خبر

سهام عدالت به کمک زوج‌های جوان می‌آید؟

سهام عدالت به کمک زوج‌های جوان می‌آید؟

379700 785 - سهام عدالت به کمک زوج‌های جوان می‌آید؟

اقتصاد۲۴– سهام عدالت می‌تواند به کمک زوج‌های جوان بیاید، چون دریافت وام ازدواج یکی از موضوعاتی است که طی سال‌های اخیر زوج‌های زیادی را با مشکل مواجه کرده که اصلی‌ترین مشکل نداشتن ضامن است که بانک‌ها می‌توانند از سهام عدالت به عنوان ضامن استفاده کنند.

پرداخت‌های با تأخیر بالا و عدم اجرای قانون از سوی بانک مرکزی باعث شده تا در سال جاری میزان اعطای وام نسبت به سال گذشته کاهش ۸.۵ درصدی داشته باشد.

حجت‌الاسلام مهدی متقی‌فر، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در این باره چنین می‌گوید: بانک‌ها اعلام می‌کنند که پول کافی برای پرداخت وام ازدواج ندارند و متأسفانه به دلیل عملکرد سلیقه‌ای بانک‌ها ما با ضمانت و تعلل در اجرای قانون به شکلی سرسام آور مواجه هستیم.

سهام عدالت ضمانت وام محسوب می‌شود

علی رغم دستور رئیس جمهور و ابلاغیه به رئیس بانک مرکزی مبنی بر اعطای وام طی ۱۰ روز، همچنان با تأخیر‌های یک تا دو ماهه در انجام تعهدات مواجه هستیم، خیلی از زوج‌ها ابتدای فروردین ماه تشکیل پرونده داده اند و مدارک شان کامل شده، اما هنوز وام را دریافت نکرده اند.

این در حالی است که تیرماه سال جاری محسن خدابخش، نایب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد که هر بانک با توجه به منابع خود می‌تواند به سهامداران وام دهد و سهام عدالت ضمانت وام محسوب می‌شود.

ضرورت توجه بانک‌ها به زوج‌های جوان

در همان ایام، علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی هم در گفت وگویی درباره دستورالعمل سهام عدالت به عنوان تضمین تسهیلات چنین گفت: «زمانی که متقاضی تسهیلات خرد امکان ارائه کسر از حقوق را ندارد یعنی کارمند دولت به حساب نمی‌آید یا حقوق بگیر سازمان یا نهادی نیست، برای او در قبال دریافت تسهیلات از تضمین‌هایی که در دستورالعمل تعریف شده، (سهام عدالت و یارانه) استفاده خواهد شد. البته در چنین شرایطی قطعاً باید تضمینات ترکیبی مورد توجه قرار گیرد، زیرا ممکن است مقدار سهام عدالت یا یارانه به اندازه اقساط وام ۲۰۰ میلیون تومانی نباشد که در این شرایط یک ضامن دیگر به عنوان ضامن شخص ثالث باید به بانک معرفی شود.


بیشتر بخوانید: سود ۲ میلیونی در جیب سهام عدالتی‌ها


استفاده از ضمانت یارانه از قبل مورد توجه بوده و سهام عدالت هم در بانک‌هایی که تفاهم‌نامه آن را به امضا رسانده‌اند، اجرا می‌شود. تسهیلات دیگری نیز در کنار تسهیلات خرد وجود دارد که تسهیلات ازدواج یکی از آن‌ها است.

ضرورت دارد بانک‌های کشور توجهی خاصی نسبت به عزیزانی که ازدواج می‌کنند یا گروهی که از سال ۹۷ ازدواج کرده‌اند، داشته باشند و آن را به صورت سهل و آسان در اختیار متقاضیان قرار دهند تا به موقع بتوانند نیاز‌های ضروری خود را تأمین کنند.

اما و اگر‌ها ادامه دارد…

این در حالی است که پیگیری‌های خبرگزاری برنا از بانک مرکزی حکایت از این دارد که علی رغم صحبت‌های متعدد در این زمینه هنوز چیزی به صورت رسمی از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ نشده و، اما و اگر‌ها در رابطه با استفاده از سهام عدالت به عنوان تضمین دریافت وام همچنان ادامه دارد.

منبع: برنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی