خبر

شفافیت بیشتر صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها با عرضه خوراک در بورس

شفافیت بیشتر صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها با عرضه خوراک در
بورس

220108 283 - شفافیت بیشتر صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها با عرضه خوراک در
بورس

آبرند به نقل از اقتصاد۲۴: «علی نقوی» درباره اینکه آیا در بورس انرژی زیرساخت و مکانیزم لازم برای ایجاد شفافیت در تعیین قیمت خوراک پالایشگاه‌ها وجود دارد یا خیر، گفت: ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید، ساز و کار بورس انرژی را برای عرضه نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه‌ها را در اولویت قرار داده است و این موضوع به صراحت در قانون رفع موانع تولید اعلام شده است.

وی ادامه داد: در بورس انرژی ایران، تمامی زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن این ماده وجود دارد تا خوراک مورد نیاز صنعت پالایشگاهی در این بورس عرضه شود.

نقوی اظهار داشت: طبق ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید، شرکت‌های تولیدی ذی ربط تابع وزارت نفت مجاز هستند تا قیمت پایه نفت خام و میعانات گازی عرضه شده در بورس را تا دو درصد کمتر از ٩٥ درصد فوب خلیج فارس برای پالایشگاه‌ها تعیین کنند.

وی خاطرنشان کرد: عرضه خوراک پالایشگاه‌ها در بورس انرژی ایران موجب تعیین وضعیت نرخ خرید خوراک و شفافیت بیشتر صورت‌های مالی پالایشگاه ها، افزایش درآمد ناشی از تخفیف دو درصدی نرخ خوراک می‌شود.

به گفته مدیر عامل شرکت بورس انرژی، با وجود چنین مزایایی، اما در چندسال اخیر هیچگونه عرضه داخلی نفت خام و میعانات گازی مورد نیاز پالایشگاه‌ها از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت انجام نشده است.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه دولت در این زمینه چه کمکی می‌تواند داشته باشد، گفت: دولت مجری قوانین مصوب است و انتظار می‌رود در راستای افزایش شفافیت اقتصادی کشور شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت از جمله شرکت ملی نفت ایران ملزم به اجرای قوانین بالادستی شوند، همچنین از سوی دیگر انجمن صنفی پالایشگاه‌های کشور هم باید مطالبه‌گر و پیگیر عرضه خوراک از طریق بورس باشد.


بیشتر بخوانید:جاده تجارت از مسیر «بورس کالا» هموارتر است


نقوی اظهار داشت: با پیگیری‌های مستمر انجام شده، اکنون میعانات گازی مورد نیاز پالایشگاه‌های کوچک (مینی ریفانیری ها) به صورت منظم و مستمر در بورس انرژی ایران عرضه می‌شود و مدیران پالایشگاه‌های کوچک در کنار بورس انرژی پیگر جدی عرضه خوراک در بورس بودند تا در فضای شفاف و رقابتی امکان خرید داشته باشند.

 ناصر عاشوری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت از مشکلات موجود در عدم اعلام نرخ خوراک پالایشگاه‌ها خبر داده و اعلام کرده است: شنبه مجامع شرکت‌ها برگزار می‌شوند، طبق قانون تجارت، این شرکت‌ها از ابتدای سال به مدت چهار ماه فرصت دارند تا مجامع را برگزار کنند و اکنون که هشت روز تا پایان تیر ماه باقیمانده است طبق قانون به هیچ عنوان نمی‌توانند تاخیری در برگزاری مجامع داشته باشند، اما تاکنون وزارت نفت، نرخ نفت خام برای سه ماه پایانی سال ٩٩ را اعلام نکرده است.

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا