ساختمان و تأسیسات

سیستم اطفا حریق در تاسیسات ساختمان

آبرند: مجله اینترنتی تخصصی صنایع وکسب و کار ایران: سیستم حفاظت ساختمان در برابر آتش سوزی که یکی از اساسی ترین و مهمترین تجهیزات در زمینه تاسیسات ساختمان اطفا حریق آن می باشد. که به جهت انجام این عمل ابزار و تجهیزات متفاوتی از قبیل آب فشان های خودکار، سیستم های ایستگاه لوله و شلنگ و قرقره، سیستم کف کننده، وسایل آتش نشانی قابل حمل، سیستم های گازی و مواد شیمیایی خشک وجود دارد.

سیستم اطفای حریق طبق استانداردهای قوانین آتش نشانی توسط انجمن ملی حفاظت در مقابل آتش NFPA طراحی شده که برخی از این استانداردها عبارتند از NFPA11 اطفای حریق با کف، NFPA10 استاندارد کپسول های آتش نشانی قابل حمل، NFPA12 اطفای حریق توسط دی اکسید کربن، NFPA13 نصب اسپرینکلرها،  NFPA70 آیین نامه ملی برق، NFPA14 نصب هوزریل ها، NFPA78 قوانین محافظت در مقابل رعد و برق می باشد.

نحوه ی اجرا در تاسیسات ساختمان به این گونه است که لوله های آب آتش نشانی تمام نقاط هر طبقه را زیر پوشش قرار می دهند. این لوله ها بر اساس متراژ هر طبقه یک یا چند لوله اصلی در ساختمان نصب و اجرا می شوند. برای آب آتش نشانی هر ساختمان یک منبع در نظر گرفته می شود و حداقل مقدار آب مورد نیاز طبق کلاس رابزر آتش نشانی در نظر گرفته می شود.

یکی از تکنولوژی کاربردی در این زمینه استفاده از سیستم هوشمند در ساختمان های اداری، تجاری، صنعتی و مسکونی می باشد، که در صورت بروز حادثه درغیاب ساکنان سیستم به طور اتوماتیک اطفای حریق انجام می پذیرد. این سیستم بصورت شاخه ای در زیر سقف اجرا شده و دارای چندین آب فشان یا اسپرینکلر می باشند و روی هر کدام سنسور حرارتی تعبیه شده است.

در هنگام وقوع حریق مایع درون حباب شیشه ای آب فشان بر اثر حرارت خرد شده و شروع به اطفای حریق می کند. بعد از اتمام اطفای حریق باید کلیه اسپرینکلرها تعویض شود.

بیشتر بخوانید: تجهیزات سرمایشی و گرمایشی در تاسیسات ساختمان

بیشتر بخوانید: تجهیزات تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا