خبر

سیگنال سیاسی به قیمت طلا

سیگنال سیاسی به قیمت طلا

417229 550 - سیگنال سیاسی به قیمت طلا

اقتصاد۲۴- با تشدید فشار‌های سیاسی، قیمت دلار آزاد مقاومت‌ها را شکست و در مسیر افزایش قرار گرفت و هم‌اکنون در آستانه مقاومت مهمی قرار گرفته است. بازارساز هم در این شرایط راه را برای پیشروی دلار و سکه تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌کند.

فضای انتظامی در بازار ارز تشدید شده است. عرضه ارز در بازار توافقی و همچنین عرضه سکه در بورس و بازار طلا بالاست و به همین دلیل از شتاب افزایشی دلار و سکه کاسته شده است. به نظر می‌رسد در صورتی که اخبار سیاسی در این هفته همراهی کند و فراگیری سیاسی علیه ایران تشدید نشود، روند رشد قیمت در بازار ارز و سکه متوقف شود. سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که روز یکشنبه (۲۷ آذر) تیم فنی آژانس به ایران سفر خواهد کرد. این سفر به دعوت ایران و برای حل مسائل پادمانی که پیش‌تر توسط گروسی – رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی – مطرح شده بود، انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر هم اعلام کرد که تلاش دوحه در پرونده هسته‌ای متوقف نشده و قطر به نزدیک‌سازی دیدگاه‌ها میان ایران و آمریکا ادامه می‌دهد. انتشار این خبر‌ها نشان می‌دهد که گام‌هایی برای کاهش تنش‌ها برداشته شده که البته تایید طرف‌های مذاکرات می‌تواند ورق را در بازار ارز برگرداند. اگر نتیجه مثبتی از سفر گروسی حاصل شود یا قطر که همیشه به عنوان میانجی در مذاکرات عمل کرده بتواند این‌بار هم طرف‌های مذاکرات را راضی به مذاکره کند، بازار ارز و سکه با توجه به محدوده مقاومتی که در آن قرار دارد با عقب‌نشینی خریداران و عقبگرد قیمت روبه‌رو خواهد شد.

بازار سرمایه در هفته گذشته با استقبال خریداران مواجه شد و حجم معاملات خرد افزایش قابل توجهی داشت. بازدهی مثبت و افزایش تقاضا در بازار سهام می‌تواند از سرمایه‌گذاری در بازار ارز و سکه کم کند، زیرا در صورتی که بازاری خودنمایی کند و بتواند سرمایه را برای کسب سود به خود جذب کند، از فشار بر بازار ارز کاسته خواهد شد. برخی تحلیلگران معتقدند هدایت نقدینگی به بازار سهام و افزایش معاملات خرد در آن بازار در سال ۹۹، از جهش بیش از حد قیمت در بازار ارز کم کرد، به همین دلیل با افزایش ریسک و محدودیت در نزدیکی مقاومت قیمتی بازار ارز، احتمال استراحت قیمتی بالاست.

کار سخت سکه امامی

پس از آنکه اونس طلا تا نزدیکی محدوده ۱۸۲۰ دلاری پیشروی کرد، اظهارات جرومی پاول – رئیس فدرال رزرو – امید معامله‌گران را ناامید کرد و موجب عقب‌نشینی اونس طلا شد. رئیس فدرال رزرو سقف نرخ بهره برای سال آتی را بالا برد و اعلام کرد تمام سال ۲۰۲۳ نرخ بهره در سطح بالا خواهد ماند و فدرال رزرو برخلاف پیش‌بینی بازار‌ها در سال ۲۰۲۳ اقدام به کاهش نرخ بهره نخواهد کرد. در نهایت هم اونس طلا در محدوده ۱۷۹۲ دلاری به کار خود پایان داد.


بیشتر بخوانید: جدیدترین پیش بینی رئیس اتحادیه طلا از قیمت‌ها


سرعت رشد سکه امامی کاهش پیدا کرده و مقاومت بسیار سختی در پیش دارد که با توجه به مسیری که تا کنون طی کرده و مقاومت سخت سقف کانال قیمتی که شکسته است، به نظر می‌رسد کار شکست مقاومت کانال ۲۰ میلیونی و تثبیت بالای آن کار بسیار سختی باشد که با توجه به عرضه بالای بازارساز ریسک خرید در این بازار افزایش پیدا کرده است.

چراغ سبز بازار سرمایه به صاحبان سرمایه

بازار سرمایه در هفته گذشته روز‌های خوبی را سپری کرد و چراغ سبز بازار سرمایه بسیاری را ترغیب به حضور در بازار کرد. سهام پالایشگاهی مثبت شد و با رشد قیمت دلار در ادامه سایر گروه‌های دلاری هم سبزپوش شدند. هرچند بازار سرمایه با اهرم دلار به‌پاخاسته، ولی حرکت خوبی که داشته نشان می‌دهد روند حرکت همچنان صعودی خواهد بود، ولی در صورتی که نرخ دلار نیما تغییر نکند، این روند صعودی دچار دست‌انداز‌هایی خواهد شد که روند قیمت دلار نیما به همراه ارزش معاملات خرد می‌تواند راهنمای مسیر پیش روی بازار در کوتاه‌مدت باشد.

منبع: اکوایران

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی