کسب و کار

شغل خدمات صنعتی و تحصیلات مربوط به آن

شاید با شنیدن کلمه شغل خدمات صنعتی تصاویر کارخانجات به نظر شما برسد؛ چرا که صنعت به کارخانجات نزدیک است. کار در یک محل کار صنعتی به معنای نشستن در صندلی های اداری و جلسات نیست. فضای کار کارفرمای صنعتی متفاوت از کسانی است که در پایین زنجیره مدیریت قرار دارند و برای رده های مختلف کارمندان بخش خدمات صنعتی فرق می کند.

خدمات صنعتی چیست؟

صنعت به تولید تجاری و بازرگانی و فروش کالاها اشاره دارد. شرکت های صنعتی کالاهای ملموس را برای فروش به عموم، دولت یا نهادهای دیگر تهیه می کنند. آنها محصولاتی را ایجاد می کنند که هیچ محصولی از طریق فرآیندهای تولید وجود نداشته باشد. آنها برای ایجاد این محصولات کارخانه می سازند و مهندسان و دانشمندان را برای طراحی محصولات جدید استخدام می کنند.

خدمات صنعتی متاسفانه یا خوشبختانه عجین با تکنولوژی است به دلیل اینکه بسیاری از محصولاتی که توسط شرکت های صنعتی خریداری می شوند از نظر تکنولوژیکی پیچیده هستند، مشتریان صنعتی نیازمند خدمات گسترده در زمینه استفاده از محصول ، اطلاعات جانبی ، تعمیرات محصول و … هستند. این ویژگی باعث می شود تا خریداران صنعتی از قسمتهای مختلف شرکت خود مانند مهندسی , تولید و … کمک بگیرند.

محل های کار شغل خدمات صنعتی به طور معمول نسبت به محیط های اداری فعال تر هستند. کارمندان بیشتر روزها روی پای خود می مانند. آنها نشستن پشت کامپیوتر، در حین تغییر کار خود ایستاده و در اطراف کارخانه راه می روند. بخش اعظم کارشان تکراری است. به عنوان مثال، ماشین سازان ممکن است هزاران قسمت مشابه را برای هفته ها تا زمان تحقق یک سفارش ایجاد کنند، یا اینکه یک کارمند خط مونتاژ می تواند در همان شیفت خود همان قسمت را در همان قطعه محصول قرار دهد.

14 - شغل خدمات صنعتی و تحصیلات مربوط به آن
شغل خدمات صنعتی

محیط کار شغل خدمات صنعتی به چه گونه است؟

یک محل کار صنعتی معمولاً پر سر و صدا است. صدای ماشین آلات در حال اجرا در سراسر ساختمان رواج دارد. کارمندان بسته به خطرات ایمنی در محل کار خاص خود، از لامپ های گوش، کلاه های سخت، عینک ایمنی یا عینک استفاده می کنند. شیفت های کاری با دقت توسط کارفرمایان تنظیم می شود و ممکن است کارمندان هنگام شروع یا پایان دادن به جابجایی های خود، کار خود را در ساعت و خارج از محل کار انجام دهند یا استراحت کنند. کارمندان دفتر ممکن است ورق های زمانی خود را رعایت کنند و کارفرمایان ممکن است نیازی به استفاده از کارت پانچ نداشته باشند.

البته باید این نکته را گفت که تصور بالا همیشه درست نیست که همه خدمات صنعتی شامل کار با قطعات عظیم ماشین آلات صنعتی هستند و به فضاهای بزرگ تولید نیاز دارند. همانطور که از این نام پیدا است، شغل خدمات صنعتی سبک می تواند بسیاری از مشخصات یکسان در مشاغل سنگین صنعتی را در بر بگیرد، اما در مقیاس بسیار کوچکتری برای کسانی که فضای کاری شخصی بیشتری را ترجیح می دهند، مزایای بیشتری را فراهم می آورد. اگر علاقه مند به کار در مقیاس کوچکتر هستید، گزینه های خود را در صنعت سبک در نظر بگیرید. برای مثال خدمات صنعتی تولید و سرمایه گذاری در صنعت مواد غذایی، مبلمان منزل و دفتر، تولید و صنعت پوشاک، صنعت چاپ و غیره.

کالاها و خدمات صنعتی بر اساس دو معیار “هزینه” و “چگونگی استفاده کالا یا خدمات (کاربرد)” طبقه بندی می شوند که به ترتیب به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

۱٫ کالاهای سرمایه ای:

کالاهای بادوامی هستند که عمر طولانی دارند و معمولا طی چندین سال مستهلک می شوند و در فرآیند تولید و کنترل محصولات به کار می روند و معمولا به دلیل قیمت بالا جزء سرمایه هر شرکت محسوب می شوند. که به دو بخش تقسیم بندی می شوند:

کالاهای نصب شدنی:
کالاهایی هستند که برای شروع فعالیت هر شرکت ضروری است و معمولا این نوع کالاها به صورت مستقیم از فروشنده یا تولید کننده خریداری می شوند. فرآیند خرید کالاهای نصب شدنی معمولا بسیار طولانی است و دو طرف درگیر مذاکرات پیچیده ای می شوند . کالاهای نصب شدنی به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

۱٫ ساختمان ها و زمین:

مانند ساختمان کارخانجات و ادارات

۲٫ تجهیزات تولیدی:

مانند ژنراتورهای برق، آسانسورها، دستگاه های تولیدی، پرس، برش و … .

تجهیزات فرعی:
تجهیزاتی است که به صورت مستقیم در عملیات تولید دخیل نبوده اما در فرآیند تولید به صورت غیر مستقیم از آن استفاده می شود. همچنین معمولا عمر این تجهیزات کمتر از عمر کالاهای نصب شدنی است .که به دو گروه زیر تقسیم بندی می شود:

۱٫ تجهیزات تولیدی قابل حمل:

مانند آچار های دستی، جرثقیل و … .

۲٫ تجهیزات و ماشین های اداری:

مانند رایانه های شخصی، میز و صندلی، دستگاه فکس و … .

۲- تدارکات و خدمات صنعتی:

محصولات و خدمات کم دوامی هستند که در فرآیند تولید، توسعه یا کنترل محصولات استفاده می شود و ساخت محصولات را تسهیل می کند. که به دو بخش زیر تقسیم بندی می شوند:

خدمات صنعتی و تجاری :
این نوع خدمات بیشتر به منظور کمک به شرکت ها جهت تسهیل در امر تولید مطلوب، تکامل محصول و رفع عیوب در مراحل نهایی یا در مراحل ابتدایی می باشد. این خدمات به سه بخش مجزا تقسیم می شوند:

۱- خدمات تعمیر ، نگهداری و بهره برداری (MRO) :

این خدمات توسط شرکت هایی که در زمینه های مختلف فعالیت می کنند ارائه می شود و به منظور نگهداری، تعمیر و بهره برداری استفاده می شود. این خدمات معمولا از سوی شرکت های کوچک یا تولیدکننده دستگاه ها ارائه می شود و معمولا خدماتی از نوع مردم محور می باشد. مانند افرادی که در شرکت های مختلف مانند شرکت های قند و نیشکر عملیات اورهال انجام می دهند.

۲- خدمات مشاوره ای:

این نوع خدمات معمولا از نوع خدمات مردم محور می باشد که توسط افراد ارائه می شود و اعتبار شرکت و کارمندان حرفه ای نقش به سزایی در این خدمات ایفا می کند. مانند خدمات مشاوره حقوقی، مدیریتی ، تبلیغات و …

۳- خدمات تولیدی:

خدماتی هستند که برای تولید محصول نهایی باید استفاده شوند و بخشی از فرآیند تولید هستند مانند شرکت هایی که تست های غیرمخرب ( NDT) و بازرسی از قطعات ساخته شده را انجام می دهند. این نوع خدمات از نوع خدمات تجهیزات محور می باشد.

تدارکات :
این محصولات عموما به وسیله واسطه های فروش ارائه می شوند زیرا ارزش واحد این محصولات بسیار کم است و خریداران بسیار زیاد و پراکنده هستند. در بازاریابی این محصولات قیمت و خدمات نقش مهمی را ایفا می کنند و شرکت ها معمولا از فرآیندهای خرید طولانی مدت و مستمر استفاده می کنند. و به دو بخش زیر تقسیم می شوند:

۱- خدمات نظافتی :

این خدمات ، مردم محور هستند که در آن افراد نقش مهمی دارند. مانند خدمات نقاشی ساختمان های اداری و تمیزکردن محیط های تولیدی

۲- تدارکات عملیاتی :

این تدارکات بیشتر محصولاتی را شامل می شود که دوام چندانی ندارند و در پروسه تولید مرتبا استفاده می شوند. مانند کاغذ، خودکار، روغنکاری دستگاه، سوخت رسانی و … .

۳- مواد و قطعات :

کالاهایی هستند که خریدار، آنها را برای تولید کالاهای دیگری به کار می گیرد و به دو گروه زیر تقسیم بندی می شوند:

مواد خام :
این مواد که به صورت طبیعی وجود دارند به دو گروه اصلی تقسیم می شوند.

۱- محصولات کشاورزی :

بیشتر تولید کنندگان محصولات شغل کشاورزی، محصولات خود را از طریق واسطه های فروشی که محصولات را می خرند و آنها را درجه بندی، انبار و جابه جا می کنند، به فروش می رسانند . مانند گندم، کتان، دام و طیور، میوه و سبزیجات و …

۲- مواد طبیعی :

عرضه مواد طبیعی بسیار محدود است. مواد طبیعی عموما به صورت عمده به فروش می رسند و تولیدکنندگان این محصولات عموما کار بازاریابی و فروش محصولات را خودشان انجام می دهند ومحصولاتشان را به صورت مستقیم به کارخانه ها و بازارهای مختلف می فروشند. مانند ماهی، چوب، نفت ، ذغال سنگ و … .

مواد و قطعات ساخته شده :
این گروه به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشد:

۱- ماده اولیه :

از این مواد بعد از پردازش و ساخت آن می توان استفاده کرد و به خودی خود محصولات کاملی نیستند . مانند موادیاز قبیل چرم، کاغذ و … که بعد از پردازش چرم به کفش و کاغذ به کتاب تبدیل می شود.

۲- مواد فرآیندی :

موادی هستند که به طور کامل پردازش شده اند و به خودی خود محصول کاملی می باشند. این مواد بخشی از محصول نهایی می باشند مانند گریس، روغن، z one و … .

۳- قطعات مکمل یا اولیه :

این محصولات به صورت مستقیم در تولید محصول نهایی استفاده می شوند و خریدار تغییری در آنها ایجاد نمی کند. به عنوان مثال گیربکس ها , موتورها , سوئیچ ها و …

تحصیلات لازم برای شغل خدمات صنعتی

افرادی که مدرک مهندسی صنایع دارند، معمولا در این محیط شروع به کار می کنند. اما بسیاری از مهندسان صنایع دارای مدرک هایی در مهندسی مکانیک، مهندسی صنعت برق، مهندسی تولید، فناوری مهندسی صنایع یا مهندسی عمومی هستند. دانش آموزان علاقمند به تحصیل در رشته مهندسی صنایع باید دوره های دبیرستان را در ریاضیات، مانند جبر، مثلثات و حساب بگذرانند. همچنین علوم کامپیوتر و دانش هایی مانند شیمی و فیزیک در این دسته از خدمات قرار می گیرند.

برنامه های کارشناسی ارشد شامل سخنرانی در کلاس ها و تمرین در آزمایشگاه ها است. دوره ها شامل آمار، برنامه ریزی سیستم های تولید و طراحی سیستم های تولید از جمله موارد دیگر است. بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها برنامه های آموزش تعاونی ارائه می دهند که دانشجویان در حین اتمام تحصیلات، تجربه عملی کسب می کنند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی