خبر

صعود کم رمق بورس در ۱۴۰۰

صعود کم رمق بورس در ۱۴۰۰

550420 197 - صعود کم رمق بورس در ۱۴۰۰
به گزارش آبرند به نقل از پول نیوز، محمد ناطقی کارشناس بازار سرمایه با در پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۴۰۰ بیان کرد: به رغم پیش بینی‌های هیجانی و انتظار کاهش شدید نرخ ارز، شخصا معتقدم نرخ ارز افت چندانی نخواهد داشت و دلار در نیمه اول امسال در محدوده ۲۰ الی ۲۵ هزار تومانی (با توجه به فروش نفت ایران) معامله خواهد شد؛ البته اعتقادی هم به رشد نرخ ارز و اعداد بالاتر از این ندارم.

وی افزود: با کاهش فشار تحریم ها، صادرات نفت ایران افزایش یافته و احتمالا صادرات نفت ایران به بیش از ۱ میلیون بشکه خواهد رسید و این حجم از صادرات، اثر مثبتی هم بر درآمد‌های ارزی ایران خواهد داشت. اما نکته اینجاست که حجم نقدینگی هم رشد زیادی داشته و برآورد می‌شود در بهار امسال حجم نقدینگی به ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان برسد. از این رو حتی اگر درآمد‌های ارزی کشور به ۶۰ میلیارد دلار هم برسد، نرخ ۲۰ الی ۲۵ هزار تومانی برای دلار منطقی است.

 

ناطقی در مورد تاثیر دلار ۲۰ الی ۲۵ هزار تومانی بر روند بازار سرمایه گفت: ثبات در بازار ارز و دلار ۲۰ الی ۲۵ هزار تومانی، اتفاق بدی نیست؛ ولی تجربه نشان داده در کشور ما بازار سرمایه در دوران تلاطم اقتصادی رشد می‌کند و هر زمان اقتصاد ثبات بیشتری داشته، رکودی بوده است. در تورم‌های شدید، مردم برای در امان ماندن از گزند تورم، پول‌های خود را تبدیل به یک دارایی می‌کنند و با توجه به محدودیت‌های بازار ارز و سکه در کشور ما، نقدینگی به سمت بازار سرمایه سرازیر می‌شود.

او افزود: ورود نقدینگی به بازار سرمایه، می‌تواند فرصتی هم برای اقتصاد کشور باشد؛ مشروط بر آنکه از این فرصت برای توسعه بازار سرمایه بهره برد. متاسفانه در سال گذشته دولت عرضه مناسبی نداشت و با ورود نقدینگی و شکل گیری حباب در این بازار، بسیاری از سهامداران آسیب دیدند. در مجموع معتقدم به شرایطی رسیده ایم که فعلا سرمایه گذاری در هیچ یک از بازار‌های مالی، بازدهی بالایی به همراه ندارد و با برقراری ثبات در اقتصاد کشور، بازدهی کسب و کار‌ها بهبود یافته و مردم ترجیح می‌دهند در کسب و کار خود سرمایه گذاری کنند.

به گفته ناطقی، البته بهبود بازدهی تولید، اثر مثبتی هم بر سودآوری بسیاری از صنایع بورسی خواهد داشت، ولی رشد سودآوری شرکت‌ها در این مقطع، نسبت P بر E بازار سرمایه را کاهش خواهد داد و احتمالا P بر E بازار به حدود ۶ الی ۷ خواهد رسید. فعلا انتظار رشد شدید قیمت سهم‌ها و افزایش نسبت P بر E بازار سرمایه نمی‌رود؛ مگر آنکه نرخ بهره بانکی کاهش یابد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به هر حال قطعا بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰، بازدهی بالاتر از ۲۰ درصد (بالاتر از بازدهی سپرده گذاری در بانک ها) برای سهامداران به ارمغان خواهد داشت و بهتر است حداقل ۳۰ درصد از پرتفوی سرمایه گذاران به خرید سهام اختصاص یابد. بازار سرمایه حباب منفی دارد و این وضعیت بازار سرمایه را جذاب می‌کند.

وی در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه گذاری اظهار کرد: با توجه به افزایش چاپ پول در اقتصاد آمریکا، انتظار رشد قیمت‌های جهانی در بازار‌های کالایی و کامودیتی‌ها (به جز نفت که تحت فشار عرضه قرار دارد) می‌رود و این تورم در بازار کامودیتی ها، صنایع تولیدکننده مس، سرب و روی، فولاد و حتی سنگ آهنی‌ها را جذاب می‌کند. این صنایع پتانسیل تحقق سودآوری مناسب و لمس دوباره سقف‌های قبلی را در سال جاری دارند. ضمن اینکه در تحلیل‌ها نباید میانگین نرخ دلار را کمتر از ۲۰هزار تومان لحاظ کرد. شاخص کل امسال حتما از محدوده ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار واحدی فراتر خواهد رفت.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا