خبر

طلسم ورود سیمان به بورس کالا شکسته شد

طلسم ورود سیمان به بورس کالا شکسته شد

199804 984 - طلسم ورود سیمان به بورس کالا شکسته شد

اقتصاد۲۴- روز گذشته نخستین عرضه سیمان در بورس کالا انجام شد.

دیروز ۸۳ هزار تن سیمان برای فروش طی یک هفته (پنج روز کاری) توسط ۹ یک شرکت عرضه شد که در روز نخست ۲۹ هزار و ۷۰۰ تن سیمان فروخته شد.

استقبال از خرید محصولات سیمانی در روز نخست عرضه آن نشان داد کشش بورس کالا برای عرضه این محصول زیاد است.

در این زمینه، رضا جمارانیان، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور گفت: با عرضه سیمان در بورس، علاوه بر شفاف شدن قیمت‌، محصول به‌طور مستقیم به دست مصرف‌کنندگان نهایی، و نه دلالان و واسطه‌ها می‌رسد.

وی با بیان اینکه همواره قیمت‌گذاری دستوری مهمترین مشکل صنعت سیمان بوده است، تصریح‌کرد: عمده فروش در این صنعت به صورت سنتی است، به طوری که دلالان، بزرگ‌ترین خریداران این محصول هستند و در عمل کار توزیع را انجام می‌دهند و عمده سود نیز به جیب همین دلالان و واسطه‌ها سرازیر می‌شود.


بیشتر بخوانید: عرضه ۸۳ هزار تن سیمان در بورس کالای ایران


این مقام صنفی خاطرنشان‌کرد: ‌از حدود دو سال پیش به دنبال تغییر این رویه بودیم، به همین منظور سامانه «سیمان‌یاب» ایجاد شد. اکنون سامانه سیمان‌یاب با فروش ۳۰ تا ۳۳ میلیارد تومانی، بزرگترین استارتاپ کشور محسوب می‌شود و در آینده نزدیک با تبدیل همین نرم‌افزار به یک شرکت و در ادامه بورسی کردن آن، سایر محصولات ساختمانی از جمله بتن، قیر و غیره را نیز در آن به فروش می‌گذاریم.
طلسمی که شکسته شد

وی با اشاره به قیمت ۳۱۰ تومانی هر کیلوگرم سیمان در کشور، تصریح‌کرد: با این قیمت تقریبا هیچ محصولی را نمی‌توان در کشور پیدا کرد و این آفتی است که قیمت‌گذاری دستوری عامل آن بوده است و صنعت سیمان را با آن سرمایه‌گذاری‌های عظیم درگیر کرده است.

جمارانیان اضافه‌کرد: ‌این روزها به دلیل قیمت بسیار پایین سیمان، این محصول جایگزین بسیاری دیگر از مصالح ساختمانی شده و حتی از بلوک سیمانی به‌جای آجر و بلوک سفالی در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

وی افزود: دیروز طلسم ورود سیمان به عنوان مهمترین مصالح ساختمانی در توسعه هر کشور به بورس کالا شکسته شد.

جمارانیان افزود: به این ترتیب، به‌جای اینکه عده‌ای دلال و عمده‌خر به خرید این محصول اقدام و با قیمت‌گذاری دلخواه عمده سود توزیع را به جیب بزنند، مصرف‌کنندگان نهایی از جمله مجریان پروژه‌های عمرانی، سدسازی، راه‌سازی و حتی مشتریان خرد قادر به خرید با قیمت‌های پایین‌تر خواهند شد و سود آن به تولید بازمی‌گردد.

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا