگ در فروشگاه‌های جدید رشد کنند. . فرنچایزها هزینه های اولیه راه اندازی را متحمل می شوند و حق امتیازی را به فرنچایز دهنده ها می پردازند که به شرکت مادر جریان درآمد ثابتی می دهد.
 • نفوذ در بازار محلی: صاحبان امتیاز اغلب درک عمیقی از بازار محلی خود دارند. این تخصص محلی می‌تواند منجر به استراتژی‌هایی شود که مناسب‌تر برای منطقه هستند و احتمال موفقیت را افزایش می‌دهند.

مدل کسب‌وکار فرانشیز

svg%3E - فرانشیز چیست؟

هر شرکتی از این نوع مزایای بزرگی دارد. این یک فرصت تجاری آماده است که با شناخت برند همراه است. و اغلب اوقات یک استراتژی بازاریابی در حال حاضر وجود دارد. روش کسب و کار خوب است. فرآیندی وجود دارد، مانند دفترچه‌های راهنمای عملیاتی که کنترل کیفیت را تضمین می‌کند.

در اینجا موارد بیشتری وجود دارد اطلاعات خوب از اداره مشاغل کوچک. جنبه‌هایی مانند حق‌الامتیاز مستمر و هزینه اولیه یک‌باره را پوشش می‌دهد. فراموش نکنید که دستورالعمل هایی از FTC وجود دارد. آنها اطلاعات مورد نیاز را ارائه می دهند یک تصمیم خوب به نام قانون حق رای دادن.

درک سیستم حق رای هم برای فرنچایز دهندگان و هم برای فرنچایز گیرندگان بالقوه بسیار مهم است. این چارچوبی است که مشارکت در آن عمل می‌کند و ثبات برند را تضمین می‌کند و در عین حال امکان استراتژی و اجرای محلی را فراهم می‌کند. در اینجا اجزایی که یک سیستم حق رای را تعریف می کنند عبارتند از:

 • فرمت کسب و کار: فراتر از فروش محصولات یا خدمات، حق رای دادن در مورد تکرار یک مدل کسب و کار موفق است. این نه تنها شامل هویت بصری برند، بلکه اخلاق خدمات مشتری، کارایی عملیاتی، و موقعیت بازار نیز می شود.
 • طرح عملیاتی: ارائه دهندگان امتیاز یک کتابچه راهنمای عملیاتی جامع – اساساً DNA کسب و کار – که همه چیز را از آموزش کارکنان گرفته تا تعامل با مشتری، مدیریت موجودی و بازاریابی را پوشش می دهد. این طرح، راهنمای امتیازگیرنده برای تکرار موفقیت برند در محل خود است.
 • پشتیبانی و آموزش مداوم: رابطه بین فرنچایز و فرنچایز گیرنده پویا است. فرنچایزها آموزش و پشتیبانی مستمری را ارائه می دهند تا اطمینان حاصل شود که فرنچایزها با آخرین استانداردهای برند، پیشرفت های عملیاتی و استراتژی های بازار به روز هستند.
 • سرمایه گذاری و هزینه: تعهد مالی از طرف فرنچایزها شامل هزینه حق رای اولیه، حق امتیازهای مداوم و احتمالاً عوارض بازاریابی است. این سرمایه‌گذاری‌ها به دارنده امتیاز حق فعالیت تحت نام برند و دسترسی به منابع امتیاز دهنده را می‌دهد.

اکثر فرصت‌های فرانشیز شامل بخش‌های زیر است.

سیستم

این جایی است که باید تصمیم‌گیری را شروع کنید. فرانشیزها انواع مختلفی دارند که می توان آنها را سیستم نامید. فرانشیز توزیع محصول را سنتی می نامند. فرنچایز فرمت تجاری نیز وجود دارد که از فرمت های مختلفی استفاده می کند.

اولین یکی از پرطرفدارترین فرنچایزها است. فرنچایز، محصولات ارائه شده توسط فرنچایز دهنده را با علامت تجاری برند به فروش می رساند.

فرانچایزهای قالب تجاری خدماتی هستند که کل قالب تجاری را در بر می گیرند. این شامل روش های عملیاتی شرکت مانند مدیریت روزانه است. نام تجاری فرنچایز که شامل لوگو و علائم تجاری است نیز استفاده می شود.

سند افشای حق امتیاز

svg%3E - فرانشیز چیست؟

این یک قسمت دیگر است از کسب و کار، یک برند معتبر نیاز دارد که به آن نگاه کنید. این یک سند قانونی است که به افرادی که علاقه مند به خرید فرنچایز آمریکایی هستند داده می شود. سند قبلی توسط کمیسیون تجارت فدرال در سال ۲۰۰۷ بازنگری شد. سند افشای حق رای (FDD) نقش روشنی را بین حق رای دادن و صاحبان امتیاز آینده ارائه می‌کند.

دقت لازم

svg%3E - فرانشیز چیست؟

فرانچایزها حداقل از یک جهت بزرگ مانند هر نوع شرکت دیگری هستند. قبل از شروع کار، دقت و کوشش لازم است. به عنوان یک صاحب کسب و کار کوچک بالقوه، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بدانید. به یاد داشته باشید که نام تجاری را می توان با ارزش ترین دارایی در نظر گرفت.

 • به سیستم حق رای نگاه کنید. با یک خودارزیابی شروع کنید که به خوبی به توانایی ها، دارایی ها و مهارت های شما نگاه می کند. شما می توانید با تطبیق آنچه که می یابید با فرصت های خاص شروع کنید. به سیستم های مختلف حق رای برای فرهنگ سازمانی، پاداش ها، بازاریابی، آموزش ارتباطات و سایر ویژگی هایی که با شما مطابقت دارند نگاه کنید.
 • رضایت مشتری بخش مهمی از داشتن حق امتیاز است. اما باید در مورد درآمد ناخالص سالانه، سود خالص مالک و حقوق شخصی خود بدانید.
 • همچنین باید یک طرح تجاری کامل را در نظر بگیرید. این باید اهداف حق رای شما از جمله پیش‌بینی‌های جریان نقدی، استراتژی‌های بازاریابی و اعداد اشتغال را مشخص کند.
 • بازبینی سند افشای مالی (FDD) نیز مهم است. این دارای انواع اطلاعات داخلی است که می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند. مانند نحوه عملکرد استانداردهای برند سیستم.

قرارداد حق رای

این یک قرارداد الزام آور قانونی است که هر صاحب امتیاز باید امضا کند. مجوزهای فرانچایزر از این نوع زمینه های زیادی را پوشش می دهند. مانند مکان و قلمروی که می‌توانید در آن کار کنید و اینکه چگونه از شما انتظار می‌رود فرنچایز خود را اجرا کنید. همچنین شامل هزینه های حق رای دادن اولیه، آموزش و پشتیبانی مداوم می شود.

بهتر است یک وکیل به این موضوع نگاه کند. حقوقی بودن کسب و کار فرنچایز می تواند مشکل باشد.

هزینه و هزینه حق رای دادن

svg%3E - فرانشیز چیست؟

خرید امتیاز به معنای پرداخت هزینه اولیه. فرنچایز این مبلغ را برای دسترسی به علائم تجاری، مالکیت معنوی، نام تجاری و مجوزها پرداخت می کند. درب سیستم فرانچایز را باز می کند. اینها می‌توانند طبق SBA از ۲۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار متغیر است.

هزینه های بیشتری مانند حق امتیاز و سایر هزینه های بازاریابی وجود دارد. اینها اغلب به شرکت فرنچایز اضافه می شوند. حق امتیاز به صورت ماهانه از مالک دریافت می شود. آنها بر اساس درصدی از درآمد هستند.

پشتیبانی متقابل

شبکه های پشتیبانی یک ویژگی مهم هستند. پشتیبانی همتایان از طریق فرم ها و نیز برنامه های راهنمایی و دوستان مفید هستند. اینجا مکانی برای شروع با ساندویچ های لذیذ جیمی جان است. فروشگاه UPS دارای پیوندی به وبینارها است.

گسترش شما دسترسی به کسب‌وکار از طریق فرانشیز

فرانچایز یک رویکرد استراتژیک است که به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا برند و ردپای عملیاتی خود را بدون سرمایه‌گذاری سنگین که معمولاً با افتتاح مکان‌های جدید مرتبط است، گسترش دهند. این یک رابطه دوجانبه سودمند بین فرنچایز و صاحب امتیاز است که نفوذ سریع در بازار و رشد نام تجاری را امکان پذیر می کند. در اینجا نگاهی دقیق‌تر به اینکه چگونه حق رای دادن می‌تواند چشم‌انداز کسب‌وکار را متحول کند آورده شده است:

 • گسترش سریع برند: فرانشیز اهرمی برای رشد است که با تخصص محلی و سرمایه گذاری فرنچایزها، برند شما را به مناطق جدید سوق می دهد. این در مورد ایجاد یک شبکه منسجم است که دارای یک هدف مشترک است: ایجاد برند در بازارهای مختلف.
 • کاهش خطرات گسترش: صاحبان امتیاز بیشترین خطرات مالی مرتبط با تاسیس را متحمل می‌شوند. خروجی های جدید این راه‌اندازی به فرنچایز اجازه می‌دهد تا روی اهداف استراتژیک گسترده‌تری مانند نوآوری در برند و رهبری بازار تمرکز کند، در حالی که فرنچایزها چالش‌های عملیاتی محلی را هدایت می‌کنند.
 • کیفیت و ثبات: شبکه حق رای پیشرفت می‌کند. روی یکنواختی فرانچایزها کتاب بازی را ارائه می‌کنند – دستورالعمل‌های برند، استانداردهای خدمات و پروتکل‌های عملیاتی – تا اطمینان حاصل شود که هر رویارویی با مشتری، ارزش‌های اصلی برند را، صرف‌نظر از مکان، منعکس می‌کند.
 • مدل مالی ساده‌شده: حق رای دادن مدل از نظر مالی جذاب است فرانچایزها راه اندازی اولیه و عملیات در حال انجام را تامین مالی می کنند و حق امتیاز را به فرنچایز دهنده می پردازند. این یک جریان درآمد ثابت برای فرنچایز ایجاد می‌کند و در عین حال کارآفرینان را قادر می‌سازد تا کسب‌وکار خود را تحت یک نام تجاری اثبات شده اداره کنند.
 • بهره‌برداری از بینش‌های محلی: امتیازدهندگان دانش بازار محلی ارزشمندی را به روی میز می‌آورند. درک آن‌ها از اولویت‌ها و چالش‌های منطقه‌ای، شبکه را قادر می‌سازد تا در محیط‌های متنوع سازگار شود و رشد کند، و از ارتباط و رقابت برند اطمینان حاصل کند.

منظره امتیازدهی: بینش‌ها و ملاحظات

برای کارآفرینانی که قصد دارند حق امتیاز کسب کنند، این سفر شامل تحقیقات کامل، بررسی دقیق و برنامه ریزی استراتژیک است. در اینجا نحوه حرکت در چشم انداز حق رای آورده شده است:

 • خود ارزیابی: نقاط قوت، ضعف و آرزوهای تجاری خود را ارزیابی کنید. اینها را با فرصت‌های حق رای بالقوه هماهنگ کنید تا مطابقت داشته باشید که مهارت‌های شما را تقویت کند و اهداف شما را برآورده کند.
 • تحقیق بازار: عمیقاً در سیستم امتیازدهی مورد نظر خود فرو بروید. موقعیت آن در بازار، مزیت های رقابتی و سیستم پشتیبانی برای فرنچایزها را درک کنید.
 • برنامه ریزی مالی: یک طرح تجاری دقیق که پیش بینی های مالی، استراتژی های بازاریابی و اهداف عملیاتی شما را مشخص می کند، تهیه کنید. کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز، از جمله هزینه‌های حق رای، هزینه‌های راه‌اندازی، و سرمایه در گردش را در نظر بگیرید.
 • انطباق قانونی و مقرراتی: سند افشای حق رای (FDD) را به دقت با مشاور حقوقی بررسی کنید. حقوق و تعهدات خود را تحت قرارداد حق رای، از جمله حقوق قلمرو، استفاده از نام تجاری، و شرایط فسخ بدانید.
 • ایجاد یک شبکه پشتیبانی: از شبکه امتیاز دهنده برای آموزش و پشتیبانی استفاده کنید. برای به دست آوردن بینش در مورد عملیات و چالش‌های روزمره کسب‌وکار، با فرانشیزان موجود تعامل داشته باشید.

آینده امتیازدهی: روندها و فرصت‌ها

همانطور که دنیای کسب‌وکار در حال تکامل است. ، مدل فرانچایز نیز همینطور است. روندهای نوظهور نشان دهنده تغییر به سمت یکپارچگی فناوری، پایداری و تجربیات شخصی مشتری است. حق امتیازهایی که با این روند سازگار می شوند نه تنها مرتبط باقی می مانند، بلکه بازار را در نوآوری و رضایت مشتری رهبری می کنند.

 • فناوری و نوآوری: امتیازدهی‌ها از تحول دیجیتال استقبال می‌کنند، از فناوری برای ساده‌سازی عملیات، افزایش تجارب مشتری و افزایش کارایی استفاده می‌کنند.
 • پایداری و مسئولیت اجتماعی: مصرف‌کنندگان به طور فزاینده‌ای در حال افزایش هستند. همسویی با برندهایی که نظارت بر محیط زیست و مسئولیت اجتماعی را نشان می دهند. فرنچایزهایی که این ارزش ها را در عملیات خود گنجانده اند، مزیت رقابتی به دست می آورند.
 • استراتژی های مشتری محور: شخصی سازی و تعامل با مشتری در خط مقدم فرانشیز مدرن قرار دارند. برندهایی که در ایجاد تجربیات مشتری منحصر به فرد و به یاد ماندنی برتری دارند، پیشرفت خواهند کرد.

چگونه یک امتیاز دهنده شوید

svg%3E - فرانشیز چیست؟

<اگر به دنبال راه اندازی یک شرکت از طریق سرمایه گذاری فرانشیز هستید، چند مرحله وجود دارد. شما می توانید نوع مورد نظر خود را انتخاب کنید، یک استعلام ارسال کنید و سپس یک برنامه کاربردی. بخش پایانی فرآیند شامل آموزش، راهنمایی، داده‌های تامین مالی و الزامات اجاره است

فرانچایز: نکات کلیدی

فرانچایز یک مسیر استراتژیک برای گسترش کسب‌وکار و کارآفرینی است. این تعادلی از سازگاری برند با سازگاری بازار محلی ارائه می‌کند که توسط مشارکت مشترک بین امتیازدهنده و فرنچایز تقویت می‌شود.

چه کسب‌وکاری به دنبال امتیاز دادن به برند خود هستید یا کارآفرینی که به‌دنبال سرمایه‌گذاری در یک حق امتیاز است، درک تفاوت‌های ظریف مدل حق رای، کلیدی برای باز کردن پتانسیل آن است.

با رویکرد صحیح، حق رای دادن می‌تواند یک برد-برد باشد، رشد، نوآوری و رضایت مشتری را در کل به همراه داشته باشد.

انجمن بین المللی حق رای چیست؟

این یک گروه تجاری که از طریق سیاست های عمومی و روابط دولتی برای حمایت از حق رای دادن کار می کند.

۵ نوع امتیاز دهی چیست؟

وقتی این مدل کسب و کار را در نظر می گیرید، انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد. یک مثال از حق رای دادن شغل می‌تواند برنامه‌ریزی رویداد باشد.

رایانه‌ها و لوازم خانگی در زیر پرچم حق رای محصول قرار می‌گیرند. بیشتر خرده‌فروشی‌ها در ایالات متحده اینجا هستند.

یک حق رای در قالب کسب‌وکار با نام تجاری شرکت کار می‌کند. فست فود، تناسب اندام و خرده فروشی را در نظر بگیرید. انواع دیگر عبارتند از حق رای سرمایه گذاری (هتل ها و رستوران های بزرگ) و حق امتیاز تبدیل. این یک نوع ترکیبی است که به موجب آن یک شرکت موجود به یک فرنچایز تبدیل می شود. گلفروشان و برق‌فروشان در این دسته قرار می‌گیرند.

نمونه‌ای از یک کسب‌وکار حق رای چیست؟

فرانچایز نظافت تجاری نمونه خوبی است. به سه شاخص عملکرد بزرگ نگاهی بیندازید. آنها میانگین فروش، متوسط ​​سود و نسبت متوسط ​​فروش به سرمایه گذاری هستند. این عدد را با تقسیم فروش بر مقدار پولی که در ابتدا وارد کرده اید، بدست آورید. نسبت ۲:۱ خوب است. یعنی به ازای هر دلاری که سرمایه گذاری می کنید، فروش ناخالص برابر با دو دلار است.

همه اینها را کنار هم بگذارید و خواهید دید که JAN-PRO در صدر فهرست بهترین خدمات نظافت تجاری.

یکی دیگر از مثال خوب Sport Clips است. این یک برنده جایزه است.

بیشتر بخوانید: 

تصویر: Envato Elements


منبع :
حتما بخوانید : گرنت چیست؟
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی