خبر

سرمایه‌گذاری ایرانیان در املاک ترکیه در دو راهی کاهش یا افزایش

سرمایه‌گذاری ایرانیان در املاک ترکیه در دو راهی کاهش یا
افزایش

345274 755 - سرمایه‌گذاری ایرانیان در املاک ترکیه در دو راهی کاهش یا
افزایش

اقتصاد۲۴– بر اساس داده‌های مرکز آمار ترکیه، ایرانیان در فصل نخست سال ۲۰۲۲، حدود ۴۶ درصد کمتر از فصل آخر سال گذشته میلادی، در بازار املاک این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
آنگونه که دنیای اقتصاد گزارش داده، این اتفاق در حالی رخ داده است که در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱، سرمایه‌گذاری ایرانیان در بازار مسکن ترکیه، به قله تاریخی خود رسیده بود.
اما دلیل این موضوع چیست؟ آیا جذابیت حضور در بازار‌های داخلی بیشتر شده است یا دلایل را باید در خود آن کشور جستجو کرد؟

تاثیر یک تغییر بزرگ بر بازار مسکن ترکیه

بازار املاک ترکیه، در مدت اخیر با یک تغییر بزرگ همراه بود. دولت این کشور، شرط لازم برای اعطای شهروندی را از سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری به ۴۰۰ هزار دلار افزیش داد.
برزو حق‌شناس، کارشناس بازار‌های مالی، همین موضوع را مهم‌ترین دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در این بازار می‌داند.


بیشتر بخوانید: مسکن در کدام مناطق تهران رکورددار تغییر قیمت است؟


او به تجارت‌نیوز می‌گوید: با وجود کاهش ۴۶ درصدی، هنوز هم ایرانیان رتبه نخست را در خرید خانه در ترکیه داشته‌اند. به عبارت دیگر، تعداد خریداران خارجی ملک در این کشور، به طور کلی نزولی بوده است.
حق‌شناس ادامه می‌دهد: افزایش حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری برای اخذ شهروندی، جذابیت‌های حضور در بازار املاک ترکیه را کاهش داده است. به ویژه برای سرمایه‌گذارن ایرانی که اکنون تعداد کمتری از آنها، توان حضور در این بازار را دارند. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی، جو سرمایه‌گذاری در این کشور تا حدودی فروکش کرده باشد.

شرایط بازار داخلی و داده‌های منفی از اقتصاد ترکیه

این کارشناس بازار‌های مالی، ترکیبی از شرایط بازار املاک در ایران و ارسال برخی سیگنال‌های منفی از اقتصاد ترکیه را بر شرایط موجود موثر می‌داند.
او توضیح می‌دهد: بازار ملک در ایران از اسفند به این سو تحرکات بیشتری داشته و قیمت‌ها افزایشی بوده است. این احتمال وجود دارد که بخشی از سرمایه‌ها، از حضور در بازار ترکیه منصرف و وارد بازار داخلی شده باشند.
حق‌شناس می‌افزاید: از سوی دیگر، داده‌هایی که از اقتصاد ترکیه منتشر می‌شوند، چندان مثبت نیستند و آمار تورم افزایشی است. رئیس‌جمهور این کشور نیز همچنان بر سیاست‌های اقتصادی خود پافشاری می‌کند.
او ادامه می‌دهد: در چنین شرایطی، تنش‌هایی سیاسی بین حزب حاکم و رقیب آن، فضا را متلاطم کرده است. ضمن آنکه، انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه نیز در سال ۲۰۲۳ میلادی برگزار می‌شود. این موارد در کنار هم، می‌توانند سرمایه‌ها را برای حضور در بازار آن کشور مردد کنند.
حق‌شناس می‌گوید: چنین تردید‌هایی مختص ایرانیان نیست و داده‌های بازار املاک ترکیه نشان می‌دهد به طور کلی سرمایه‌گذاری خارجی کاهش یافته است.

کاهش بار هیجانی حضور در بازار مسکن ترکیه

مریم محبی، دیگر کارشناس بازار‌های مالی معتقد است: تغییری در روند و میزان جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار‌های داخلی ایجاد نشده است. اما با توجه به حضور هیجانی ایرانیان در بازار املاک ترکیه، اکنون کاهش این جو، طبیعی است.
او توضیح می‌دهد: معمولا در بازار‌ها پس از شکل‌گیری جریانی از ولع و هیجان برای سرمایه‌گذاری، نوعی بازه کاهشی آغاز می‌شود. البته ممکن است تبلیغات منفی که در داخل کشور برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک ترکیه و خطرات آن انجام شد، بر این موضوع اثر گذاشته باشد.
این کارشناس بازار‌های مالی می‌افزاید: نوسانات ارزش لیر در ماه‌های اخیر نیز برخی افراد را به این نتیجه رساند که فضای سرمایه‌گذاری در ترکیه چندان باثبات و پایدار نیست.
محبی می‌گوید: به نظر می‌سد حباب خیالبافی در مورد سرمایه‌گذاری در این کشور تا حدودی فروکش کرده باشد. در نتیجه، انتظار می‌رود، روند کاهش حضور ایرانیان در بازار املاک ترکیه همچنان ادامه یابد، اما ممکن است از شدت آن کاسته شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی