خبر

سهامداران نوپا با کوچکترین اتفاق واکنش نشان می‌دهند

سهامداران نوپا با کوچکترین اتفاق واکنش نشان می‌دهند

550478 963 - سهامداران نوپا با کوچکترین اتفاق واکنش نشان می‌دهند
به گزارش آبرند به نقل از پول نیوز، حسین ایزدی اظهار داشت: افت و خیز شاخص کاملا طبیعی است؛ با این حال، برخی تصمیمات یا اظهار نظر‌های نسنجیده، روند معاملات را برهم می‌زند.

وی با اشاره به روند این روز‌های بازار گفت: با نگاهی به شرایط بازار باید گفت بازارگردان‌ها اغلب نقش خود را به خوبی ایفا می‌کنند، اما سهامداران نوپا با کوچکترین اتفاق واکنش شدید نشان می‌دهند و این موضوع باعث ایجاد ترس و تردید مجدد در بازار می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: گذر از کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی نیاز به بازه زمانی مناسب و حمایت کافی دارد. این رفتار در دیگر بازار‌ها مانند بازار ارز، مسکن و … هم اتفاق می‌افتد که عوامل تاثیرگذار بر آن‌ها را باید رویکرد سیاسی و برخی تصمیمات اقتصادی دانست.

ایزدی بیان کرد: برخی معتقدند که قوانین بازارگردانی باید تغییر کند که البته این نقد وارد است، اما فعالیت آن‌ها نیز باید حرفه ای‌تر دنبال شود تا بازار سهام رفتاری منطقی داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به ضعف عملکردی در برخی سهامداران گفت: اینکه با قیمت پایین سهم بخریم و در قیمت بالاتر بفروشیم، بازارگردانی نیست. باید بازارسازی مناسب انجام شود، یعنی سهامداران را در مسیر معقول هدایت کرده و شفافیت اطلاعاتی را ارتقا دهیم تا به بازار عمیق برسیم.

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره صنایع پیشتاز بازار سهام نیز گفت: گزارش‌های ۹ ماهه ارائه شده از شرکت‌ها نشان دهنده فعالیت خوب آن‌ها است. در این بین صنایع دارویی، بانک‌ها و سرمایه گذاری‌ها بهتر از دیگر گروه‌ها عمل کردند.

وی افزود: در مواردی هم شاهد هستیم چندین شرکت بزرگ، اما ورشکسته همچنان به عنوان لیدر بازار شاخص را بالا و پایین می‌کشند، در صورتی که این شرکت‌ها با توجه به صورت‌های مالی و عملکردهایشان، می‌توانند از بورس اوراق بهادار اخراج شوند.

ایزدی خاطر نشان کرد: سهامداران در انتخاب سهام پرتفوی خود باید تحلیل صحیح داشته باشند و به شرکت‌های شکست خورده جهت ندهند و آن‌ها را به عنوان پیشتاز بازار مطرح نکنند؛ چرا که این شرکت‌ها با مشکلات مدیریتی، سرمایه و … همراه هستند و انتخاب امنی برای سرمایه گذاری به شمار نمی‌روند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا