کسب و کار

ظرفیت فروشگاه‌های آنلاین بزرگ در مبارزه با قاچاق کالا / نظارت بر فروشگاه‌های آنلاین نسبت به بازارهای سنتی بیشتر است

ظرفیت فروشگاه‌های آنلاین بزرگ در مبارزه با قاچاق کالا /
نظارت بر فروشگاه‌های آنلاین نسبت به بازارهای سنتی بیشتر است

علیرضا زندیان در گفت و گو با فرارو با اشاره به ظرفیت فروشگاه‌های آنلاین بزرگ مثل دیجیکالا در مبارزه با قاچاق، گفت: در حال حاضر کالاهای قاچاق در بازارهای سنتی به دلیل ضعیف نظارتی به وفور یافت می‌شود و این کالاها نسبت به کالاهایی که از مبادی رسمی وارد کشور شده و به طور مثال در فروشگاه‌های آنلاین معتبر و قانونی به فروش می‌رسد، ارزان‌تر هستند زیرا هزینه‌هایی مانند تعرفه گمرکی، عوارض و… به ازای واردات آن پرداخت نمی‌شَود.

وی با اشاره اثرات منفی قاچاق کالا بر تولید داخلی، اضافه کرد: ارزانی کالای قاچاق نسبت به کالاهایی که از مبادی رسمی می‌شود وارد کشور ، مصرف کننده را ترغیب به خرید این کالاها می‌کند در حالیکه بسیاری از این کالاها فاقد ضمانت پس از فروش هستند.

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید با افزایش نظات و کنترل از فروش کالاهای قاچاق در بازار جلوگیری کرد، ادامه داد: واردکننده کالای قاچاق عوارض کمرگی و… نمی‌پردازد بنابراین کالای وارداتی را تنها با سود مشخصی به فروش می‌رساند در حالیکه فروشگاه‌های آنلاین قانونی باید علاوه بر پرداخت عوارض و گمرکی، مالیات و… را محاسبه کرده سپس کالاها را به فروش رسانند در نتیجه قیمت کالا افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه می‌توان بر خلاف بازارهای سنتی بر عملکرد فروشگاه‌های آنلاین نظارت داشت، افزود: به منظور حمایت از فروشگاه‌های آنلاین معتبری مثل دیجیکالا که همزمان با شیوع ویروس کرونا با عرضه کالاها به صورت آنلاین کمک بسیاری به جامعه کردند، می‌تواند مشوق‌های مانند معافیت‌های مالیاتی، معافیت های عوارض و…. پیش بینی کرد.

زندیان تصریح کرد: می‌توان موضوع معافیت‌های مالیاتی و… فروشگاه‌های آنلاینی که با مجوز فعالیت می‌کنند، را در کمیسیون اقتصادی بررسی و راهکارهایی برای آن پیش بینی کرد.

۲۱۲۱

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا