صنعت و معدن

ضرورت ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت و معدن

ضرورت ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت و معدن

ارتباط بین دانشگاه و حوزه صنعت و معدن یکی از کلیدی ترین پیوندها برای توسعه و رشد هر کشوری محسوب می شود. شاید در گذشته نیاز چندانی به ارتباط این دو نهاد با یکدیگر احساس نمی شد اما  در دنیای امروز ضرورت ارتباط و تعامل این دو نهاد بیش از هر زمان دیگری خود را نشان داده است.

نیاز به وجود نیروهای متخصص در مشاغل امروزی و همچنین ضرورت اشتغال به کار فارغ التحصیلان دانشگاهی از سوی دیگر موجب شده که دانشگاه و حوزه صنعت و معدن در ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر قرار داشته باشند.

این ارتباط چنانچه به صورتی هوشمندانه برقرار و مدیریت شود می تواند گام مهمی در پیشرفت های علمی و صنعتی یک جامعه داشته باشد و در آینده آن کشور تاثیرات شگفت انگیزی را نهادینه کند.

3 1 - ضرورت ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت و معدن

برطرف کردن شکاف موجود بین ظرفیت های علمی یک کشور و نیازهای تعریف شده در حوزه صنعت و معدن باید در اولویت نخست یک کشور قرار بگیرد زیرا نیاز صنعت یک نیاز فوری و مبرم است چرا که هر روز باید خود را با شرایط حاکم در بازارهای جهانی وفق دهد، به صورت متقابل فعالیت های دانشگاه به دلیل ماهیت پژوهشی این نهاد نسبت به امر تولید یک پروسه زمان بر می ‌باشد.

از سوی دیگر تولید ارزش افزوده نیاز به بنیان علمی دارد و چنانچه  قرار باشد حوزه صنعت و معدن نیازهای خود را در قالب آموزش، پژوهش و مشاوره، به صورت مستقل از مراکز آکادمیک دانشگاهی برطرف کند و یا با ایجاد مراکز آموزش تحقیقاتی خاص خود، به صورت جدا با نیروهای علمی و دانشگاهی به رقابت بپردازد و  افراد را جذب کند، حاصل کار خوشایند نخواهد بود.

این رویکرد مستقل خصوصاً در بخش صنعت که به صورت عمده نشات گرفته از طرز تفکر خاص مدیریتی و امکانات مالی می باشد، متأسفانه در کشور ما به صورت مشهود دیده می شود که ممکن است در کوتاه مدت به برخی مسائل و مشکلات صنعت پاسخگو باشد ولی برآیند آن پیامدهایی است که مهمترین آنها کمرنگ شدن نقش موسسات علمی و دانشگاهی می باشد.

بیشتر بخوانید: راه اندازی کسب و کار مناسب با کمترین سرمایه

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی